Сатири сміливий володар (Д.І. Фонвізін. Недоросток)
Мета: ознайомити учнів із творчістю російського письменника Д.І. Фонвізіна; на матеріалі його п’єси «Недоросток» поглиблювати навички аналізу драматичного твору; уміння визначати риси класицистичної комедії; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, навички інсценізації; виявити головні проблеми, поставлені в комедії; сприяти розширенню літературного світогляду школярів.
Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, тексти комедії «Недоросток»; «Словарь живого великорусского языка В.И. Даля», афіша «Арка класицизму», кросворд.
Волшебный край!
Там в стары годы,
Сатиры смелый властелин,
Блистал Фонвизин, друг свободы...
А.С. Пушкин
Перебіг уроку
I. Організаційний момент.
II. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Учитель.
Мы все учились понемногу
Чему-нибудь и как нибудь,
Так воспитаньем, слава Богу,
У нас немудрено блеснуть...
Так писав О.С. Пушкін.
Проблема освіти й виховання з давніх-давен хвилювала письменників. До неї у XVI I і XVIII ст. зверталися класицисти Ж.Б. Мольєр і Д.І. Фонвізін у своїх комедіях «Міщанин-шляхтич» і «Недоросток». Ця тема важлива і для нас із вами тих, хто мусить долати важкі шляхи пізнання. Тож навіщо ми обираємо собі нелегку путь, постійно вчимося, підвищуємо свій інтелектуальний рівень? Яка мета нашої освіти? У цьому вам допоможуть розібратись вічні образи Мольєра і Фонвізіна.
Повідомлення учнів про життя і творчість Д.І. Фонвізіна
«Літературні візитки »
1. Дитинство
Д.І. Фонвізін народився 3 (14) квітня 1745 року у Москві.
2. Навчання
З 1755 року навчався у гімназії Московського університету та на філософському факультеті в Петербурзі.
3. У вирі політичних подій
«Листи з Франції» та «Роздуми» - блискучий твір, звід політичних ідеалів письменника, яскравий документ російської суспільної думки.
4. Полеміка між імператрицею та Д. Фонвізіним.
Журнал «Співрозмовник любителів російського слова»
Статті сатиричного змісту:
□ «Придворна граматика»;
□ «Лист придворного радника Хабарникова його величності»;
□ «Відповідь його світлості»;
□ «Лист Тараса Скотиніна рідній своїй сестрі Простаковій»
5. Останній день життя Д. Фонвізіна - 1 (12) грудня 1792 р.
Словникова робота.
У «Словникові живої великоруської мови» В.І. Даля є таке трактування слова «недоросток»:
Недоросль - не достигший полных лет, обычно 21 года; невзрослый, не вошедший во все года, в полный возраст, невозмужалый.
Бесіда з учнями:
- Назвіть головних персонажів комедій.
- Де відбувається дія?
- Визначте головний конфлікт п’єси.
Проблемне запитання.
- Як уже зазначалося постановка п’єси була проблематичною. Як ви думаєте, чому?
- Визначте коло проблем порушених у комедії (соц.-політичні та моральні).
Інсценування (сценка «Тришкін кафтан»).
Бесіда
- У чому полягає значення сцени з Тришкіним кафтаном?
Учень. Сценка з Тришківним та кафтаном розкриває сутність тогочасного суспільства, в якому люди посідають місце, яке не відповідає їхнім інтелектуальним і моральним якостям.
Час міркування.
- Що вам відомо про поміщиків Простакових? (скласти інформаційне гроно про відношення поміщиків до кріпаків)

- Кого у комедії називають «недоростком»?
- Чим займається цей юнак?
Асоціативний кущ

Учитель. А зараз вашій увазі уривки із фільму «Недоросток» (перегляд відеофрагментів).
- Яким постає у цій сцені Митрофан?
- Хто винен у цьому?
- Як ви гадаєте, чи любить Митрофан свою матір?
- Як ви вважаєте, чи можна змінити Митрофана у кращий бік?
- Як до маєтку потрапила Софія?
- Охарактеризуйте образи Софії та Мілона.
Бесіда.
1. Які сатиричні прийоми використовує Фонвізін, показуючи поміщиків ? («Говорящие» прізвища).
- Навмисне перебільшення негативних рис (гіпербола).
- Самохарактеристики.
- Бажання героїв.
- Ремарки.
- Яка ж головна проблема поставлена в І дії ?
Висновок. Прочитавши І дію, ми можемо говорити про те, який гнів, яка біль жили в душі письменника. Фонвізін встав на захист великого російського талановитого народу над яким знущалися деспоти - поміщики.
Учитель. Центральними образами комедії є, безперечно, Стародум і Правдін. Вони стали рупором просвітницьких ідей. Що ви про них знаєте? (Відповіді учнів)
Ділова гра «Компетентність».
Оскільки ми знаємо зміст комедії «Міщанин-шляхтич» та «Недоросток», то можемо їх порівняти.
Аспекти порівняння:
1. Назва п'єси
2. Для чого вчаться герої
3. Тема
4. Образна система
5. Виховний зміст
6. Пафос
ІІІ. Підведення підсумків.
Бесіда
- Чи радісний сміх у Фонвізіна?
Ні. Це сміх крізь сльози...
- Назвіть ознаки класицизму комедії «Недоросток» (відповіді учнів)
- Яка будова комедії?
Зав’язка - поява Стародума і звістка про 10 тисяч.
Кульмінація - сцена екзамен Митрофана.
Розв’язка - фінал.
Проблематика п’єси?
1. Критика самодержавно-кріпосницької дійсності.
2. Трагедія долі простої людини.
3. Проблема виховання і освіти молодої людини.
4. Бажання бачити Росію освіченою, духовно багатою.
- Чому Пушкін назвав Фонвізіна «другом свободи»?
- Чи можна образ Митрофана віднести до вічних?
- Чи радісний сміх у Фонвізина?
Висновок. П’єса «Недоросток» актуальна і сьогодні, а образ Митрофана можна віднести до вічних образів. Хочеться, щоб цю п’єсу ви сприйняли не як твір далеких часів, а як сучасний твір, який допоможе вам у житті вести непримириму війну із скотиніними, митрофанами, які трапляються в сьогоденні. Цініть цей твір як пам’ятник російської культури. Комедія має і виховне, і соціальне значення: людина мусить учитися, підвищувати свій культурний і моральний рівні, щоб гідно служити своїй вітчизні, а суспільство повинно будуватися на розумних засадах, і кожен має посідати в ньому те місце, яке йому належить.
IV. Домашнє завдання.
Повторити відомості з теми «Бароко. Класицизм», підготуватися до контрольної роботи. Написати твір-мініатюру «Чи актуальна п'єса «Недоросток»?*