САТИРИЧНА ПОВІСТЬ-ПРИТЧА «СКОТОФЕРМА» ЯК АЛЕГОРІЯ РЕВОЛЮЦІЇ 1917 р. ТА НАСТУПНИХ ПОДІЙ У РОСІЇ - ІЗ ЛІТЕРАТУРИ другої ПОЛОВИНИ ХХ ст. ПРОЗА ТА ДРАМАТУРГІЯ 1920-1940-х рр.
Конспекти уроків - Зарубіжна література 11 клас - Рівень стандарт і академічний рівень - 2017 рік
Мета (формувати компетентності): предметні (поглиблені знання про особливості розвитку літератури першої половини ХХ ст. та про творчість Дж. Орвелла (зокрема, про оригінальність його мислення, моральну безкомпромісність, дар передбачення); навички дослідницько-аналітичної роботи з текстом; культуру зв'язного усного мовлення; мислення); ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності та критичного мислення; комунікативні: навички спілкування в колективі та толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих; інформаційні: уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; уміння і навички аналітичного характеру; уміння обстоювати свою думку; громадянські: свідоме ставлення до передбачуваних шляхів розвитку суспільства й людства, почуття особистої та соціальної відповідальності за свою долю, свою справу, свою країну; загальнокультурні: естетичний смак та зацікавленість читанням, гуманістичний світогляд).
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь та навичок.
Основні терміни та поняття: роман-антиутопія, тоталітарний режим.
Обладнання: портрет Дж. Орвелла, тексти твору «Скотоферма».
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Колективне ґронування за темою «Джордж Орвелл»
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Учитель. Якось у селі Джордж Орвел побачив хлопчика, що гнав дорогою коня, б’ючи його лозиною щоразу, як той намагався звернути вбік. «Мене вразила думка,— згадував він,— що, якби лише тварини усвідомили свою силу, ми не змогли б панувати над ними. І що люди експлуатують тварин майже так само, як багаті експлуатують пролетаріат». Розмірковуючи над цим питанням довше, автор виплекав новий задум, який згодом отримав вигляд твору-притчі з відвертою назвою «Скотоферма» («Ферма тварин»). Саме про цей твір ми поговоримо сьогодні.
IV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Вступне слово вчителя
— «Скотоферма» (англ . Animal Farm) — сатиричний роман-притча, що вийшов друком 1945 р. (У багатьох джерелах жанр твору визначено також як повість-притчу.) У романі зображено еволюцію стану тварин від безмежної свободи до диктатури свині на прізвисько Наполеон. У цьому творі Орвелл показав переродження революційних принципів і програм, тобто поступовий перехід від ідей загальної рівності та побудови утопії до диктатури й тоталітаризму. Цей роман — алегорія на революцію 1917 р. і наступні події в Росії.
2. Аналіз літературного твору
♦ Складіть анкету роману Дж. Орвелла «Скотоферма» та перелік правил, які тварини встановили на фермі
Анкета роману Дж. Орвелла «Скотоферма»
Жанр: сатиричний роман-притча, антиутопія.
Тема: показ духовної деградації людей за умов тоталітарної системи.
Проблема: як відбувається перетворення мислячої людини на істоту, яка здатна тільки виконувати вимоги режиму.
Ідея: протест проти насильства, захист прав людини.
Правила (заповіді), які тварини встановили на фермі
1. Усяка двонога істота — ворог.
2. Усяка чотиринога істота чи птах — друг.
3. Тварина ніколи не носить одяг.
4. Тварина ніколи не спить у ліжку (пізніше додали: з простирадлами).
5. Тварина не п’є спиртного (пізніше додали: надміру).
6. Жодна тварина не вбиває іншої тварини (пізніше додали: без причини).
7. Усі тварини рівні (пізніше додали: та деякі рівніші за інших).
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
♦ Де відбуваються події твору?
♦ Яким був господар ферми?
♦ Що призвело до змін на фермі? (Немолодий хряк на прізвисько Старий Ватажок запропонував тваринам улаштувати на фермі революцію, захопити владу господаря та його працівників.)
♦ Яким стало життя на фермі після того, як господаря прогнали? (Після того, як Ватажок помер, тварини вигнали людей з ферми. Ферму було перейменовано у «Скотоферму». Тварини почали працювати безпосередньо на себе.)
♦ Хто став «лідером революції»? (Свині Обвал і Наполеон.)
♦ Розкажіть про те, як ці «лідери» управляли фермою. (Спочатку вони правили разом, спостерігалася велика кількість конфліктів і суперечок, водночас тварини запам’ятали цей час як найщасливіший для себе. Але, як і все хороше, це правління двох свиней скінчилося. Наполеон, скориставшись допомогою псів, яких виховав, вигнав з ферми Обвала. Поступово всі заповіді спочатку змінюються, а потім і зовсім скасовуються, залишається тільки одна — сьома.)
♦ Які «яскраві» події описує автор у творі?
♦ Чим завершується твір? (У гості до свиней навідуються люди із сусідніх ферм. Тварини заглядають у вікно вітальні. За столом гості та господарі грають у карти, п’ють пиво і вимовляють майже однакові тости за дружбу і нормальні ділові взаємини. Наполеон показує документи, які підтверджують, що відтепер ферма — сумісна власність свиней і знову іменується «Ферма Манор». Потім точиться сварка, усі кричать і б’ються, і вже не можна розібрати, де людина, а де свиня).
♦ Які історичні аналогії ми можемо пригадати? Кого з відомих історичних осіб упізнаємо за образами героїв твору?
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
1. Колективне узагальнення за темою «"скотоферма" Дж. Орвелла»
— Фактично «Скотоферму» Дж. Орвелла можна вважати карикатурою на революцію в Росії та наступні після неї роки комуністичного правління. У романі багато гіпербол і перебільшень, що є характерним для творів, які за структурою нагадують притчу Спочатку дія в романі виглядає яскраво, а ближче до фіналу атмосфера нагнітається; кінцівка стає просто сумною.
2. Написання есе за темою «Скотоферма»
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Прочитати «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...» Г. Белля.
2. Індивідуальне (для охочих): підготувати стисле повідомлення про життя та творчість Г. Белля