Г.К. АНДЕРСЕН. УТВЕРДЖЕННЯ СИЛИ КОХАННЯ Й ВІДДАНОСТІ В КАЗЦІ НЕПОХИТНИЙ ОЛОВ'ЯНИЙ СОЛДАТИК

Г.К. АНДЕРСЕН. УТВЕРДЖЕННЯ СИЛИ КОХАННЯ Й ВІДДАНОСТІ В КАЗЦІ НЕПОХИТНИЙ ОЛОВ'ЯНИЙ СОЛДАТИК

Зарубіжна література 5 клас розробки уроків

Мета: розвивати образне мислення, творчі здібності, здатність сприймати різні види мистецтв. Виховувати любов до художнього слова , формувати інтерес дітей до класичного мистецтва; в моральному аспекті орієнтувати на загальнолюдські цінності та ідеали.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів.

Бесіда.

— Що таке казка?

— Які бувають казки?

— Що у них спільного і чим вони відрізняються?

— Які недоліки людей засуджуються в казках ?

— А які позитивні людські якості високо оцінюються в казках ?

— "Сказка - лож, да в ней намек, добрим молодцам урок". А.С. Пушкін (на дошці)

Ці слова належать А.С. Пушкіну.

— Як ви розумієте ці слова?

(Казка завжди чомусь вчить, багато в ній казкового, вигаданого, але вона мудра і повчальна).

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

У мене в руках стара олов'яна ложка. З неї то й почнеться наша подорож.

А) Прочитайте заголовок казки.

— Що можна дізнатися з заголовка?

— Прочитайте значення слова СТІЙКИЙ. (Міцний, неослаблений; Непохитний, завзятий, твердий духом).

Б) Розгляньте ілюстрації.

— Що можна припустити?

— Значить, у якому значенні, на вашу думку, вжито слово стійкий у заголовку? (Непохитний, завзятий, твердий духом) .

— Як ви думаєте , яка це казка?

1. Сумна або весела?

2. Чарівна або анімалістична?

3. Народна чи авторська?

— Хто автор казки?

— Що про нього вам відомо ? (Виступ дітей).

Геннадій Циферов в книзі "Мій Андерсен" пише: "Знаєш ти, наприклад, як ллють дзвіночки? У кожен дзвіночок обов'язково додають краплю срібла. Ось він і дзвенить:"

Якщо в смішну казку додати краплю чистого смутку, вона теж дзвенить. Щоразу після казки Андерсена ми немов чуємо дзвін, довгий і боязкий. Потім навіть можна забути про що вона, але боязкий дзвін завжди залишиться в серці.

Учитель: Багато літературних казок беруть свій початок з народної казки.

— Як ви гадаєте, що могло послужити поштовхом до написання казки? (Розповідають , що одного разу, йшов Андерсен по вулиці. Маленький хлопчик грав біля вікна. Коли він побачив улюбленого казкаря, то подарував йому олов'яного солдатика. Стверджують, що так і народилася казка).

Учитель. Продовжуємо роботу по казці. І в кінці уроку ми повинні відповісти на найголовніше питання.

— Яку думку автор заховав між рядків?

— Які почуття в читачів викликає ця казка? (Смуток, жалість, біль, викликані загибеллю героїв. І радість, пов'язана з тими дивами, які відбуваються в казках).

Висновок вчителя:

— У перших же фразах казки звучать два головні мотиви твору і взагалі творів Андерсена.

Мотив світлої радості, пов'язаної з очікуванням дива.

Мотив смутку, печалі, від розуміння короткочасності, крихкості дива.

ІІІ. Аналіз казки (вибіркове читання)

I частина

Ключове питання:

— Чому так склалася доля олов'яного солдатика?

— Яку думку автор хотів донести до читача таким фіналом казки?

— Чим був цікавий останній солдатик? (він особливий, самий чудовий.)

— Що говорить про його внутрішніх якостях? (Так, він уміє бачити красу.)

— Що зближувало солдатика і танцівницю? (він побачив свою схожість, спорідненість поки зовнішнє з нею.)

— Про що він подумав? (От би мені таку дружину)

— Про що говорять його перші слова?

Учитель: Краса танцівниці викликає у нього егоїстичне бажання, корисливу думка: "От би мені"

Він забуває про все: про своє військовий обов'язок, про своє головне призначення на землі, але розумом розуміє він нереальність здійснення свого бажання.

— Тому виникає нова думка, яка? ("Але познайомитися з нею")

— Навіщо? (Позалицятися для гри, для забави).

— Як ці думки і почуття характеризують солдатика?

— Розкривають вони головне в ньому? (адже легковажність, грайливість не відповідає тому образу героя, який створюється в тексті казки.)

— Яким ми бачимо солдатика у казці ? (серйозним, закоханим.)

Андерсен хотів показати, що в людині спочатку закладено добро і зло, така людська природа і він сам робить вибір і несе відповідальність за цей вибір.

II частина

— Розкажіть, що робили іграшки вночі?

— Про що говорить характер і сама послідовність цих ігор?

— Що ми можемо сказати про дітей, сім'ї, про атмосферу цього будинку? (Іграшки грають так само, як діти: спочатку в гості, потім у війну, і закінчують балом.) .

(Це говорить про культуру дівчинки і жінки, про шанобливе ставлення хлопчиків і дівчаток, про дружбу та злагоді, любові і поезії в цьому будинку.)

— Де навіть птахи розмовляють як?

— Яке диво сталося з солдатиком і танцівницею? (Зародилися таємнича і безкорислива любов.)

— Але що сталося далі

— Чим цікава була табакерка?

— Хто такий троль? (Злий чарівник, чортеня.)

— Звідки він узявся і за що мстить солдатика? (Троль - це втілення внутрішнього зла, яке є в кожній людині, а в солдатику проявилося у вигляді низьких почуттів: заздрості, про які ми говорили раніше. І за це мстить йому троль.).

— А яким далі ми бачимо солдатика?

— Що сталося вранці?

— Що випало на долю нашого героя? (Випробування.)

— І перше випробування солдатик витримав як ?

— Чому він не став кричати і кликати на допомогу?

— Які ще випробування на міцність волі випали солдатика?

Висновок: Навіть у важку хвилину людина повинна постійно пам'ятати про почуття власної гідності, про честь. Починаючи з того моменту, коли солдатика почав відчувати троль, герой усвідомив своє вище призначення і залишається воїном з чистою і безкорисливою любов'ю вже до самого кінця казки. У всіх випробуваннях він ні в чому не зраджує собі: він тримається стійко, як годиться справжньому солдатові і під час небезпечного плавання, в паперовій човні, і коли велика водяний щур пливла за ним навздогін, люто клацаючи зубами і коли став тонути, і в шлунку у великої риби. У мовчазною стійкості олов'яного солдатика, в його поведінці розкривається істинно християнське ставлення до світу: у нього немає ненависті до бридкому тролеві з табакерки, він не проклинає "вуличних хлопчаків", він зі смиренням приймає свою долю і стійко переносить всі випробування, перед що загрожує загибеллю, пам'ятаючи тільки про свою честь і "милою Плясун".

— Які чудеса сталися? Чому? (Заслужена нагорода за стійкість.).

Висновок: Ось це "чудное мить" і є щастя. Таке щастя дається недарма, не приходить саме. Його потрібно заслужити, вистраждати, пройти через спокусу, перемогти зло і гідно витримати випробування.

— Прочитайте, що відчував солдатик, опинившись в грубці.

— Що залишилося від танцівниці і від солдатика?

V. Підсумок.

— Щасливий чи кінець у казки? (І так, і ні.)

Отже, ми знову підійшли до найголовнішого питання, проблеми казки.

— Яку думку автор заховав між рядків?

У цій казці подвійний зміст:

Стійкість - вміння впевнено стояти на одній нозі. І другий - стійкість - це сила духу. Події в казці дитячі, а почуття справжні, гідні поваги. І читач разом з олов'яним солдатиком долає, перемагає в собі слабкість. Душа очищається, стає сильнішою духом.

— Чи почули ви дзвін смутку у цій казці?

— Про що дзвенить казка Стійкий олов'яний солдатик?

Отже, ми підійшли до кінця нашого незвичайної подорожі по казці. Але це не остання подорож з великим казкарем, воно буде продовжуватися завжди, все життя. Андерсен вірний друг і добрий порадник для всіх дітей, а значить і для всіх людей. У казках Андерсена поряд живуть сльози і сміх, горе і радість - все як у справжньому житті.

А життя ця незвичайна людина знав дуже добре. І не випадково великому казкарю "Королю казок" у столиці Данії, Копенгагені споруджено пам'ятник. А також пам'ятник одному з героїв казок - Русалоньці. Русалонька стала символом данської столиці і вже багато років сидить на березі моря і дивиться вдалину.

VI. Домашнє завдання

Намалюйте ескіз пам'ятника улюбленим вами героям казок Андерсена і поясніть свій вибір.