Євангеліє Господа Нашого Ісуса Христа від Йоана - «ДЖЕРЕЛО СПОКОЮ І СИЛИ» - Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури

Підручник Зарубіжна література 8 клас - Є.В. Волощук - Генеза 2016

Євангеліє Господа Нашого Ісуса Христа від Йоана - «ДЖЕРЕЛО СПОКОЮ І СИЛИ» - Священні книги людства як пам’ятки культури і джерело літератури

(Уривки)

Глава 18

(...) Повели тоді Ісуса від Каяфи в Преторію1. Був же ранок. Та не ввійшли вони в Преторію, щоб не осквернитись, а й могти їсти пасху. Вийшов тоді до них Пилат і промовив: «Яке оскарження принесли ви на цього чоловіка?» А ті йому кричать у відповідь: «Якби не був з нього злочинець, не передавали б ми його тобі!» Тож каже їм Пилат: «То беріть собі його ви і судіть за вашим законом». Юдеї ж йому: «Не дозволено нам нікого вбивати! Щоб здійснилося слово Ісуса, що сказав, вказуючи, якою смертю має вмерти».

І ввійшов Пилат знов у Преторію, закликав Ісуса і каже до нього: «Ти цар юдейський?» Ісус же у відповідь: «Кажеш те від себе, а чи інші про мене так тобі оповіли?» «Хіба ж я юдей? - озвався Пилат. - Народ твій і первосвященики передали тебе мені. Що ти таке зробив?» «Царство моє не від світу цього, - відрік Ісус. - Було б моє царство від цього світу, то сторожа моя була б воювала, щоби мене не видали юдеям. Але не звідсіля моє царство». «То ти таки цар?» - мовив до нього Пилат. І відповів Ісус: «Ти кажеш, що я цар. Я на те уродився і прийшов у світ на те, щоб свідчити істину. Кожен, хто від істини, слухає голос мій». «Що таке істина?» - озвався Пилат до нього.

І сказавши те, вийшов знов до юдеїв і каже: «Жодної провини не знаходжу я на ньому. Є у вас, однак, звичай, щоб на Пасху відпустив я вам одного. Тож хочете, щоб я вам юдейського царя відпустив?» «Ні, не його! - знову закричали ті, - але Варавву!» А був же Варавва розбійник.

1Преторія - місце в римському таборі, де перебував полководець.

Глава 19

Забрав тоді Пилат Ісуса та й звелів його бичувати. А вояки, сплівши вінок із тернини, вклали йому на голову ще й зодягли його у багряницю1 і, підступаючи до нього, казали: «Радуйся, Царю Юдейський!» І били його в обличчя. Знову вийшов Пилат надвір і до них промовляє: «Ото виводжу вам його, щоб ви знали, що я жадної провини на ньому не знаходжу». І вийшов Ісус у вінку терновім та в багряниці. І сказав їм Пилат: «Ось чоловік!» Та скоро побачили його первосвященики та слуги, закричали: «Розіпни! Розіпни!» Каже Пилат їм: «Беріть його ви і розіпніть, я бо жадної провини не знаходжу на ньому». А юдеї йому: «У нас є закон, і за законом мусить він умерти, бо він із себе Сина Божого зробив».

Як почув те слово Пилат, стривожився ще дужче. Повернувся він ще раз у Преторію та й каже Ісусові: «Звідкіля ти?» Не дав же йому Ісус одвіту. «Зо мною не розмовляєш, - каже йому Пилат, - чи не знаєш, що в мене влада відпустити тебе і влада розіп’‎ясти тебе?» І відрік Ісус: «Не мав би ти надо мною ніякої влади, якби тобі не було дано згори. Через те на отому, хто мене тобі видав, більший гріх». Від тієї хвилини шукав Пилат можливості, як би його відпустити. Але юдеї кричали: «Відпустиш його, то не будеш кесаревим другом! Усяк, хто із себе робить царя, кесареві спротивляється!» (...)

І тоді видав він його їм на розп’‎яття. І забрали вони Ісуса; і, несучи для себе хрест, вийшов він на місце, зване Череп, а по-єврейськи Голгота, де його і розіп’‎яли, а з ним двох інших: по одному з кожного боку, Ісуса ж - посередині. Пилат же звелів написати напис і на хресті його примістити. Написано було: «Ісус Назарянин Цар Юдейський». (...) А по тому Ісус, знавши, що все вже довершилося, щоб здійснилося Писання, промовив: «Спраглий я!» Стояла ж посудина, сповнена оцтом. От і подали йому до уст настромлену на тростину губку, просяклу оцтом. І, скоштувавши оцту, вимовив Ісус: «Звершилось»; і схиливши голову, віддав духа. (...)

Переклад І. Хоменка

1Багрянйця - довгий верхній одяг з дорогої тканини багряного кольору, який у давнину носили монархи.

Запитання і завдання до прочитаного

1. За яких обставин народився Ісус Христос? Чому, на вашу думку, янгол сповістив про його народження саме пастухів?

2. Чому Ісус Христос проповідував своє вчення переважно у формі притч?

3. Розкрийте морально-філософський зміст притчі про блудного сина.

4. Як ставилися до Ісуса Христа прості люди та римська влада?

5. Перекажіть зміст епізоду «Ісус перед Пилатом». Чому Ісус не відповів на запитання «Що таке істина?»

6. Чому Пилат наказав бичувати Ісуса? Що символізує вінок з тернини, одягнутий на голову Христа?

7. Як ви розумієте слова Пилата «Ось чоловік!»?

8. Чому, усвідомлюючи безвинність Ісуса, Пилат засудив його на смерть? Хто, за Євангелієм, винен у загибелі Христа?

9. Як Євангеліє описує сцену розп’‎яття? Чому хрест став символом християнства?

10. Що означають крилаті вислови «Іти на Голгофу», «Нести свій хрест», «Терновий вінок»!На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.