Проблема Добра і Зла в романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита» - шкільний твір

Проблема Добра і Зла в романі М. Булгакова «Майстер і Маргарита» - шкільний твір

11 клас
З РОСІЙСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Творчий шлях М. О. Булгакова (1891 — 1940) проходив у непрості для Росії роки. Це були роки великих змін — соціальних, побутових, релігійних. Булгаков був художником, що гостро усвідомлював свою відповідальність за «весь розпорядок життя на землі». У своїх творах він прагнув підняти проблеми загальнолюдські, проблеми моральні. В останньому своєму романі «Майстер і Маргарита» Булгаков зумів піднятися на нову художню висоту в зображенні проблем сучасності.

Боротьба Добра і Зла — одна з основних тем світової літератури протягом багатьох століть. У романі «Майстер і Маргарита» Булгаков найбільш повно розкриває суть цієї боротьби в діалозі Ієшуа і Пілата. Переносячи дію діалогу на два тисячоліття назад, письменник указує на історичну перспективу постановки проблеми. У той же час за деякими психологічними і соціальними «параметрами» співрозмовники швидше сучасники XX століття, ніж люди, що живуть у 30-ті роки І століття. Цим Булгаков підкреслює актуальність проблеми в наші дні.

Ієшуа Га-Ноцрі — звичайна людина, досить слабка фізично. Разом з тим це індивідуальність, людина високого духу. Він вільний від влади патріархальної традиції, не важливо, хто його батьки, важливо, що він — особистість. Ієшуа — людина думки, незалежна від станових і релігійних догм, він живе «своїм розумом». Він упевнений у можливостях людини змінити себе на краще, а отже, змінити на краще навколишній світ.

З погляду Булгакова, добро знаходить свою істинну силу лише за дотримання деяких умов. І умови ці нелегкі.

По-перше, добро не може спиратися на насильство, адже насильство — це звичайний інструмент зла. Добро має у своєму розпорядженні власну зброю: доброзичливість, готовність і бажання зрозуміти іншого. За цим ідуть щирість, співчуття, чуйність, гнучкість... Виховати в собі ці якості — значить, зробити перший крок до добра. По-друге, добро — це самобутність думки, широта культурного світогляду. По-третє, добро — це праця і творчість, звернені на благо людей. І, нарешті, це найбільша моральна стійкість, твердість у захисті своєї ідеї, самовідданість, воля.

Тільки все це, разом узяте, є зброєю добра. Тому добрим бути дуже важко. Добро легко замінити підробкою, що нерідко і відбувається. Але якщо воно все-таки є в людській особистості — воно всесильне. Адже Ієшуа — «бурлака», «слабка людина» — зумів перевернути життя Пілата, «всемогутнього правителя», прокуратора Риму. Він вплинув і на інших людей, з якими зустрічався (у романі згадуються Іуда з Киріафа, Левій Матвій).

Зло, на думку Булгакова, — це темні стихійні пристрасті, не витіснені і не втихомирені людським началом. Зло — це прояв людських атавізмів. Тому у визначення «людини» зло Булгаковим не включається. Людина починається там, де кінчається зло. У романі Булгакова зло втілюється в образах «нечистої сили» (Во-ланд і його почет) і в її «досягненнях» (бал у Сатани). Відповідно до філософського задуму роману автор іде далі, показуючи глибинне джерело зла. Зло — це доісторичний хаос первородного космосу. Добро — це надбана мільйонами років розвитку здатність людини пізнати себе і керувати собою.

Булгаков вважав проблему Добра і Зла особливо важливою. Адже сучасне йому життя стало одним з найважливіших і найгостріших моментів у всесвітній історії людства. З погляду масштабності змін у суспільстві, сучасній людині жити важко. Але тисячоліття історії не повинні пройти для неї даром. У людини сьогоднішнього дня є велике благо — свідомість, знання, історичний досвід, пам’ять. І, на думку Булгакова, людина зобов’язана продовжити традицію олюднення стихійних сил у собі й у навколишньому світі. От чому Добро повинне в кінцевому рахунку перемогти Зло.Віртуальна читальня Зарубіжної літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.