ДО ВИВЧЕННЯ ПОВІСТІ СОБАЧЕ СЕРЦЕ - МИХАЙЛО ОПАНАСОВИЧ БУЛГАКОВ (1891-1940) - НА ЗАХИСТІ ВІЧНИХ ЦІННОСТЕЙ: ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ХХ СТОЛІТТЯ

Підручник Зарубіжна література 9 клас - О. О. Ісаєва - Оріон 2017

ДО ВИВЧЕННЯ ПОВІСТІ СОБАЧЕ СЕРЦЕ - МИХАЙЛО ОПАНАСОВИЧ БУЛГАКОВ (1891-1940) - НА ЗАХИСТІ ВІЧНИХ ЦІННОСТЕЙ: ІЗ ЛІТЕРАТУРИ ХХ СТОЛІТТЯ

У ТВОРЧІЙ МАЙСТЕРНІ ПИСЬМЕННИКА

ПРО ІСТОРІЮ СТВОРЕННЯ ТА ПУБЛІКАЦІЮ ПОВІСТІ «СОБАЧЕ СЕРЦЕ»

У січні 1925 р. на замовлення часопису «Недра» Михайло Булгаков розпочав роботу над новою повістю. Спочатку вона називалася «Собаче щастя. Жахлива історія», але незабаром письменник змінив назву на «Собаче серце».

Його сюжет перегукується з романом відомого англійського письменника-фантаста Герберта Веллса «Острів доктора Моро», в якому знайшли відображення експерименти професора щодо перевтілення хірургічним шляхом людей на тварин. Прототипом одного з головних героїв повісті М. Булгакова професора Преображенського став дядько письменника, відомий у Москві лікар Микола Покровський.

У березні 1925 р. повість було завершено, і М. Булгаков уперше прочитав її на одному з літературних зібрань. Але один зі слухачів одразу зробив донос до головного політичного управління країни про те, що новий твір письменника написано у ворожих, зневажливих тонах до радянської влади і всією своєю суттю заперечує усі її здобутки. Відповідно незабаром радянський партійний і державний діяч Лев Каменєв виніс остаточний вердикт: «Це гострий памфлет на сучасність, друкувати в жодному разі не можна».

І хоча у М. Булгакова вже було підписано угоду з московським художнім театром про постановку повісті на сцені, через цензурну заборону вона була розірвана. А до самого письменника 7 травня 1926 року прийшли з обшуком і вилучили не тільки два екземпляри машинописного варіанта «Собачого серця», а й особисті щоденники М. Булгакова.

У Радянському Союзі повість була надрукована лише у1987 р.

ЧИТАЄМО, РОЗМІРКОВУЄМО, ОБГОВОРЮЄМО...

1. Розкажіть, яке враження справила на вас повість М. Булгакова.

2. Хто з героїв твору вам сподобався, кому ви співчували? Обґрунтуйте свою відповідь.

3. Ознайомтеся з інформацією, представленою в рубриці «У творчій майстерні письменника», і розкажіть, що вам відомо про історію створення та публікацію повісті.

4. Як ви вважаєте, чи обґрунтовано Л. Каменєв назвав «Собаче серце» памфлетом? Поясніть свою відповідь. Пригадайте, хто ще з письменників, творчість яких ви вивчали в цьому навчальному році, писав памфлети.

5. Простежте за текстом, від імені кого ведеться оповідь у творі. Як ви гадаєте, чому М. Булгаков багато подій першої частини повісті передає очима собаки?

6. Опишіть, якою ви уявляєте собаку Шарика. Чи змінюється Шарик за тиждень, проведений у професора Преображенського? Свою відповідь підтвердіть текстом.

7. Які почуття викликає у вас професор Преображенський? Чи змінювалося ваше ставлення до нього протягом твору?

8. Зачитайте та прокоментуйте фрагмент тексту, в якому Пилип Пилипович розмірковує про розруху. Чи погоджуєтеся ви з професором? Аргументуйте свою відповідь.

9. Знайдіть у тексті й зачитайте, як професор оцінює свою відповідальність за те, що трапилося.

10. Проаналізуйте, які явища радянської дійсності 1920-х років викриває М. Булгаков у своєму творі. Зверніть увагу на роль художньої деталі у творі.

11. Чи можна стверджувати, що М. Булгаков у цій повісті проявив себе як письменник-сатирик? Свою відповідь аргументуйте прикладами з твору.

12. Висловте свою позицію, хто ж урешті-решт правий: доктор Борменталь, який вважає, що в Шарикова собаче серце, чи професор Преображенський, який стверджує, що в Шарикова серце саме людини.

13. Роздивіться ілюстрації до повісті сучасних художників — Сергія Лємехова і Анатолія Іткіна. З допомогою мережі Інтернет підготуйте виставку ілюстрацій до цього художнього твору. Який його епізод, на вашу думку, найбільше вимагає візуалізації? Створіть власну ілюстрацію до твору.

ЗІ СКАРБНИЦІ ЛІТЕРАТУРНО-КРИТИЧНОЇ ДУМКИ

«Він міг зі своїм небувалим талантом жити абсолютно легким життям, заслужити загальне визнання. Користуватися всіма благами життя. Але він був справжній художник — правдивий, чесний. Писати він міг тільки про те, у що вірив... Для багатьох він був совістю».

Олена Булгакова, дружина М. Булгакова

«Повість «Собаче серце» — це невеселі роздуми сатирика про можливі результати взаємодії в історичній практиці трьох сил: аполітичної науки, агресивного соціального хамства і зниженої до рівня будинкома духовної влади...».

Володимир Лакшин, російський літературний критик, літературознавець

«Багато особливостей булгаківського стилю пояснюються не лише своєрідністю його таланту, але й критичним ставленням до радянської влади, до панівної ідеології, до офіційної штампованої мови. Талант точно, пластично-зримо зображувати явища життя поєднувався у Булгакова із сатиричним, негативним висвітленням сучасної йому дійсності. Стиль письменника наділений великою сатиричною силою».

Світлана Нікіфорова, український літературознавець

ПІДСУМОВУЄМО ВИВЧЕНЕ

1. Прокоментуйте думку дослідника В. Лосєва про М. Булгакова: «Його життя, наче дзеркало, відображає всю деформацію нашого суспільства в період сталінщини, йому повною мірою довелося випробувати на собі тиск міцної адміністративно-бюрократичної системи, тієї, яку він згодом позначив сильним та змістовним словом «кабала’‎’‎».

2. Підготуйте мультимедійну презентацію «Київ Булгакова».

3. Поясніть, як ви розумієте фразу про розруху в головах.

4. Зачитайте та прокоментуйте ті вислови з твору, які спонукали вас про щось замислитися. Поясніть свій вибір.

5. Напишіть листа майбутньому читачеві повісті «Собаче серце».

6. Прокоментуйте висловлювання, представлені в рубриці «Зі скарбниці літературно-критичної думки».

7. Обґрунтуйте роль фантастики у творі.

8. Аргументуйте, чому вченим так і не вдалося виховати Шарикова.

9. Чи можна назвати цей твір сучасним? Поясніть свою відповідь.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.