Зарубіжна література 6 клас

Антуан де Сент-Екзюпері (1900-1944) - У КОСМОСІ ЛЮДСЬКОЇ ДУШІ


Шукайте мене в тому, що я пишу. Антуан де Сент-Екзюпері

Людина у військовій формі з усміхненим обличчям і спрямованим вдалину поглядом. Таким найчастіше читачі бачать французького письменника Антуана де Сент-Екзюпері на його портретних зображеннях. Дві пристрасті займали однакове місце в душі цієї людини — любов до неба і любов до літератури. «Для мене літати й писати — одне й те саме, — говорив Екзюпері. — Головне — діяти, головне — знайти себе. Авіатор і письменник зливаються: обидва рівною мірою пізнають світ». Не випадково свої книги він наповнює романтикою подорожей і жагою відкриття незвіданого.

Антуан — нащадок старовинного графського роду, його предки згадуються в історичних літописах ще XIII століття. Незважаючи на те, що майбутній письменник рано втратив батька, своє дитинство він завжди пам’‎ятав як щасливий час. Такому відчуттю Антуан завдячував матері, яка допомагала синові відкривати красу світу. Саме вона розвивала в душі малого Токіо допитливість, надихала його на складання казок, малювання, гру на скрипці. Водночас хлопчика приваблювала і техніка. Із старих бляшанок він міг змайструвати телефон, а звичайне простирадло в його руках ставало крилом велосипеда, який юний винахідник прагнув перетворити на літальний апарат.

Любов до неба і прагнення знайти себе в житті привели юнака із заможної родини в лави цивільних, а згодом і військових льотчиків. На його долю випадають ризиковані пригоди, йому не раз доводиться терпіти аварії. У роки Другої світової війни Екзюпері виступає на боці тих, хто веде боротьбу з фашистами1. Весною 1943 року він опиняється в Північній Африці. Саме тут базуються французькі пілоти для того, щоб здійснювати розвідувальні вильоти до берегів захопленої ворогом батьківщини. Востаннє землю з висоти пташиного польоту Екзюпері побачив 31 липня 1944 року. Повернутись на неї безстрашному льотчику не судилось. За однією з версій, його літак упав у море, збитий фашистськими винищувачами.

Фашизм політична течія, розповсюджена в 30 - 40-х роках у ряді європейських країн і спрямована на поневолення і винищення інших народів. Фашистська Німеччина на чолі з Гітлером розв’‎язала Другу світову війну (1939-1945).

Однак письменник знову і знову повертається до нас своїми книгами, які несуть читачам різних країн світло його душі. Одна з них — «Маленький принц» — дарує нам зустріч з космічним прибульцем, котрий, мандруючи між планетами, відвідує і Землю.

1. Що цікавого ви дізналися про Антуана де Сент-Екзюпері?

2. Як ви розумієте слова французького письменника, винесені в епіграф?