Давньогрецький театр, його характерні особливості, роль в античному суспільстві. Основні жанри давньогрецької драми - трагедія і комедія - АНТИЧНІСТЬ

Давньогрецький театр, його характерні особливості, роль в античному суспільстві. Основні жанри давньогрецької драми - трагедія і комедія - АНТИЧНІСТЬ

Конспекти уроків - ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА 8 клас - Куцінко О. Г. - 2017 рік

Мета:

навчальна: ознайомити учнів з особистістю та творчістю Сапфо; вдосконалювати навички роботи з текстом;

розвивальна: розвивати почуття прекрасного, виховувати толерантність; ознайомити з особливостями виникнення та функціонування давньогрецького театру; розвивати увагу, уміння опрацьовувати інформацію та уважність; активізувати розумові здібності учнів;

виховна: виховувати читацьку культуру, інтерес до вивчення античної літератури.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок учнів.

Обладнання: ілюстрації із зображенням давньогрецького театру; план облаштування давньогрецького театру; схеми-таблиці (за можливості — мультимедійна презентація).

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

— Сьогодні ми поговоримо також про те, як виник античний театр, що став справді визначним явищем серед інших досягнень давньогрецького мистецтва.

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

• Що ви знаєте про давньогрецький театр?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Історія виникнення давньогрецького театру

(Виступ заздалегідь підготовленого учня або демонстрування мультимедійної презентації з коментарем вчителя.)

Історія давньогрецького театру охоплює майже тисячоліття (VI ст. до н. е. — V-VI ст. н. е.). Його витоки слід шукати у сільських святкуваннях на честь бога Діоніса — діонісіях, на яких процесія селян хором виконувала дифірамби — сакральні пісні. Вони містили елементи діалогу та театральної дії. Подальший розвиток дифірамба пов’‎язують з ім’‎ям поета Феспіда (др. пол. VI ст. до н. е.), якому приписують і введення першого актора. Припускають, що коли поруч із заспівувачем з’‎явився другий співець, утворилася трагедія. Афінська трагедія успадкувала ознаки дифірамбічних виступів: хоровий спів, монологи солістів, дуети між заспівувачем (корифеєм) і другим співцем (актором), перегук між хором і солістами. У грецькій драмі число акторів не перевищувало трьох осіб, тож одному актору в перебігу п’‎єси доводилося грати по декілька ролей. Якщо в п’‎єсах були німі ролі, їх грали статисти. Жіночі ролі завжди виконували чоловіки. Актори носили маски, так що міміка з гри була виключена.

2. Архітектура давньогрецького театру

(Мультимедійна презентація з коментарями вчителя.)

— У Греції перший кам’‎яний театр — театр Діоніса — був побудований в Афінах. Народний характер античного театру визначив особливості його організації і будови. Давньогрецький театр споруджувався на відкритому повітрі і складався з трьох основних частин: орхестри, театрона і скени. Найдавнішою із цих частин є орхестра — круглий майданчик, на якому виступали хор і актори. Спочатку глядачі вільно розміщувалися навколо орхестри. Пізніше з’‎явилися особливі місця для публіки, розташовані на схилах прилеглих пагорбів і гір.

Схема давньогрецького театру

Античний театр вміщував величезну кількість глядачів (афінський театр, наприклад, до 30 тис. осіб). Скена, що спочатку була призначена тільки для переодягання і виходів акторів, розташовувалася ззовні кола орхестри, пізніше стала вже на дотичній до її кола. Передня стіна скени — параскеній — спочатку мала зазвичай вигляд колонади, зображаючи фасад храму або палацу, а згодом правила за місце зберігання декорацій та іншого театрального майна; в тих випадках, коли драма вимагала наявності двох або трьох жител, параскенії могли зображувати ці житла.

Між скеною й місцями для глядачів, які займали дещо більше половини круга, були проходи — пароди, через які заступали на орхестру хор і актори, які по ходу п’‎єси прибували з міста, гавані або з чужої країни. В V і IV ст. до н.е. грецькі актори грали на орхестрі перед проскенієм. Ніякого високого або низького сценічного майданчика в цей час не існувало.

3. Словникова робота

Драма — один із видів драматичних жанрів, що зображує складний та серйозний конфлікт, напружену боротьбу між дійовими особами.

Трагедія — драматичний жанр, в основу якого покладено дуже гострий та непримиренний суспільний конфлікт, який часто завершується трагічно — смертю героя або героїв.

Комедія — драматичний жанр, що висміює негативні суспільні явища, людські вади.

У Давній Греції зародилися й розвинулися комедія й трагедія. Драма сатирів не відігравала значної ролі у розвитку давньогрецького театру.

4. Бесіда

• Хто такі музи? Назвіть їх імена.

• На честь якого бога влаштовували перші вистави?

• Як був облаштований давньогрецький театр?

• Чим відрізняється давньогрецький театр від сучасного?

• Які провідні жанри давньогрецької драми ви знаєте?

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Рефлексія

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Вивчити конспект; занести згадані на уроці терміни у словнички; повторити міф про Прометея (для всіх учнів).

2. Підготувати повідомлення про життя та творчість Есхіла (індивідуальне завдання).На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.