Світова література 6 клас - Ніколенко О.М. - Грамота 2014

ІНДІЙСЬКІ МІФИ - МІФИ НАРОДІВ СВІТУ

Півострів Індостан відокремлений горами від іншої частини континенту — Азії. Він омивається водами Індійського океану, Аравійського моря та Бенгальської затоки. Тут розміщена прекрасна й загадкова країна Індія, де приблизно в II тис. до н. е. виникли індійські міфи. У різні часи індійці поклонялися різним богам. Найважливішими для них були: Брахма — бог-отець, прабатько всього і всіх, один із трьох правителів Усесвіту, Вішну та Шива — теж правителі Всесвіту разом із Брахмою. Крім того, дуже популярними були: Індра — бог грози та грому. Варуна — бог океану й володар заходу.

Вівасват — бог сонця й прабатько смертних людей. Агні — бог вогню. Кубера — бог багатства, цар царів і володар півночі. Серед богів-жінок давні індійці шанували Адіті — матір світлих богів. Дану — матір могутніх велетнів. Діті — матір грізних демонів. Калі — богиню війни.

Як і в міфах інших країн, в індійській міфології були істоти, які чинили спротив богам, шкодили людям. Це змієподібні страховиська асури, демони та велетні. І хоча за походженням вони були старшими братами богів, проте потім стали їхніми запеклими ворогами, борючись за панування над світом.

Боротьба добра і зла, природні стихії та їх подолання, людське життя — традиційні теми індійських міфів.

Цікаво знати

Як виглядає бог Шива, який допомагає Брахмі та Вішну правити світом?

Статуї Шиви найчастіше мають чотири обличчя Й стільки ж рук (або одне обличчя й чотири руки). На божественному чолі сяє третє око. що має могутню силу. Бог мусить усе бачити й усе встигати робити, адже він водночас і милосердний бог, і караючий.

Статуя Шиви в Мурдешварі. XVI cт.