Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Природа гротеску й особливості фантастичного у прозі Гофмана (на прикладі твору на вибір)

Повість-казка «Крихітка Цахес, на прізвисько Цинобер» повністю складається з образів-гротесків, гротескних ситуацій і вся є узагальненим гротескним образом німецької дійсності. Гротескне є карликове князівство Керепес, гротескні князі Пафнутій і Барсануф, їхній двір і бюрократія, гротескна політика Просвіти. Вже в образі героя втілюється ідея гротеску: голова вросла в плечі, має нарости, коротке тіло і довгі павукові ніжки. Однак справжній гротеск відкривається в світі звичних суспільних відносин. А герой є індикатором гротеску. Гофман вводить романтичні фантасмагорії у світ повсякденної дійсності, де й розігрується вся гротескно-смішна чортівня.

Повість починається з контрасту: фея Розабельверьде нахиляється над кошиком з маленьким виродком і обдаровує його чарівним даром золотих волосків.

Фея сама перебуває в гротесковій ситуації. Після введення освіти був виданий офіційний вердикт, що заперечує існування чарівництва, феї були вигнані в неіснуючу країну. Казкова сторона твору пов'язана з образами феї і мага, але змінюється характер подачі фантастичного: чарівним героям доводиться пристосовуватися до реальних умов і переховуватися. З феями пов'язано у фантастиці Гофмана уявлення про багатство і різноманіття життєдайної природи. Міністр Андрес говорить, що отруту вони розносять «під назвою поезії». Для Гофмана фантастичне і поетичне - дві сторони однієї деталі.

Під магічною дією волосинок Цахес видається людям красенем, уособленням розуму й талантів. Все потворне, що виходить від нього, приписують кому-небудь іншому, а все чудове, що робить інший, приписують йому. Цахесом присвоюється все: багатство, влада, таланти, кохання Кандіди, нареченої поета Бальтазара.

Гротескно представлена кар'єра Цахеса, що став при княжому дворі міністром і кавалером ордена зелено-плямистого тигра з двадцятьма гудзиками. Чим вище піднімається маленький виродок по суспільній драбині, тим більше ставиться під сумнів розум, освіта, суспільство, держава. У золотих волосинках Цахеса міститься гротескна метонімія владі грошей.

Але на італійського скрипаля і поета Бальтазара, який представляє «ентузіастів», дія золотих волосинок не поширюється. На думку письменника цахеси існують там, де є механістичні відносини між людьми, засновані на диктатурі матеріальних цінностей. Це демонструє Проспер Альпанус в грі з рукавами і фалдами Фабіана. Тим самим викриваючи роздуту умовність, перебільшене значення дрібниць, довжину фрака.

Навіть добрі чари щасливої кінцівки мають гротеск: від тепер вони спрямовані на те, щоб каструлі в домі Бальтазара не перекіпали, а страви - не підгорали. Магія вбереже меблеві чохли від плям, не дасть розбитися фарфоровому посуді і забезпечить на лузі позаду будинку хорошу погоду, щоб швидко сохла білизну після прання. Так романтичний гротеск розбавляється романтичної іронією.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.