ПРОБЛЕМА ВХОДЖЕННЯ МОЛОДІ В ДОРОСЛИЙ СВІТ І ЗІТКНЕННЯ З ЖОРСТОКІСТЮ В РОМАНІ Г. ЛІ УБИТИ ПЕРЕСМІШНИКА - ЛІТЕРАТУРА XX-XXI СТОЛІТЬ

ПРОБЛЕМА ВХОДЖЕННЯ МОЛОДІ В ДОРОСЛИЙ СВІТ І ЗІТКНЕННЯ З ЖОРСТОКІСТЮ В РОМАНІ Г. ЛІ УБИТИ ПЕРЕСМІШНИКА - ЛІТЕРАТУРА XX-XXI СТОЛІТЬ

Зарубіжна література 9 клас розробки уроків "Сучасний майстер-клас" - 2017 рік

Мета: проаналізувати з учнями образну систему твору, простежити динаміку розвитку характеру героїв, обговорити проблему становлення особистості, дорослішання, яка е однією з центральних у творі Г. Лі; розвивати аналітичне та критичне мислення, усне мовлення, вміння формулювати та обстоювати власну думку, узагальнювати; виховувати високі моральні якості.

Компетентності, що формуються: предметні — уміння характеризувати образи провідних героїв роману, простежувати особливості їхніх внутрішніх змін, аналізувати, як у творі розкрито проблему дорослішання людини; ключові — спілкування державною мовою (уміння висловлювати думки, погляди), уміння вчитися впродовж життя (уміння читати, використовуючи різні види читання (пошукове, вибіркове)).

Обладнання: повний текст роману Г. Лі «Убити пересмішника».

Тип уроку: урок застосування знань, умінь, навичок.

Перебіг уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя

Роман Гарпер Лі висвітлює багато важливих проблем, торкається важливих тем. Одна з них — це тема становлення особистості, входження дитини у світ дорослих. Якими письменниця зобразила дитячий і дорослий світи? Які моральні уроки засвоїли маленькі герої, зростаючи фізично і духовно? Якими вони бачать дорослих? Сьогодні ми відповімо на ці питання, досліджуючи взаємини маленьких і великих героїв роману «Убити пересмішника».

III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ, ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ

IV. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Бесіда

1. Скільки років було Всевидьку та Джемові на початку твору? Скільки їм виповнилося на час фінальних трагічних подій?

2. Чи різнилися брат і сестра за характерами, поведінкою?

3. Опишіть стосунки дітей з батьком і Келпурнією.

4. Які риси характеру брата і сестри виявилися в їхніх взаєминах із батьком, другом Ділом, а також у їхніх іграх?

5. Якою показала себе Всевидько в школі, у стосунках з учителькою міс Кароліною?

6. У яких епізодах першої частини твору виявляється запальний характер Всевидька? Як рідні намагалися виховати в дівчинки повагу до інших, стриманість?

7. Як ви вважаєте, що приваблювало в дітях Страхолюда Редлі? Чому він залишав їм подарунки в дуплі дерева?

8. Що ще зробив Артур Редлі для дітей (перша частина твору)?

9. Чому Аттікус негативно ставився до гри дітей у Страхолюда Редлі, до їхніх спроб потрапити на територію садиби Редлі?

10. Які риси Аттікус намагався виховати в дітях? Яким чином він це робив? Як Джін Луїза та Джем ставилися до його «уроків»? (Аттікус виховував у своїх дітях насамперед душевну тонкість, такт, благородство. Він намагався донести до них думку, що треба вміти ставити себе на місце іншої людини, розуміти її почуття. Містер Фінч навчав дітей і власним прикладом — своїм бездоганно стриманим, ввічливим ставленням до кожної людини. Тому діти шанували батька, хоч інколи й бунтували проти нього.)

11. Отже, Джін Луїза та Джем жили щасливим, майже безхмарним життям. Вони були оточені любов’‎ю та турботою батька, Келпурнії, сусідки міс Моді. Коли діти вперше замислилися

про те, що у світі не все так добре? (Це сталося, коли дітей почали ображати через призначення Аттікуса захисником Тома Робінсона, а також після історії з місіс Дюбоз.)

12. Як Аттікус учив дітей ставитися до образ? Чого їх навчила смерть місіс Дюбоз?

13. Як змінився Джем після смерті місіс Дюбоз?

14. Які риси характеру виявили діти, коли вночі фактично врятували батька від розправи Канінгемів?

15. Яке враження на молодших Фінчів і Діла справив суд над Томом, несправедливий вирок присяжних?

16. Чому після суду Джем сказав сестрі: «Починаю розуміти, чому Страхолюд Редлі ніколи не буває серед людей... просто він не хоче їх бачити»?

17. Як ви гадаєте, чому після суду над Томом у Джема настав період неприйняття жорстокості? Про які зміни в його характері, внутрішньому житті свідчить епізод із гусеницею?

18. Чи змінили суд і звістка про смерть Тома Джін Луїзу? Аргументуйте свою відповідь.

19. Які риси характеру виявили Джем і Джін Луїза, коли на них напав Боб Юел? Що зрозуміла Всевидько про Артура Редлі завдяки цій жахливій пригоді?

Словесне малювання

Перекажіть епізод нападу Боба Юела на дітей від імені Джема або Артура Редлі.

Перевірка домашнього завдання

Декілька учнів зачитують твори-мініатюри «Як я розумію зміст епіграфа до роману [. Лі «Убити пересмішника». Клас обговорює, якого героя твору стосуються слова епіграфа, як пов'язаний зміст епіграфа з темою уроку.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО НА УРОЦІ

Виконання завдань

1. Зробіть висновок: якими у творі Г. Лі зображені світи дітей і дорослих.

2. Назвіть, кому з епізодичних героїв твору належать слова: «Молодий, ще не може дивитися, коли комусь кепсько. Але підросте — і не братиме близько до серця, не плакатиме. Може, й доведеться зіткнутися з несправедливістю, але плакати він уже не буде, ще кілька років — і не буде». (Дольфусу Реймонду.)

3. Чи згодні ви з тим, що діти більш співчутливі, а дорослі не беруть чуже горе близько до серця? Доведіть свою думку на прикладі героїв роману «Убити пересмішника».

4. Які життєві уроки отримали маленькі герої твору завдяки драматичним подіям, учасниками та свідками яких вони стали?

VI. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

За результатами обговорення на уроці заповнити таблицю «Динаміка образів маленьких Фінчів у творі «Убити пересмішника».

ДИНАМІКА ОБРАЗІВ МАЛЕНЬКИХ ФІНЧІВ У ТВОРІ «УБИТИ ПЕРЕСМІШНИКА»

Параметри порівняння

Діти на початку твору

Діти наприкінці твору

Риси характеру

   

Ставлення одне до одного

   

Ставлення до дорослих

   

Захоплення, інтереси