Зарубіжна література - статті та реферати - 2021

Коміко-сатиричні жанри міської літератури: фабліо та шванке. Творчість жонглерів Рютбофа («Заповіт осла», «Про душу Вілана») та Берньє («Попона, розрізана навпіл») Фабліо «Селянин-лікар». Характер сміху у фабліо і шванках

Фабмо та шванки. Найулюбленішим жанром міської літератури є невелике оповідання комічного або сатиричного змісту, спочатку — віршоване, пізніше — прозове. У Франції його називали фабліо (лат. — байка, оповідання), у Німеччині — шванк (нім. - жарт). Це жанр народного походження.

Протягом століть у народі були популярними веселі розважальні оповідки, побрехеньки, притчі, які в період розквіту міст зазнали літературної обробки. Збереглося близько 150 фабліо, більшість з них анонімні. Серед творців фабліо є представники різних станів (в тому числі високопоставлені особи лицарського Стилістичний аналіз текстів показує, що фабліо — жанр провінційного походження, особливо поширений на північному заході Франції, у Пікардії. Фабліо відбивають головним чином світогляд і смаки городян, але поширені вони і серед селян, духовенства, дворян. Мова фабліо приправлена грубуватим гумором і гострим жартом. Але в фабліо, які призначалися для слухачів замків та палаців, грубовато-гострий жарт (основа фабліо) замінюється вишуканою усмішкою, що наближає їх до стилю рицарської літератури.

Ліричним творам, який виникав у середньовічних містах, судилося залишитися відображенням і пам'ятником своєї епохи. А ось література городян, зокрема, один з найбільш розвинених її жанрів - фабліо - зіграла велику роль в подальшому становленні літератури. Назва жанру прийнято зводити до латинського fabula - розповідь, що підкреслює властиву йому оповідальність. Розквіт фабліо доводиться на період з середини XII до середини XIV ст. Фабліо іноді називають предновеллой, він безсумнівно став одним з джерел ренесансної новелістики, вплинувши через неї па прозу Нового часу. У XVI-XVII ст. традиція фабліо сприяла також формуванню шахрайського роману, від якого ниточка тягнеться вже до великої літератури епохи Просвітництва і наступних століть.

У визначеннях жанру фабліо зазвичай підкреслюється його розповідний характер, невеликий обсяг, віршована форма, гумористична або сатирична спрямованість, інтерес до побутової повсякденності, повчальність. Оскільки міська література тяжіла до використання всіх літературних форм того часу, багато її творів синтезують ознаки різних жанрів і не можуть бути однозначно віднесені до жодного з них. Тому щодо кількості збережених фабліо існують різночитання, дослідники називають цифри від 60 до 160. Такий великий розкид пов'язаний ще і з тим, що до цього жанру, як правило, відносять твори, що містять від 18 до 1200 рядків (вважаючи найбільш типовими фабліо в 200 500 віршів). Але іноді пам'ятники набагато більшого обсягу володіють яскраво вираженими ознаками жанру і повинні розглядатися як його характерні зразки (наприклад, "Трюбер", в якому близько 3000 віршів).

Імена авторів фабліо часто невідомі, або відомо тільки ім'я, але не відомості про людину, який його носив. І все-таки історія зберегла кілька імен поетів, про яких ми маємо в своєму розпорядженні нехай і мізерної, але певну інформацію. Це Жан Бодель, який жив в Аррасі на рубежі XII-XIII ст. У написаних ним восьми фабліо ще сильні байок традиції, їх відрізняє співчуття до простої людини, незлобивий гумор, який іноді змінюється яскраво вираженою сатирою. Чи не найзнаменитішою з написаних Жаном Боделе повестушек є фабліо "Про Бурьонці, попівської корові".

Створюючи фабліо, середньовічні письменники ставили перед собою двоєдине завдання "розважати повчаючи". Розважальність, гумористичний ефект досягалися різними засобами. Оповідання було гостросюжетним, в центрі його стояло подія, хоча і належить світу повсякденності, але несподіване і непередбачуване. Комізм витікав із ситуації, сюжети часто представляли собою розповіді про подружні зради. За підрахунками датського вченого середини XX в. Пера Нюкрога, з 147 відомих йому французьких фабліо 106 можуть бути віднесені до любовних або еротичним.

На відміну від куртуазних поетів, авторів фабліо не цікавить любовне почуття саме по собі, яке нерідко зводиться до похоті. Любовні інтриги героїв сприяють виникненню кумедних, що викликають сміх ситуацій; при їх описі поети нерідко вдаються до примітивного натуралізму, зниженою лексиці, непристойностей.

Шванк — жанр німецької міської середньовічної літератури, аналогічний до французького фабліо, невелика гумористична оповідь у віршах, а пізніше в прозі, часто сатиричного й повчального характеру. Шванк близький також до жанру новели епохи Відродження.

Шванк виник в Німеччині на початку XIII століття, а розквіту досяг у творчості австрійського поета Штрікера (перша половина XIII століття). У циклі веселих шванків «Піп Аміс» (бл. 1230) представлені строкаті деталі німецької дійсності XIII століття, у центрі оповідей стоїть фігура спритного попа, що отримує для себе користь з будь-якої ситуації. Таке групування шванків у цикли знайшло поширення і в інших авторів, особливо після появи в 1555 році циклу шванків "Rollwagenbüchlin" Й. Вікрама. З XIII століття шванки часто використовували, як приклади в проповідях чи в школі. Ця традиція збереглася в навчальній системі Німеччини до XVIII століття.

У XIX столітті в німецькій літературі під впливом середньовічних шванків виник жанр драматичного шванка (напр. Ф. і П. Шьонтан: «Викрадення Сабінянок»), або Л. Тома "Місцевий поїзд" Автором популярних фабліо був відомий жонглер Рютбеф. Вогонь своєї сатири він зосередив на духовенстві. У відомому фабліо «Заповіт осла» розповідається про священика, котрий поховав свого улюбленого осла на християнському цвинтарі. Коли його викликав для пояснення єпископ, кюре не розгубився і швидко поклав на стіл 20 екю, які нібито осел заповів богові «на поминання своєї душі». Єпископ зі словами «Бог простить його» вхопив гроші. Автора потішає винахідливість кюре, але свій твір він закінчує сповненим іронії висновком: «Ви бачите, як з допомогою грошей цей осел став християнином. Немає такого злочину, за який не можна було уникнути кари з допомогою повного гаманця». Гірка іронія, сарказм звучать у пролозі до фабліо Рютбефа «Про душу вілана»: «Рай створений не для віланів. Про це і в священному писанні сказано. Ні за гроші, ні в нагороду за добрі вчинки вони не можуть туди потрапити. І це зовсім справедливо. Як! Ви хочете, щоб якийсь голодранець жив разом з властителями неба? Пекло - ось де вони повинні бути!»

У фабліо «Про вілана, який тяжбою здобув рай» народний автор висмією навіть святих. Апостол Петро, воротар раю, не впускає в нього душу вілана, говорячи, що там немає місця «підлому люду». Вілан вступає у суперечку з Петром та іншими апостолами, нагадує їм їхні провини, відречення від Христа. Святі кидаються за допомогою до бога. Але вілан і богові зумів довести своє право на рай: усе життя він, на відміну від святих, служив людям, «не гнав людей на муки», «біднякам свій хліб віддавав». Бог змушений визнати правоту вілана та залишити його в раю. Сюжет цей цікавий не лише своїм антиклерикальним змістом, а й моральною спрямованістю: проста людина повинна наполегливо добиватися справедливості, якщо потрібно, то й хитрістю, бо у світі «кривда всі шляхи захопила». Популярним у багатьох країнах було фабліо повчального характеру жонглера Берньє «Попона, розрізана навпіл», в основу якого лягла старовинна притча. Багатий старий купець одружує єдиного сина з лицарською дочкою, розпусні батьки якої розтринькали своє майно. (Такий шлюб був можливий, купецтво з розвитком торгівлі збагачується і, шукаючи захисту від всіляких утисків, рідниться зі збіднілим лицарством). Пихата невістка переслідує свекра і добивається, щоб його вигнали з дому, її чоловік велить малому синові кинути дідові стару попону, щоб той міг прикритися нею під час негоди. Хлопчина розрізає попону навпіл, одну половину віддає дідові, а про другу говорить батькові, що хоче зберегти для нього, мовляв, коли він постаріє, то дасть йому не більше, ніж нині той дав дідов Осоромлений батько повертає старого додому. Широковідомим було фабліо «Селянин-лікар», сюжет якого приваблює дотепністю та виразною соціальною спрямованістю. Багатий селянин одружився з дочкою дворянина. Боячись подружньої зради, він кожного ранку, перед тим як іти в поле, бив дружину до синців, а ввечері просив пробачення. Жінка вирішила помститися. Одного разу до села завернули гінці, що їхали до Англії за лікарем для королівської дочки, яка подавилась кісткою, і вже тиждень ніхто не може їй допомогти. Жінка сказала, що її чоловік чудовий лікар, але вміння своє він приховує і тільки побоями можна примусити його виявити свій хист. Селянина схопили, привезли до короля і добре побили. Виплутуючись із скрутного становища, він різними вигадками так розсмішив королівну, що кістка випала і вона знову стала веселою і здоровою. Але тепер до «лікаря» суне натовп хворих, і король наказує лікувати їх. Спантеличений селянин відмовляється, його знову б'ють, і тут він знаходить вихід: обіцяє зцілити всіх хворих, якщо найбільш немічного з них спалити живцем, а попіл вжити на ліки для інших. Перелякані хворі розбіглися. Так простий селянин обдурив короля і знать.

Найбільш популярним жанром міської літератури у Франції були фабліо — невеликі віршовані оповідання про кумедні, смішних випадку, які повинні були викликати сміх. Однак характер сміху міг бути різним. Простий тип фабліо зводився до анекдоту або чистому гумору, заснованому на комічної ситуації, грі слів і т.п. Другу групу утворили фабліо з більш розвиненими сюжетами, в яких сміх мав певну спрямованість. У них висміювалися дурість або надмірна довірливість, славилися кмітливість, спритність рук і розуму. Джерелом шванків був широко поширений гумористичний фольклор.