«Бути чи не бути?» - ЗЛЕТ ЛЮДСЬКОГО ДУХУ В ЛІТЕРАТУРІ ДОБИ ВІДРОДЖЕННЯ - ІІ семестр

Усі уроки Зарубіжної літератури 8 клас

Мета: продовжити роботу над текстом трагедії «Гамлет»; вчити розмірковувати над філософськими проблемами, порушеними у творі; пояснювати вчинки героїв; розвивати логічне мислення; виховувати уміння працювати в групі.

Обладнання: схеми; тексти трагедії «Гамлет».


Зрелище — петля, Чтоб заарканить совесть короля.

В. Шекспір


ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

Опитування

• Чи був Гамлет божевільним?

• Навіщо принц вирішив «одягти» маску божевілля?

• Чи були у Гамлета причини для того, щоб втратити розум? (Так, на долю молодого принца, що ріс у щасливій сім’ї, навчався у Віттенберзькому університеті, кохав і був коханим, одночасно припало стільки горя, що можна було й справді втратити розум. Спочатку несподівано помирає батько принца король Гамлет, невдовзі відбувається весілля Гертруди та Клавдія. Гамлет дізнається, що в королівській сім’ї скоєний страшний злочин: братовбивство. Довершили цей жмуток бід друзі принца — Розенкранц і Гільденстерн, що почали шпигувати за ним, та Офелія, яка, будучи слухняною дочкою, теж зрадила Гамлета.)


II. Мотивація навчальної діяльності

Робота з епіграфом

— Поясніть слова Гамлета, винесені в епіграф уроку. Чому принц розраховує саме на совість короля? (Доказів убивства короля немає, тому Гамлет сподівається під час вистави зрозуміти за виразом обличчя Клавдія, вбивця він чи ні. Зрозуміло, що дізнатися це можна лише у тому випадку, якщо Клавдій відчує муки совісті за страшний злочин, скоєний ним.)

III. Вивчення нового матеріалу

1. Читання учителем монологу Гамлета «Бути чи не бути?»

Гамлет

Быть или не быть — таков вопрос;

Что благородней духом — покоряться

Пращам и стрелам яростной судьбы

Иль, ополчась на море смут, сразить их

Противоборством? Умереть, уснуть —

И только; и сказать, что сном кончаешь

Тоску и тысячу природных мук,

Наследье плоти, — как такой развязки

Не жаждать? Умереть, уснуть. — Уснуть!

И видеть сны, быть может? Вот в чем трудность;

Какие сны приснятся в смертном сне,

Когда мы сбросим этот бренный шум,—

Вот что сбивает нас; вот где причина

Того, что бедствия так долговечны;

Кто снес бы плети и глумленье века,

Гнет сильного, насмешку гордеца,

Боль презренной любви, судей медливость,

Заносчивость властей и оскорбленья,

Чинимые безропотной заслуге,

Когда б он сам мог дать себе расчет

Простым кинжалом? Кто бы плелся с ношей,

Чтоб охать и потеть под нудной жизнью,

Когда бы страх чего-то после смерти —

Безвестный край, откуда нет возврата

Земным скитальцам,— волю не смущал,

Внушая нам терпеть невзгоды наши

И не спешить к другим, от нас сокрытым?

Так трусами нас делает раздумье,

И так решимости природный цвет

Хиреет под налетом мысли бледным,

И начинанья, взнесшиеся мощно,

Сворачивая в сторону свой ход,

Теряют имя действия. Но тише!

Офелия? — В твоих молитвах, нимфа,

Все, чем я грешен, помяни.


«Вільне письмо»

Записати протягом декількох хвилин свої асоціації, думки щодо прочитаного.

Коментар учителя

— Герой-мислитель, Гамлет розмірковує над тим, яка життєва позиція людини більш благородна. Який вибір зробити: підкоритися ударам долі чи боротися, захищаючи свою гідність?

Герой не може обрати ні те, ні інше, бо у першому випадку це означає змиритися зі злочинами та жити бік-о-бік з людьми, що не заслуговують на повагу, а в іншому — стати злочинцем самому, бо боротьба у цій ситуації означає помсту. Тому Гамлет замислюється над іншим виходом з ситуації: піти з життя. Розчарований герой стверджує, що чимало людей без зайвих розмірковувань залишили б цей світ, сповнений несправедливості, пороків, недосконалостей, якби не страх смерті, а вірніше, того, що очікує людину після смерті.

«Так трусами нас делает раздумье»,— робить висновок Гамлет, який так і не вирішив остаточно, як він буде діяти далі.


Складання схеми


image109


• Що означають для Гамлета слова «Бути чи не бути?» (Ці слова можна віднести відповідно до «жити» та «померти». Але просто жити — для героя недостатньо. Гамлет розуміє, що підкоритися долі — це теж для нього означає «не бути». «Бути» означає боротися, ризикувати, діяти.)

image110


2. П’єса у п’єсі: «Мишоловка»

• Як ви гадаєте, чому п’єса, яку ставили у королівському замку, отримала назву «Мишоловка»? (Гамлет розставив сіті для Клавдія і чекав, чи не потрапить він у них, як мишка до мишоловки. Видавши себе, король дав би принцу підстави для помсти.)

• Чи виправдала п’єса свою назву? (Так, бо Клавдій був настільки схвильований виставою, що навіть не зміг додивитися її до кінця і вийшов геть. Сумнівів не залишилося: слова Привида були правдою.)

3. Читання монологу Клавдія (сцена 3)

О, мерзок грех мой, к небу он смердит;

На нем старейшее из всех проклятий —

Братоубийство! Не могу молиться,

Хотя остра и склонность, как и воля;

Вина сильней, чем сильное желанье,

И, словно тот, кто призван к двум делам,

Я медлю и в бездействии колеблюсь.

Будь эта вот проклятая рука

Плотней самой себя от братской крови,

Ужели у небес дождя не хватит

Омыть ее, как снег? На что и милость,

Как не на то, чтоб стать лицом к вине?

И что в молитве, как не власть двойная —

Стеречь наш путь и снискивать прощенье

Тому, кто пал? Вот, я подъемлю взор,—

Вина отпущена. Но что скажу я?

«Прости мне это гнусное убийство»?

Тому не быть, раз я владею всем,

Из-за чего я совершил убийство:

Венцом, и торжеством, и королевой.

Как быть прощенным и хранить свой грех?

В порочном мире золотой рукой

Неправда отстраняет правосудье

И часто покупается закон

Ценой греха; но наверху не так:

Там кривды нет, там дело предлежит

Воистине, и мы принуждены

На очной ставке с нашею виной

Свидетельствовать. Что же остается?

Раскаянье? Оно так много может.

Но что оно тому, кто нераскаян?

О жалкий жребий! Грудь чернее смерти!

Увязший дух, который, вырываясь,

Лишь глубже вязнет! Ангелы, спасите!

Гнись, жесткое колено! Жилы сердца!

Смягчитесь, как у малого младенца!

Все может быть еще и хорошо.


Бесіда

• Що думає про свій злочин Клавдій?

(«О, мерзок грех мой, к небу он смердит;

На нем старейшее из всех проклятий —

Братоубийство!»)

• Пригадайте «старейшее из всех проклятий». (Біблійна легенда про Каїна і Авеля)

• Чому Клавдій хоче, але не може молитися? (Клавдій відчуває страшну провину і хоче очиститися за допомогою молитви, сподівається на прощення, але сам розуміє, що не розкаявся, бо не може відмовитися від того, чим заволодів скоївши вбивство,— влади і королеви.

«Слова летят, мысль остается тут;

Слова без мысли к небу не дойдут».)

4. Діалог Гамлета і Гертруди (сцена 4)

Робота в групах

Завдання

Група № 1

Ким і навіщо влаштовується розмова королеви з Гамлетом?

Група № 2

Чому Гамлет убив Полонія?

Група № 3

Як Гамлет порівнює батька і Клавдія?

Група № 4

Опишіть почуття Гертруди під час розмови з сином.

IV. Узагальнення й систематизація вивченого

1. Висновки

• Чому Гамлет у монолозі «Бути чи не бути» не приймає остаточного рішення? (Він ще не впевнений у провині Клавдія.)

• Чи змальовує Шекспір Клавдія як злодія? (Клавдій — убивця, але він відчуває муки совісті, страждає, хоча розкаятися остаточно не може.)

• Чи досяг своєї мети Гамлет під час розмови з матір’ю? (Так, він висловив усі свої почуття до матері, і вона, страждаючи, зрозуміла його:

О, довольно, Гамлет;

Ты мне глаза направил прямо в душу,

И в ней я вижу столько черных пятен,

Что их ничем не вывести.)

2. Робота зі «Скарбничкою мудрості»

Записування афоризмів

• «Быть или не быть — таков вопрос».

• «Безумье сильных требует надзора».

• «Это коротко, мой принц — как женская любовь».

• «Ты мне глаза направил прямо в душу».

• «Из жалости я должен быть жесток».

• «Ведь добродетель в этот жирный век.

Должна просить прощенья у порока».

V. Домашнє завдання

Прочитати IV, V дії трагедії «Гамлет».