Усі уроки зарубіжної літератури. 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту. I семестр - О. Г. Куцінко 2019

Сатирична повість-притча Джорджа Орвелла «Скотоферма» як алегорія революції 1917 р. та наступних подій у Росії
Велика Британія
Антиутопія у світовій літературі

Мета — формувати компетентності:

■ предметні (поглиблені знання про особливості розвитку літератури першої половини ХХ ст. та про творчість Джорджа Орвелла (зокрема, про оригінальність його мислення, моральну безкомпромісність, дар передбачення); навички дослідницько-аналітичної роботи з текстом; культуру зв'язного усного мовлення; мислення);

■ ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності та критичного мислення; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до почуттів та думок оточуючих; інформаційні: уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; уміння і навички аналітичного характеру; уміння обстоювати свою думку; громадянські: свідоме ставлення до передбачуваних шляхів розвитку суспільства й людства, почуття особистої та соціальної відповідальності за свою долю, свою справу, свою країну; загальнокультурні: естетичний смак та зацікавленість читанням, гуманістичний світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Основні терміни й поняття: роман-антиутопія, тоталітарний режим.

Міжпредметні зв'язки: історія.

Обладнання: портрет Джорджа Орвелла, тексти твору «Скотоферма».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Інтерактивний прийом «ґронування» (запис до зошитів)

- Складіть ґроно до постаті Джорджа Орвелла.

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Якось у селі Джордж Орвелл побачив хлопчика, що гнав дорогою коня, б’ючи його лозиною щоразу, як той намагався звернути вбік. «Мене вразила думка,— згадував він,— що, якби лише тварини усвідомили свою силу, ми не змогли б панувати над ними. І що люди експлуатують тварин майже так само, як багаті експлуатують пролетаріат». Розмірковуючи над цим питанням, автор виплекав новий задум, який згодом утілив у творі-притчі з відвертою назвою «Скотоферма» («Ферма тварин», «Колгосп тварин»). Саме про цей твір ми поговоримо сьогодні.

(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)

ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

— «Скотоферма» (англ. Animal Farm) — сатиричний роман-притча, що вийшов друком 1945 року (у багатьох джерелах жанр твору визначено також як повість-притчу). У романі зображено еволюцію стану тварин від безмежної свободи до диктатури свині на прізвисько Наполеон. У цьому творі Орвелл показав переродження революційних принципів і програм, тобто поступовий перехід від ідей загальної рівності та побудови утопії до диктатури й тоталітаризму. Цей роман — алегорія на революцію 1917 року й наступні події в Росії.

2. Аналізування літературного твору

- Складіть анкету роману Джорджа Орвелла «Скотоферма» та перелік правил, які тварини встановили на фермі.

Очікуваний результат

Анкета роману Джорджа Орвелла «Скотоферма»

Жанр твору: сатиричний роман-притча, антиутопія.

Тема: показ духовної деградації людей за умов тоталітарної системи.

Проблема: як відбувається перетворення нормальної мислячої людини на істоту, здатну тільки виконувати вимоги режиму.

Ідея: протест проти насильства, захист прав людини.

Правила (заповіді), які тварини встановили на фермі

1. Усяка двонога істота — ворог.

2. Усяка чотиринога істота чи птах — друг.

3. Тварина ніколи не носить одягу.

4. Тварина ніколи не спить у ліжку (пізніше додали: з простирадлами).

5. Тварина не п’є спиртного (пізніше додали: надміру).

6. Жодна тварина не вбиває іншої тварини (пізніше додали: без причини).

7. Усі тварини рівні (пізніше додали: та деякі рівніші за інших).

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Бесіда-узагальнення

- Де відбуваються події в творі?

- Яким був господар ферми?

- Що призвело до змін на фермі? (Немолодий хряк на прізвисько Старий Ватажок запропонував тваринам влаштувати на фермі революцію, повалити господаря та його працівників.)

- Яким стало життя на фермі після того, як господаря прогнали? (Після того як Ватажок помер, тварини вигнали людей з ферми. Ферму перейменували на «скотоферму». тварини почали працювати безпосередньо на себе.)

- Хто став лідером «революції»? (свині обвал і Наполеон.)

- Що ви можете сказати про те, як ці «лідери» керували фермою? (спочатку вони правили разом, хоча часто конфліктували й сперечалися, водночас тварини запам’ятали цей період як найщасливіший. Але, як і все хороше, правління двох свиней закінчилося. Наполеон, скориставшись допомогою псів, яких виховав, вигнав з ферми Обвала. Поступово всі заповіді спочатку змінюють, а потім і зовсім скасовують, залишається тільки сьома.)

- Які «яскраві» події описує автор у творі?

- Чим завершується твір? (До свиней приходять люди із сусідніх ферм. тварини зазирають у вікно вітальні. За столом гості та господарі грають у карти, п’ють пиво і вимовляють майже однакові тости за дружбу й нормальні ділові стосунки. Наполеон показує документи, які підтверджують, що відтепер ферма — сумісна власність свиней і знову іменується «Ферма Манор». Потім спалахує сварка, усі кричать і б’ються, і вже не можна розібрати, де людина, а де свиня. )

- Які історичні аналогії ми можемо пригадати? Кого з відомих історичних осіб упізнаємо в образах героїв твору Орвелла?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

1. Узагальнювальне слово вчителя

— Фактично «Скотоферму» Джорджа Орвелла можна вважати карикатурою на революцію в Росії та подальші роки комуністичного правління. У романі багато гіпербол і перебільшень, що є характерним для творів, які за структурою нагадують притчу. Спочатку дія в романі виглядає яскраво, а ближче до фіналу атмосфера нагнітається; кінцівка стає сумною.

2. Творча робота (запис до зошитів)

- Напишіть стисле есе (7-9 речень) за твором Джорджа Орвелла «Скотоферма».

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: підготуватися до уроку позакласного читання, прочитати «Війну з саламандрами» Карела Чапека.

Випереджальне (індивідуальне, для охочих): підготувати повідомлення (презентацію) про життя та творчість Карела Чапека.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.