Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

«Милий друг» Мопассана та еволюція роману кар'єри у літературі реалізму (Бальзак - Мопассан)

«Любий друг» — це соціальний твір, як і його герой — соціальний тип. Це роман‑кар’єра.

Тема кар'єри молодої людини в Парижі була характерна для Бальзака. У романі "Любий друг" Мопассан продовжив бальзаківську традицію і зобразив кар'єру молодого Жоржа Дюруа через півстоліття. За ці роки моральні підвалини суспільства, під впливом жадоби наживи, змінилися повністю спотворившись.

Герої Бальзака й Мопассана різні і по походженню й освітньому цензу й по характеру й моральних підвалинах. Герой Бальзака - велика особистість, що має поняття про моральні цінності, та прагне підкорити собі обставини. Якщо для героїв Бальзака кар'єрні досягнення це моральна поразка і моральні страждання, то Дюруа - повна посередність, що думає тільки про матеріальне благополуччя і готовий досягати його за всяку ціну. Йому каяття совісті не властиві.. Цей тип поведінки типовий для деградуючого буржуазного суспільства Третьої республіки, де панують цинізм і безпринципність, корупція і корисливість, розпад ідейних і моральних цінностей. Його успіх цьому доказ.

Мопассан підкреслює аморальність кар'єри Дюруа, який просувається по кар'єрній драбині, домагається багатства і положення в суспільстві, спокушаючи жінок, використовуючи їх розум і суспільні зв'язки. Навіть в своїх еротичних пригодах Дюруа цинічний і грубий, як тварина, що робить такі відносини брудними і низькими.

У «Милому друге» зображено, як бульварна газетка стає впливовою громадською силою, як вона зрощується з банківськими спекуляціями і колоніальною політикою, як ділки преси стають «меценатами мистецтва». У зв'язках і знайомствах «милого друга» постає галерея типажів - представників всіх верств привілейованого суспільства. І серед них немає непідкупних і благородних.

Виняток - старий поет Норбер де Варен. Дюруа над померлим другом згадує слова де Варен про жах і неминучість смерті. Але ці настрої скороминучі для підприємливого кар'єриста. Для самого ж автора вони істотні як контрапункт - «memento mori» в веремії низьких пристрастей.