Любов і дружба в казці-притчі А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц» - ЛЮДИНА ТА ЇЇ СВІТ - IІ семестр

Любов і дружба в казці-притчі А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц» - ЛЮДИНА ТА ЇЇ СВІТ - IІ семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 6 клас

Мета: продовжити читання казки, розкрити поняття «любов» і «дружба», порівняти, як їх розуміють герої казки та учні; поповнити «Скарбничку золотих висловів»; розгадувати загадки героїв казки; виховувати повагу до справжніх життєвих цінностей.


Добре, якщо є друг, навіть якщо треба померти.

А. де Сент-Екзюпері

Любити — це не означає дивитися одне на одного,

любити — означає дивитися в одному напрямі.

А. де Сент-Екзюпері

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності

— Антуан де Сент-Екзюпері в душі назавжди залишився дитиною. У своєму житті він здійснив чимало таких вчинків, які викликають і подив, і захоплення.

• Коли його друг Гійоме розбився в Кордильєрах, він день за днем кружляв на своєму літакові над мертвими гірськими верхівками, сягаючи самого дна льодяних ущелин.

— Лежачи в снігу, я тебе бачив, але ти мене не помічав,— говорив потім дивом урятований Гійоме.

— Як же ти міг знати, що це я тебе шукаю?

— Хто б ще відважився літати так низько у цих горах? — відповів Гійоме.

• Сент-Екзюпері у своєму житті зазнав 15 аварій. Перша з них трапилася, коли під час народного гуляння у Версалі він виробляв запаморочливі трюки. Машина почала розвалюватися у повітрі. «Мені не врятуватися, та не падати ж на святковий натовп»,— встиг подумати він і зумів дотягнути до місця, де в разі катастрофи постраждав би він один.

• Багато років без усілякої надії перебував у неволі негр Барк, викрадений кочівниками. Екзюпері викупив Барка і допоміг йому повернутися на батьківщину — до дружини та дітей.

• Якось у Південній Америці Екзюпері випадково зустрів збіднілого старого француза, що вирушив до Нового Світу в пошуках щастя й доживав свій вік на чужині. Він купив біднякові білет на корабель до Марселя та віддав йому останні гроші.

• В Орконте Екзюпері побачив знайому дівчинку Сесіль всю в сльозах. Їй хотілося мати парасольку, але мати переконувала дочку в тому, що парасольок для дітей не буває. Наступного дня письменник прийшов до Сесіль з маленькою парасолькою.

Можливо, саме про цей випадок згадав Екзюпері, коли писав: «Маленька дівчинка в сльозах, її треба втішити. Тільки тоді настане в світі порядок».

• Він навчив трирічного хлопчика пускати мильні бульбашки. Але, торкаючись стіни, бульбашки лопалися. Хлопчик плакав. Декілька днів Екзюпері ходів похмурий. Потім додав у мильну піну краплю гліцерину. Тепер бульбашки відлітали від стінки, немов м’ячики; вони стали яскравіші й довговічніші.

— Які риси характеру притаманні Екзюпері? (Мужність, сміливість, відповідальність, чуйність, доброта... )

— Як ви гадаєте, чи був письменник справжнім другом, чи вмів він любити? (Так, бо він завжди прагнув прийти на допомогу іншим людям, проявляв чуйність і доброту.)

II. Вивчення нового матеріалу

1. «Продовжте речення»

— Який зміст ви вкладаєте в слова дружба, любов? Що означає для вас дружити, любити?

Дружити — це... (допомагати, ділитися, підтримувати, цікавитися...) Любити — це... (піклуватися,радіти, співчувати...)

Поясніть значення епіграфів до уроку. Чи погоджуєтесь ви з цими думками?

2. Робота з текстом

1) Читання XVII, XX розділів за особами

• Що означають слова змії: «Я можу віднести тебе далі, ніж будь-який корабель?» (Змія — невелика істота, але могутня, тому що може позбавити життя кого завгодно. Вона жаліє Маленького принца, але пропонує йому свою «допомогу» на той випадок, якщо вона йому знадобиться.)

• Як ви розумієте слова змії: «Серед людей теж самотньо»? (Можна почувати себе самотньо навіть у натовпі людей, якщо не маєш друзів, однодумців, близьких за духом людей. Яскравий приклад — оповідач, якому було самотньо у світі дорослих і який зустрів духовно споріднену душу в пустелі, за тисячі миль від людського житла.)

• Чому заплакав Маленький принц, побачивши троянди на Землі? (Тільки тепер він дізнався, що його квітка — звичайна троянда, а не виняткова, загадкова рослина, подібної до якої немає у Всесвіті.)

2) Читання за особами XXI розділу

• Що означає «приручити»? Чи ви кого-небудь приручали? («Приручити» означає відчувати сильну прихильність до когось, ніжність, любов, почуття відповідальності.)

• Як зміниться життя Лиса після приручення? («Якщо ти мене приручиш, моє життя немов сонцем освітиться. Твої кроки я буду відрізняти від тисячі інших. Почувши кроки людей, я завжди тікаю і ховаюсь. Та твоя хода покличе мене, мов музика, і я вийду зі своєї схованки.

І ще — дивись! Бачиш, он там, у полях, колоситься пшениця? Я не їм хліба. Колосся мені не потрібне. Поля пшениці мені ні про що не говорять. І це сумно. А ти маєш золоте волосся. І як чудово буде, коли ти мене приручиш! Золота пшениця буде нагадувати мені про тебе. І я полюблю шелест колосся від вітру...»)

• В чому суть діалогу Маленького принца і Лиса?

«Настав час прощання.

— Я буду плакати за тобою,— зітхнув Лис.

— Ти сам винний,— сказав Маленький принц. — Я не хотів, щоб тобі було боляче, ти сам побажав, щоб я тебе приручив...

— Так, звісно,— сказав Лис.

— Але ти будеш плакати!

— Так, звісно.

— Отже, тобі від цього погано.

— Ні, мені добре,— заперечив Лис. — Пригадай, що я говорив про золоте колосся».

(Лис буде страждати від розлуки з Маленьким принцом. Але ще гірше для нього було б не мати друга взагалі. Лис буде згадувати про Маленького принца, дивлячись на золоте колосся пшениці, і пам’ятати, що колись у нього був друг, який його приручив.)

• Які секрети відкриває Лис Маленькому принцові? («Бачить одне лиш серце. Найголовнішого очима не побачиш»; «Ти назавжди відповідальний за всіх, кого приручив»)

• Як ви розумієте ці слова? (Треба довіряти своєму серцеві, діяти так, як воно велить. Відчувати відповідальність за людей, які стали тобі близькими, піклуватися про них, підтримувати в складних життєвих ситуаціях. Слово «назавжди» у Екзюпері підкреслює неможливість зради, розриву стосунків між близькими людьми. Так повинно бути, на думку письменника. Так не завжди буває, на жаль. Чи не тому так багато нещасних людей у світі?)

3) Робота із «Скарбничкою золотих висловів»

Запишіть секрети Лиса в «Скарбничку».

• Чи зрозумів хлопчик слова Лиса? (Так, він повертається додому, щоб зберегти свою квітку, бо вона — єдина й неповторна, хоча й дуже схожа на всі інші троянди.

«Ви красиві, але пусті. Заради вас не захочеться померти... Мені вона одна дорожча від усіх вас. Це її, а не вас я поливав кожного дня. Її, а не вас накривав скляним ковпаком... Я слухав, як вона жалілася і як вихвалялася, я прислухався до неї, навіть коли вона замовкла. Вона — моя».)

• У чому суть алегоричного образу Лиса? (Лис — друг)

III. Висновки

• Що зрозумів і чого навчився Маленький принц під час перебування на Землі? (Він зрозумів, що таке справжня дружба і любов; почав цінувати свою вередливу, але прекрасну троянду; знайшов на Землі друзів — Лиса та льотчика.)

IV. Домашнє завдання

Дочитати казку «Маленький принц».






Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.