ОДІССЕЯ ГОМЕРА В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ ТА В КІНО - Гомер (приблизно VIII ст. до н. е.) - ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ДАЛЕКИХ ЕПОХ

Зарубіжна література 10 клас (рівень стандарту) - О. М. Ніколенко - Грамота 2018 рік

ОДІССЕЯ ГОМЕРА В ОБРАЗОТВОРЧОМУ МИСТЕЦТВІ ТА В КІНО - Гомер (приблизно VIII ст. до н. е.) - ЗОЛОТІ СТОРІНКИ ДАЛЕКИХ ЕПОХ

Багато митців зверталися до образів епічної поеми Гомера «Одіссея» у живописі: 77. Франческо («Одіссей та Пенелопа»), Б. Арнольд («Одіссей і Каліпсо», «Утеча Одіссея з острова Поліфема»), В. Серов («Одіссей і Навсікая»), Й. Г. В. Тішбейн («Одіссей та Пенелопа», «По- ліфем»), Аннібале Карраччі («Кіклоп Поліфем»), Ангеліка Кауфман («Телемах і Ментор посеред німф Каліпсо»), Ж. де Врай («Одіссей та Пенелопа»), Г. Дрейпер («Сирени та Одіссей») та ін.

Відомий англійський художник наприкінці XIX — на початку XX ст. Дж. В. Вотергаус неодноразово звертався до сюжетів гомерівської «Одіссеї». Однією з найвідоміших картин англійського художника є «Одіссей і сирени». На картині зображено корабель Одіссея, який пропливає острів, де живуть сирени. В уяві митця вони напівжінки та напівптахи. Робота художника надзвичайно яскрава, у ній виписані всі деталі.

Поему Гомера «Одіссея» неодноразово екранізували. Серед найвідоміших — пригодницький італійський фільм «Мандри Одіссея», оригінальна назва — «Улісс» (реж. М. Вава, М. Камеріні, 1954 р.), де роль головного героя зіграв знаменитий американський актор К. Дуглас. Пошук «свого» героя на екрані привів його до створення цілої галереї кінообразів мужніх особистостей, зокрема гомерівського Одіссея.

У 1968 р. на екрани вийшов восьмисерійний телефільм італійського кінорежисера Ф. Россі «Пригоди Одіссея». Це найдетальніша екранізація гомерівських поем «Іліади» та «Одіссеї». У Європі серіал транслювався з 1968 по 1970 р., у СІЛА — з початку 1970-х років.

Привертає увагу двосерійний телефільм російського режисера А. Кончаловського (Велика Британія, США, Німеччина, Італія, Греція, 1997 р.), де роль Одіссея зіграв А. Ассанте. Фільм розповідає про довге повернення Одіссея після Троянської війни додому.

Дж. В. Вотергаус. Одіссей і сирени. 1891 р.

1. Опишіть картину Дж. В. Вотергауса «Одіссей і сирени». Висловте власне ставлення до мистецького твору.

2. Чому «Одіссея» Гомера за всіх часів надихала представників образотворчого мистецтва?

К. Дуглас у ролі Одіссея. 1954 р.

Кадр із телефільму Ф. Россі «Пригоди Одіссея». 1968р.

1. Перегляньте пригодницьку італійську кінострічку «Мандри Одіссея» (1954). Знайдіть розбіжності з поемою Гомера «Одіссея».

2. Уявіть, що ви — режисер. Який сценарій фільму за твором Гомера «Одіссея» ви б запропонували?

А. Десанте в ролі Одіссея. 1997р.