Оповідання, уривки з повістей. Януш Корчак «Коли я знову стану маленьким» - ТАКІ ВОНИ, ДІТИ СВІТУ - 3 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: ознайомити учнів з творами польського письменника Януша Корчака; вчити висловлювати свою думку з приводу прочитаного; розвивати навички свідомого та виразного читання; збагачувати словниковий запас; розвивати творчі здібності учнів, фантазію, уяву; виховувати позитивні моральні якості — доброту й співчуття.

Обладнання: мапа Європи; картки з вправами на вдосконалення навичок читання; прислів'я; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

І. Емоційне налаштування на урок

Усміхнися всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям, —

І тоді обов’язково

День тобі веселим буде!

II. Вправи на вдосконалення навичок читання

>> Гра «Назви одним словом»

До груп слів діти добирають узагальнювальне слово.

Птахолов, рибалка, садівник, лісник — ... (заняття людини)

Гусінь, тля, шашіль, короїд — ... (шкідники дерев).

Горихвістка, мухоловка, сорокопуд, сойка, синиця — ... (птахи)

Учитель може показати малюнки цих птахів.

III. Повідомлення теми й мети уроку

IV. Робота над новим матеріалом

1. Розповідь учителя про Я. Корчака

— Януш Корчак (справжнє ім’я — Генрік Гольдшміт) — польський письменник, педагог, лікар. Народився він 22 липня 1878 року у Варшаві в заможній сім’ї юриста. Хлопцеві ще не виповнилося 12 років, як, раптово збанкрутувавши, захворів і помер його батько. Генрік, продовжуючи навчання в гімназії, стає гувернером у сім’ях багатих людей. Він добре знав польську, єврейську, російську, німецьку і французьку мови.

Після закінчення гімназії Генрік вступає до медичного інституту. Закінчивши інститут, Генрік працює лікарем-педіатром. Стає відомим спеціалістом, отримує високі гонорари від багатих громадян і безкоштовно лікує дітей бідняків.

Невисокий на зріст, з добрими ясними очима, Корчак говорив просто, без пафосу, але дуже переконливо.

Він ніколи не намагався дізнатися таємниці дитячої душі. Вмів ділити радощі й болі своїх вихованців, був завжди і в усьому чесним з ними, відчував таку ж, як і вони, зневагу до будь-яких компромісів.

Таким знали його сучасники, таким він залишився в їхніх спогадах, таким зустрів і власну смерть...

Але він залишив по собі кілька чудових книг, любов тих, хто знав його, і пам’ять про людину великого серця, про вихователя, що своє життя, свої знання та свій талант віддав маленьким людям — дітям. А вони завжди читатимуть його правдиві книжки й із глибокою вдячністю згадуватимуть ім’я «старого доктора» Януша Корчака.

2. Опрацювання уривків з оповідання «Коли я знову стану маленьким»

1) Слухання твору. Перевірка первинного сприймання.

— Чим схвилювала дітей розповідь про життя ескімосів?

— Про що розмовляли школярі, йдучи зі школи? Якими вони уявляли людей з крилами?

— Розкажіть, як ви проводите своє дозвілля.

— Проаналізуйте своє спілкування з друзями.

2) Словникова робота.

Разом з учителем знаходять тлумачення незрозумілих слів.

3) Самостійне читання твору [мовчки).

4) Відтворення змісту прочитаного. Вибіркове читання.

— Відшукайте запитання, які вони поставили учителю. Доповніть їх своїми запитаннями.

— Зачитайте уривок з тексту, де йдеться про те, як поводилися учні під час читання вчителем твору.

— Доведіть рядками з тексту, чому так добре бути орлом.

— Де та в яких будинках живуть ескімоси?

5) Робота в зошиті.

6) Стислий переказ одного з уривків оповідання [своїми словами).

V. Підсумок уроку

— Що сподобалося вам сьогодні на уроці?

— Яка головна думка цього твору?

— Яке значення має дружба у вашому житті?

— Які прислів’я або приказки про дружбу ви знаєте?

Для додаткового самостійного читання

— Хто хоче дізнатися продовження цієї історії, прочитайте вдома ще кілька уривків із цієї повісті.