Поезії О. Пушкіна «До А. П. Керн», «Я вас любив» - шкільний твір

9 клас
ЛІТЕРАТУРА XIX СТОЛІТТЯ

Мабуть, немає людини, яка б не знала імені О. Пушкіна. Він приходить уперше сторінками улюблених казок, перших дитячих віршів. Потім захоплює піднесеною романтикою поем та правдою прози. Але головне — це його поезія.

Вона різноманітна за тематикою, ритмами, спрямуванням. Але вона відтворює глибокі людські почуття, називає словами найтонші порухи душі. Лірично, піднесено й людяно звучать його вірші про кохання. Вірш «До А. П. Керн» полонив своєю красою одразу двох великих композиторів — П.Чайковского і М.Глінку. Вони написали музику чудового романсу. У центрі вірша — спогади про кохання, про перше знайомство, коли єдина «передо мной явилась ты». Вона була, «как мимолетное виденье, как гений чистой красоты». І цей образ став для поета символом жіночності, краси, кохання, бо життя без неї — це життя «без божества, без вдохновенья, без слез, без жизни, без любви». Простими словами розповідає поет історію захоплення й любові. Але в його віршах слова набувають чарівного звучання, поєднані ритмом, образом. Вони зачаровують пронизливою щирістю почуття й підносять кохання до висот небачених, де образ коханої набуває значення універсального, узагальненого, як образ самого кохання і краси. Вірші Пушкіна — це взірець високих почуттів, у яких немає місця для дрібних образ, мстивості. Це завжди тремтливе бажання щастя не тільки для себе. Саме так говорить поет у вірші «Я вас любив»:

Я вас любил: любовь еще, быть может,

В душе моей угасла не совсем;

Но пусть она вас больше не тревожит;

Я не хочу печалить вас ничем.

Коротка історія кохання завершується вражаючими рядками, які тільки зовні здаються парадоксальними:

Я вас любил так искренно, так нежно,

Как дай вам Бог любимой быть другим.

Кохання — це щастя, навіть коли воно залишилося без взаємності. Пушкін бажає щастя коханій саме тому, що справжнє кохання щедре й пронизане бажанням добра коханій людині.

Через століття пройшла поезія О. Пушкіна, не втративши свого значення, не втративши інтересу читача. Розгадка такої популярності саме в красі й людяності віршів, які оспівували вічні цінності.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.