Чарльз Діккенс. Різдвяна пісні в прозі. Значення образу Різдва у творі. Елементи фольклору (казки, пісні)

Чарльз Діккенс. Різдвяна пісні в прозі. Значення образу Різдва у творі. Елементи фольклору (казки, пісні)

Зарубіжна література 6 клас І семестр розробки уроків

Мета: завершити цілісний аналіз повісті Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»; з'ясувати рівень розуміння учнями смислу тексту твору та авторської позиції; дослідити роль творчої сили добра в житті людини на прикладі історії життя Скруджа та його відродження; розвивати та стимулювати вміння школярів оцінювати подій та героїв художнього тексту; сприяти формуванню в учнів кращих людських якостей.

Обладнання: ілюстрації до твору, заключний фрагмент екранізації «Різдвяна історія» (2009), презентація «Святкування Різдва».

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення завдань уроку

III. Робота над темою уроку.

— Стисло, схематично пригадаймо шлях Скруджа до змін.

— Яким ми бачимо Скруджа на початку твору?

— Який художній прийом використовує автор для того, щоб герой замислився над власним життям та зробив перші кроки до змін? (Фантасмагорію.)

— Який результат мандрівок Скруджа в просторі й часі разом із Духами Минулого, Теперішнього та Майбутнього Різдва?

— Зіставте життєві цінності Скруджа на початку твору та після мандрівок.

— Чому автор знову повертає свого героя з фантастичного світу у світ реальний?

Висновок. Починаючи з реального опису подій та життя Скруджа, проводячи його фантастичним світами за одну ніч, автор знову повертає його в реальність, щоб дати можливість у реальному житті змінити себе, змінити життєві орієнтири та цінності, повернутися до людей і добра, відродити, а відтак врятувати душу.

— Як ви гадаєте, яка сила стала вирішальною у відродженні душі головного героя? (Це сила любові до людей, сила добра, що протиставлена в тексті холоду душі, бездушній твердості людини-кременя.)

Аналіз смислу V строфи «Різдвяної пісні в прозі» Чарльза Діккенса «Закінчення»

— Чим відрізняється реальність майбутнього у V строфі від майбутнього, показаного Скруджу Духом Майбутнього Різдва? (У реальному світі Скрудж живий. Мандрівка в часі показала смерть Скруджа та його повне забуття людьми.)

— Як це пов'язано з розділом І тексту та авторським задумом? (У строфі І автор давав можливість Скруджу змінитися в реальному житті (прихід племінника та добродіїв із благодійного товариства, стосунки з клерком, ставлення до Різдва). Скрудж її не використав. Тому автор проводить його через усе власне життя як спостерігача, змушує заново навчитися страждати й радіти, співпереживати й відчувати сором, цінувати життя та людей. Але у світі фантастичному існують тільки тіні, примари, яких бачить Скрудж завдяки чудесним чарам Різдвяної ночі та авторському задуму. Але його ніхто не бачить і не чує, крім Духів. Тому фантастичний примарний світ не може оцінити змін, що сталися зі Скруджем.

Зв'язок між І і V частинами проявляється й у тому, що Марлеєва тінь, відвідуючи Скруджа, попереджала його (це прихована думка самого автора), що добро треба творити, поки ти живий, тому що може бути запізно. У І строфі Скрудж спостерігає за духами грішників, що мали спокутувати свої життєві провини. Холодний і твердий, як кремінь, Скрудж побачив, що «усі муки тих привидів були від того, що вони вже хотіли допомогти нещасним людям, але навіки втратили змогу до того».)

— Яку можливість дає автор Скруджеві, змінивши його внутрішню сутність під час фантастичних мандрівок із Духами й чому він дає її в реальному житті? Знайдіть підтвердження своїх думок у тексті V строфи. («Я спокутую минуле теперішнім і майбутнім!» Скрудж прагне творити добро в реальному світі, адже саме тут герой має цю змогу, й доля дає йому шанс. Авторові було важливо, щоб і читачі замислились над тим, що добро необхідно встигнути зробити, поки ти ще живий, поки не пізно. «Майбутнє належало йому», «можна було ще каятися».)

— Прослідкуємо за текстом, як змінилась поведінка Скруджа. Зверніть увагу на те, чи відбулися зміни в зовнішності героя порівняно з тим, яким він був на початку твору. Чому це сталося?(«Скрудж був такий зворушений, що голос його тремтів і не слухався його», «...він ридав, і все обличчя його було облите слізьми».)

Колективне створення порівняльної таблиці «Скрудж на початку «Різдвяної пісні в прозі» Чарльза Діккенса та в кінці твору»

На початку повісті Строфа І «Марлеєва тінь»

У кінці повісті Строфа V «Закінчення»

- твердий, як кремінь»

«почуваю себе легким, як пилинка, щасливим, як ангел; веселим, як школяр; у мене голова крутиться, як у п’‎яного»

як той слимак»

холод у душі»

- холодній іній лежав у нього на голові, бровах і на сухім підборідді»

Скрудж злий, жадібний і жорстокий

Скрудж добрий, веселий і щедрий

— Чому тепер він весь час сміється та приспівує?

— Як тепер Скрудж ставиться до Різдва? Чому?

— З якою метою автор порівнює Скруджа з дитиною? («Я зовсім як дитина!... Я з охотою згоджуюся бути дитиною». Для Скруджа починається нове життя на основі любові й добра, для нього це зовсім не знайоме, нове, йому належить, як дитині, вчитися творити добро. А значить у нього попереду ще ціле життя!)

— Як ви думаєте, чому Скрудж не міг всидіти вдома у Різдвяний ранок? (Скрудж виходить до людей, він вже не може знаходитися в замкненому просторі. Він, який завжди зневажав людей, тепер хотів бачити людей, говорити з ними, бажати веселого Різдва, робити для них приємне. Відкрилася для спілкування з людьми його душа!)

— Який смисл вкладає автор у зміну пейзажу в строфі V? Зіставте його з пейзажами у строфі І (напередодні Різдва) та у строфі III (Різдвяний ранок під час мандрівки з Духом Теперішнього Різдва).

— Поміркуйте, з якою метою автор змінює пейзажі? (Спочатку пейзаж відповідає холоду в душі Скруджа, підкреслює те зло, що існує серед людей. У третій строфі благотворна сила Різдва переборює туман, морок і темряву. Людські душі у своїй любові, вірі та милосерді підносяться над природним холодом і пітьмою. і тепер у V строфі нарешті в реальному світі світить сонце. Це зовсім не випадково! Задум автора замкнувся в завершене композиційне коло - гармонія душі й природи: змінився Скрудж, в унісон його відродженню відбуваються зміни й у природі - світить Сонце! Велична перетворююча сила добра, любові, віри, Різдва - це реалізація авторського задуму в історії Скруджа.)

— Як ви думаєте, чому Скрудж починає відразу робити добрі справи? Схарактеризуйте їх.

(Він посилає велетенську індичку сім'ї Боба Кретчита до Різдвяного столу.

Йде в гості до свого племінника.

Підвищує своєму клеркові заробітну платню.

Допомагає вилікуватися Тайні Тімові.

З радістю виділяє великі кошти на допомогу біднякам.

Славить і шанує Різдво.

Змінює своє ставлення до людей - поважає й любить їх незалежно від їхнього майнового стану, піклується про всіх, з ким його зводить доля.)

— Як ці добрі справи пов'язані з авторським задумом? (Чарльзу Діккенсу важливо було знову нагадати людям про найважливіші цінності життя - любов до рідних і близьких.)

Автор проводить нас у художньому просторі повісті з реального світу, сповненого зла й холоду, у світ фантастичний, світ очищення душі й змін людини на краще, а з нього повертає до реальності, але вже свідками великого чуда відродження душі головного героя.

Композиційна формула твору

Висновок. Результатом переплетіння реального й фантастичного є перетворення Скруджа. Скрудж на початку і Скрудж у кінці твору — це абсолютно інші, протилежні за уподобаннями й діями люди.

— Як перетворення Скруджа вплинуло на зміни в місті, у всьому світі?

— Який художній прийом використав автор? (Автор використав гіперболу. Добрий Скрудж робить добрим старий Лондон, інші добрі старі міста, добрий старий світ.)

— До якого висновку спонукають читача ці гіперболічні перетворення? (Авторові було важливо, щоб люди зрозуміли, що благополуччя й доброта світу, кожного міста залежить від кожної людини. Якщо всі будуть жити за законами добра, то вони стануть царювати в усьому світі.)

— Чому Скрудж вважав людей, що насміхались із його перетворення сліпцями?

— Чи можна сказати, що зі зміною на краще Скруджа змінився весь світ? («...завжди знайдуться люди, охочі сміятись з усякого добра, з усього хорошого та величного».) Порівняйте з історією першої казки Г. Андерсена «Снігова Королева» про дзеркало та його скалки).

— Як ви думаєте, чому автор закінчує повість такими словами: «Дай, Боже, щоб те саме можна було сказати про нас усіх! Отже, прокажімо за маленьким Тайні Тімом: «Нехай буде над кожним з нас благословення Бога, його любов і ласка!»?

— Чи хочете ви щось додати стосовно того, чому Діккенс назвав свій твір «Різдвяною піснею в прозі»? (Життя оновленого Скруджа перетворилося на прекрасну пісню.)

IV. Аналіз участі школярів у роботі на уроці, аргументація оцінок

— Чи залишилися у вас ще питання стосовно змісту повісті Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»?

— Які почуття вас сповнюють? Можливо, вам хочеться сказати щось приємне одне одному? (Надається можливість висловити це в домашній роботі.)

V. Домашнє завдання:

1. Написати твір-роздум «Мої почуття та роздуми, викликані повістю Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі» або дати розгорнуту відповідь на питання «Чому необхідно поспішати творити добро?» (посилаючись на текст «Різдвяної пісні...»)*, прочитати оповідання М. Гоголя «Ніч перед Різдвом».