Зарубіжна література 6 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2019

Підсумки. Узагальнення та систематизація навчального матеріалу
Підсумки
ІI семестр

Мета: підсумувати й узагальнити матеріал, вивчений протягом року; удосконалювати вміння систематизувати набуті знання, навички роботи з художніми текстами; виявити рівень літературознавчих умінь і навичок учнів;

розвивати зв'язне мовлення, творчі здібності, сприяти морально-етичному вихованню учнів, прищеплювати інтерес до зарубіжної літератури.

Обладнання: підручники, портрети письменників, твори яких вивчалися в 5-6-му класах, картки для гри «Засідання клубу книголюбів».

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.

Хороша книжка - як бесіда з розумною людиною.

Л. Толстой

Хід і структура уроку

I. Організаційний момент.

II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.

III. Актуалізація опорних знань.

✵ Зоровий диктант.

Учитель показує портрети письменників, з творами яких учні ознайомилися в 5-6-му класах. Школярі мають упізнати авторів, записати їхні імена і прізвища, поряд з кожним прізвищем указати назву прочитаного твору.

IV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Дидактична гра «Прес-конференція з літературними героями».

Опис гри

Учні, які отримали випереджальне домашнє завдання підготуватися до ролі літературних персонажів (Геракл, Робінзон Крузо, Дік Сенд, Скрудж, Джим Гокінс), займають місця для «гостей». Учитель обирає групу «аналітиків», які оцінюватимуть підготовку до прес-конференції запрошених героїв та роботу «редакцій». Інші учні діляться на команди-«редакції», обирають назву для свого часопису (наприклад, «Літературне коло», «Світ пригод», «Веселі історії», «Літературний усесвіт», «Академія» тощо), розподіляють ролі журналістів, редактора, дизайнера, художника.

Після завершення підготовчого етапу «гості» представляються й розповідають свої історії. Тим часом «журналісти» уважно слухають і складають запитання, які, на їхню думку, зацікавлять читачів. Вислухавши всі розповіді, «журналісти» ставлять запитання «гостям» і, отримавши відповіді, повертаються до «редакцій». Кожна «редакція» створює макет сторінки свого часопису на основі матеріалів прес-конференції і презентує її. Аналітики оцінюють роботу «редакцій».

V. Підсумки.

- Заповніть пропуски в підсумковій таблиці.

Автор твору

Назва твору

Жанр твору

І. Крилов

«Квартет»



«Острів скарбів»

Роман

Ч. Діккенс


Різдвяне оповідання

Езоп


Байка

М. Гоголь

«Ніч перед Різдвом»



«Хамелеон»

Оповідання

Джек Лондон




«Сліпий музикант»

Повість



Хайку


«Моє серце в верховині...»


Г. В. Лонґфелло




«Листівки з видами міст»


Р. Бредбері


Оповідання


«Запах думки»


А. Ліндґрен



2. Рекомендації щодо читання творів зарубіжної літератури влітку.

3. Дидактична гра «Засідання клубу книголюбів».

Матеріал для гри

1. Картки-ролі (кожна в кількох екземплярах): «Поціновувач гумористичних оповідань»; «Поціновувач казок»; «Поціновувач фантастики»; «Поціновувач пригодницьких творів»; «Поціновувач міфів»; «Поціновувач байок»; «Поціновувач різдвяних оповідань»; «Поціновувач поезії» тощо.

2. Набори карток З назвами творів, пропонованих для читання влітку (за числом гравців).

Опис гри

1. Учитель роздає учням картки-ролі відповідно до їхніх читацьких уподобань та набори карток з назвами творів.

2. Учитель пропонує учням з погляду своєї ролі оцінити корисність отриманого набору за шкалою від 1 (практично нецікавий) до 10 (максимально цікавий) і записати оцінку.

3. Учитель повідомляє, що протягом певного часу учні можуть вільно обмінюватися картками з назвами творів відповідно до своїх читацьких уподобань.

4. Коли процес обміну помітно уповільнюється, учитель просить школярів повернутися на свої місця.

5. Учитель пропонує школярам оцінити їхній новий вибір.

6. Учитель розпочинає обговорення гри із запитань:

✵ Чи може кожний літературний твір однаково цікавити будь-яку людину?

✵ Чому так відбувається?

✵ Чи потрібно читати ті твори, які на перший погляд здалися не вартими уваги?

✵ Кого можна назвати справжнім читачем?

VI. Завдання на літо.

1. Прочитайте твори, рекомендовані для читання влітку.

2. Занотуйте враження від прочитаного в читацькому щоденнику.