Підсумки роботи за рік. Брейн-ринг «Література від А до Я» - IІ семестр
Розробки уроків - Зарубіжна література 9 клас - 2017 рік
Мета: формування предметних компетентностей: узагальнити й систематизувати навчальний матеріал, вивчений за рік, визначити основні ідеї, художні особливості творів, їхній зв'язок із сучасністю; розвивати словниковий запас старшокласників, навички зв'язного мовлення, аналітичного мислення, компаративного аналізу художніх творів; виховувати у старшокласників потребу у саморозвитку та самовдосконаленні; формування ключових компетентностей: уміння вчитися: розвивати навички оцінювання культурно-мистецьких явищ; комунікативної: розвивати навички роботи в групі; інформаційної: розвивати навички роботи із джерелами інформації; загальнокультурної: виховувати прагнення до літературної освіти, естетичний смак; розширювати кругозір школярів.
Тип уроку: нетрадиційний.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Слово вчителя
— Швидко промайнув рік. Протягом цього часу ви відкрили для себе багато нових творів, дізналися багато цікавого про письменників та їхні твори, глибше почали розуміти художню літературу. Ось і настав час перевірити свої знання, показати вміння застосовувати набуті навички та вміння. Нехай переможе найкращий!
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Представлення команд
2. Оголошення умов брейн-рингу
Учитель призначає помічника, який стежить за порядком у командах, рахує бали та ін. По черзі кожній команді учитель ставить запитання. Якщо команда дає відповідь, то отримує 1 бал, якщо вона не знає відповіді, то за додатковий бал хід може бути запропонований іншій команді.
3. Проведення гри
I тур — «Митці»
1. Цей поет був не раз покараний царською владою, проте загинув на дуелі, захищаючи честь дружини. (О. Пушкін.)
2. Він отримав листа, що був підписаний «Чужоземка». Між відомим письменником та авторкою зав’язався епістолярний роман тривалістю у 18 років. Найвідоміший мрійник кін. ХІХ ст. (О. де Бальзак.)
4. Видатний російський письменник, який мав міцне українське коріння. (М. Гоголь.)
5. Цей письменник ніколи не сідав за кермо машини, автор фантастичних романів не літав літаками, не користувався комп’ютером, мобільним телефоном. (Р. Д. Бредбері.)
6. У перекладі з мови ідиш псевдонім цього письменника означає «Мир вам». (Шолом-Алейхем.)
II тур — «Герої»
1. За незвичайних обставин дівчина з простої продавчині перетворюється на герцогиню. (Еліза.)
2. Митці присвятили йому 186 гравюр, 42 картини, 22 музичні твори, 17 літературних творів, 6 скульптур. Його оспівав і Байрон. Хто це? (Іван Мазепа.)
3. Вона покидає чоловіка й коханих дітей, щоб знайти себе в особистому й суспільному житті. (Нора.)
4. Цьому герою, як і Чайльд Гарольду, набридло все: і розваги, і світське життя, і подорожі, але смак життя йому повертає кохання. (Онегін.)
5. Його життя було сіре й нецікаве. Його найулюбленішим заняттям було переписування документів. (Акакій Акакійович.)
6. Він був казково багатий, проте так боявся пограбування, що жив як найбідніший парижанин. (Гобсек.)
7. Він говіркий та оптимістичний, любить цитувати Святе Письмо та народні приказки. А за веселою посмішкою приховує важкий біль на серці. (Тев’є-молочар.)
8. Випадково потрапивши у глухе провінційне місто, петербурзький «франт» опинився в центрі скандалу. Його випадково переплутали з дуже поважною персоною. (Хлестаков.)
9. Вона золотоволоса дівчина-красуня, яка своїм чарівним співом забирала життя моряків. (Лорелея.)
10. Він з дитинства мріє про подорожі. Життя дає йому таку можливість, і він потрапляє в дивовижні краї. (Гуллівер.)
11. Він мав благородні риси обличчя й холодний проникливий важкий погляд очей, що залишав після себе неприємне враження; він здатний на глибокі почуття, але стосунки з людьми роблять їх лише нещасними. (Печорін.)
12. Він був англійським лордом, але воював за свободу Греції. (Дж. Г. Байрон.)
ІІІ тур — «Хто з персонажів потрапив не у свій художній твір?»
Кожна команда отримує аркуш із завданням, додатковий бал отримає команда, яка першою надасть правильні відповіді.
1. Княжна Мері, Фру Лінне, Ранк, Нора, Торвальд Хельмер.
2. Печорін, Ленський, Максим Максимович, Казбіч.
3. Гобсек, Віконтеса де Гранлье, Еліза, Дервиль, Фанні Мальво.
4. Генрі Хіггінс, Камілла, Пікерінг, Альфред Дуліттл.
ІV тур — «Упізнай персонажа або твір»
Помічник демонструє учасникам і глядачам предмети або малюнки, а гравці називають, хто з героїв чи письменників є власниками.
• Лист з зізнанням у коханні (Євгеній Онєгін або Тетяна Ларіна; «Євгеній Онегін» О. Пушкіна);
• книжки з навігації та математики, окуляри (Гуллівер; «Мандри Лемюеля Гуллівера» Дж. Свіфта);
• вексель (Гобсек; «Гобсек» О. де Бальзака);
• шинель (Акакій Акакійович; «Шинель» М. Гоголя);
• мигдалеве печиво (Нора; «Ляльковий дім» Г. Ібсена);
• орфоепічний словник (Еліза; «Пігмаліон» Б. Шоу);
• квітка кульбабки (Кларисса; «451° за Фаренгейтом» Р. Бредбері);
• корова (Тев’є; «Тев’є-молочар» Шолом-Алейхема).
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Підраховують бали, визначають переможців.
Інтерактивна вправа «Закінчіть речення»
Найбільше на уроці мені сподобалося завдання...