М.В. Гоголь. Гоголь і Україна. Ніч перед Різдвом. Народні традиції і звичаї у творі. Елементи фольклору

М.В. Гоголь. Гоголь і Україна. Ніч перед Різдвом. Народні традиції і звичаї у творі. Елементи фольклору

Зарубіжна література 6 клас І семестр розробки уроків

Мета: ознайомити з біографією М. В. Гоголя і повістю «Ніч перед різдвом», повідомити про історію створення твору, вчити характеризувати героїв повісті, порівнювати повісті «Ніч перед різдвом» і «різдвяну пісню в прозі»; розвивати уважність, вміння логічно мислити; виховувати любов до звичаїв і свят українського народу.

Обладнання: портрет М. В. Гоголя, тексти «Вечорів на хуторі біля Диканьки», ілюстрації до повісті «Ніч перед різдвом».

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності

— Різдво - свято миру, душевного спокою, відпочинку. Це один з найсвітліших християнських свят, яке всім християнським світом відзначається з особливим благоговінням. Не випадково багато поетів, письменники, художники звертаються знову і знову до теми різдва.

Не залишився байдужим до цієї теми і видатний російський письменник, який народився на Україні, М. В. Гоголь. Одна з повістей, що входять до збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки», так і називається: «Ніч перед різдвом».

II. Вивчення нового матеріалу

1. Виступ учня-«літературознавця»

Повідомлення про життя і творчість М. В. Гоголя.

2. Слово вчителя про збірку «Вечори на хуторі біля Диканьки»

У вересні 1831 вийшла у світ перша, а в березні 1832 року - друга частина «Вечорів», відразу поставили Гоголя в ряд першокласних російських письменників. А. С. Пушкін дав захоплений і разом з тим проникливий відгук про «Вечорах», зазначивши їх оригінальний гумор, поетичність, демократизм: «Зараз прочитав "Вечори на хуторі біля Диканьки". Вони здивували мене. Ось справжня веселість, щира, невимушена, без манірності, без манірності. А місцями яка поезія! Яка чутливість! »До збірки увійшли 2 передмови і 8 повістей («Сорочинський ярмарок», «Вечір напередодні Івана Купала», «Майська ніч, або Утоплена», «Пропала грамота», «Ніч перед різдвом», «Страшна помста», «Іван Федорович Шпонька та його тітонька», «Зачароване місце»)

3. Читання передмови до І частини збірника (вибірково)

— Хто видавець повістей? (Пасічник Рудий Панько.)

— Хто є автором історій, на думку пасічника? (Деякі історії розповів дяк Хома Григорович, деякі - сам Рудий Панько.)

— Навіщо пасічник розповідає в передмові, як проїхати на хутір біля Диканьки? (Гоголь хоче створити відчуття реального існування хутора і самого пасічника.)

4. Робота з літературознавчими термінами

Оповідач - той, від чийого імені ведеться розповідь у літературному творі.

5. Короткий переказ змісту повісті

6. Виявлення читацьких вражень учнів

— Ваші враження від прочитаного.

— Які епізоди сподобалися найбільше?

— Хто з героїв викликав у вас симпатію?

7. Характеристика героїв повісті

Зі списку слів виберіть ті, які відповідають образу Вакули та риса, Оксани і Солохи. Сміливість, хитрість, розум, підступність, боягузтво, Богобоязливий, слабкість, вірність, скромність, мстивість.

Вакула

Чорт

Сміливість

розум

богобоязливість

вірність

скромність

Боягузтво

хитрість

підступність

мстивість

слабкість

Мінливість, гордість, хитрість, себелюбство, користолюбство, гостинність.

Оксана

Солоха

Мінливість

гордість

себелюбство

Мінливість

хитрість

користолюбство

гостинність

Висновки. Вакула і рис проявляють абсолютно протилежні риси характеру. Оксана і Солоха теж не дуже схожі між собою, хоча обидві користуються успіхом у протилежної статі і обидві непостійні і легковажні.

8. Робота з текстом

Фантастика і реальність у повісті

1) Зачитайте епізоди, в яких описуються фантастичні події (чорт краде місяць; рис і відьма літають по небу; Пацюк їсть вареники; Вакула відправляється в Петербург верхи на чорті).

2) Назвіть фантастичних і реальних героїв повісті.

Фантастичні

Реальні

Чорт

Чаклун

Духи

Відьма

Коваль

Вакула

Оксана

Дяк

Голова

Чуб

Солоха

Пацюк

Висновки. Поряд з реальними героями в повісті присутні і фантастичні. Деякі герої, наприклад, Пацюк, виглядають, як звичайні люди, але здатні здійснювати фантастичні дії. Двоїсту природу має і Солоха, здатна перевтілюватися в відьму.

Обряди українського народу в повісті

1) Зачитайте рядки, в яких описуються обряди українського народу, пов'язані зі святкуванням Різдва.

2) Які з описаних Г оголила звичаїв збереглися до наших днів? Чи знаєте ви колядки? Прочитайте українські та російські колядки, відомі вам.

Висновки. Гоголь з любов'ю описує обряди українського народу, його побут і звичаї, використовує безліч українських слів, які не переводячи їх на російську мову, щоб донести до читача всю красу, атмосферу свята на рідній письменнику Україні.

III. Узагальнення і систематизація вивченого

Порівняйте повісті Н. В. Г оголилася і Ч. Діккенса.

Особливості «різдвяної» повісті:

1) дія відбувається напередодні Різдва;

2) термін дії події - одна ніч;

3) різдвяна ніч дарує чудо - перетворює героїв (Скрудж перетворюється в доброчесної людини; Оксана закохується в Вакулу; Чуб «прозріває» по відношенню до Солохи);

4) фантастичні герої та події;

5) щасливий фінал.

IV. Підсумки уроку

— З дитинства ми очікуємо дива в морозну зимову ніч різдва і воно приходить - по крайней мере, в чудових книгах Ч. Діккенса і Н. В. Гоголя.

V. Домашнє завдання.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.