Проблематика та художні особливості комедії Жана Батіста Мольєра «Міщанин-шляхтич» - Твір Зарубіжна література

ЖАН БАТІСТ МОЛЬЄР

На уроці зарубіжної літератури ми читали чудову п’єсу Мольєра «Міщанин-шляхтич», а невдовзі дивилися цю п’єсу в театрі ім. Шевченка. П’єса і особливо спектакль нам дуже сподобалися. Мольєр показав суспільне життя Франції XVIІ століття.

Мольєр — засновник «високої комедії». Незважаючи на класицистичні правила, дотримання яких було обов’язковим для драматургів того часу, Мольєр створив художньо досконалі комедії з напруженим сюжетом і цікавими характерами. В основі сюжетів його комедій лежить конфлікт, відомий класицистам, — протистояння пристрастей здоровому глузду. В основі комізму — невідповідність реальних подій тому, як вони сприймаються персонажами. Цю загальну комічну настанову Мольєр насичує історично достовірними персонажами, розкриває найбільш типові характери.

Мольєр добре розумів, чого потребує публіка, і створював п’єси, які користувалися неабиякою популярністю. Але талант його полягає в тому, що розважаючи глядача, він його виховує, привертає до моральних цінностей. Імена багатьох його персонажів стали узагальненими і означають людей, яким притаманні ті чи інші риси.

Яскравий образ створює Мольєр у комедії «Міщанин-шляхтич». Головний герой Журден має все, чого може бажати людина: сім’ю, гроші, здоров’я. Та Журдену заманулося вибитися у шляхтичі. Це стає його маніакальною ідеєю, яка завдає чимало клопоту його родині, але подобається цілій купі шарлатанів, що годуються біля нього та потішаються над ним: перукарі, шевці, самозвані «вчителі» етикету. Користується примхою Журдена й аристократ Дорант. Він знає, що Журден закоханий у, шляхетну Дорімену, з якою він сам не проти побратися. Дорант приводить Дорімену в дім Журдена, де їх чекає розкішний обід. Від свого імені він дарує красуні коштовності, які передав йому для Дорімени Журден. Виникає комічна ситуація, геро