Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Пародіювання романтичної парадигми у романі Г. Флобера «Пані Боварі»

Емма Боварі має щось спільне з романтичними героїнями. У ній живе прагнення до іншого життя, але її «піднесені» ідеали, почерпнуті з бульварних романів, хибні і фальшиві. Банальні образи, штамповані уявлення про красу і витонченість наповнюють її уяву. Емма уявила себе героїнею романтичного роману, де діяли ідеальні герої..

З дитинства вона жила мрією про прекрасне життя, проте її чоловік Шарль крайньо-буденний. Емма намагається внести поезію в їх сімейні відносини, але на ділі вони виявляються вульгарними, як і все навколишнє. Вона думала, що починається нова епоха в її житті, але в Іонвілі так само все перетворилося в нудну буденність. Її коханці були вульгарні і брехливі, вони не були схожі на романтичних героїв книг.

Характерним є діалог Рудольфа з Еммою на сільськогосподарській виставці. Нудні виступи становлять контрастне тло тому псевдоромантичному маскараду Родольфа. Він розігрує героя байронівського типу, послуговується «загальними місцями» романтичної риторики, але все це — результат холодного розрахунку.

Тікаючи від нудної прози життя Емма все більше в неї втягується. Вони набирається боргів, обманює чоловіка, її обманюють коханці. Емма заплутується, опускається на дно і закінчує життя самогубством. Картина смерті Емми це гірка іронія автора: вона стільки читала в романах про поетичні смерті героїнь, її ж смерть була огидна.

Емма вірила в реальність прекрасної любові, але життя її розчарувало. В цьому - її трагедія. Роман Флобера стає, таким чином, прихованою полемікою з романтизмом. Трагіка роману в тому, що Флобер не знаходить в дійсності нічого, що могло б протистояти викритій ним мрії. Він показує, як ця мрія в сучасних умовах смішна, неспроможна і порожня.

Флобер викриває псевдоромантичні кліше і штампи, показуючи, як на практиці відбувається підміна реальності мрією. Він закликає бути уважнішим з «піднесеними» метафорами і образами, бо вони можуть перетворитися на пастку.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.