Прославлення сили людського характеру в романі Ж. Верна «П’ятнадцятирічний капітан» - ЛЮДИНА В ЖИТТЄВИХ ВИПРОБУВАННЯХ - IІ семестр
Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас
Мета: повторити відомості про життя Ж. Верна, сформувати уявлення про роман як літературний жанр, вчитися працювати з текстом, перевірити знання тексту розділів домашнього завдання; виховувати повагу до високих моральних цінностей.
Обладнання: картки з кросвордом, тексти роману, картина Айвазовського «Дев’ятий вал».
В мире много сил великих,
Но сильнее человека
Нет в природе ничего.
Софокл
Людина — що цегла: обпалюючись, вона стає твердою.
Б. Шоу
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
Учитель. Пригадаємо деякі події з життя Ж. Верна.
1. В якій країні жив Ж. Верн?
2. Що вивчав Ж. Верн у Парижі?
3. Де відбуваються дії роману «Із Землі на Місяць»?
4. Місто, в якому народився письменник.
5. Країна, до якої хотів вирушити 11-річний Ж. Верн.
— Роман — улюблений жанр Ж. Верна.
Роман — великий епічний твір, що зображує історію багатьох героїв протягом тривалого часу.
II. Бесіда за прочитаними розділами. робота з текстом
І-II розділи
• Як називалося судно, на якому пливли герої? («Пілігрим»)
• Розкажіть про пасажирів судна. Чому вони опинилися на «Пілігримі»?
• Що ви дізналися про екіпаж судна?
• Які почуття викликають у вас герої твору?
• Знайдіть у тексті описи зовнішності героїв. Доповніть їх усними характеристиками героїв.
Місіс Уелдон, Джек — хоробрі, витривалі, мужні.
Бенедикт — дивний дослідник-ентомолог.
Дік Сенд — рішучий, відважний.
Негоро — дивний, потайний.
Капітан Халл — справедливий, професіонал.
IV розділ
• Які герої з’являються на борту «Пілігрима»?
• Зачитайте уривки, присвячені потерпілим на судні «Вальдек».
• Хто, крім людей, був на затонулому кораблі? (Собака Дінго)
• Розкажіть, що дивного було в поведінці Дінго? Як він ставився до людей на судні?
III. Підсумки уроку
• Які головні труднощі виникли в героїв роману на морському шляху?
• Як поводилися герої за цих складних обставин? Які риси характеру проявили? Як ставилися одне до одного? (Вони були мужніми, сміливими, сильними духом людьми, які прагнули за будь-яких умов подолати труднощі.)
• Чи відповідає характерам героїв твору вислів Б. Шоу? Поясніть свою думку.
А закінчити урок буде доречно словами давньогрецького драматурга Софокла:
В мире много сил великих,
Но сильнее человека
Ничего на свете нет.
IV. Домашнє завдання
Прочитати розділи 14, 17, 18, підготувати цитати до образу Діка Сенда.