(РМ) Контрольний твір-роздум за романом Стендаля «Червоне і чорне» - ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ - ВСТУП. ІЗ ЛІТЕРАТУРИ РЕАЛІЗМУ - I семестр
Усі уроки світової літератури 10 клас
Мета: перевірити рівень розуміння учнями змісту художнього твору; удосконалювати навички ідейно-художнього аналізування вивченого твору за обраною темою; розвивати творчі здібності, писемне зв’язне мовлення школярів; виховувати кращі людські якості.
Оснащення: портрет Стендаля, художній текст роману «Червоне і чорне», ілюстрації до твору.
Тип уроку: розвиток мовлення.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. «Я хочу говорити про те, що відбувається в глибині душі»,— писав Стендаль. Читач завжди є співавтором письменника у сприйнятті його твору, тем, ідей та проблем, що в ньому порушено. Сьогодні ви спробуєте описати, як ваша душа й розум відгукнулися на твір великого французького письменника; як ви сприйняли ті загальнолюдські цінності, які він пропагує у своєму творі; завдяки чому розширили свій кругозір.
III. Оголошення теми й мети уроку
IV. Розвиток мовлення
1. Коментування вчителем запропонованих тем
Орієнтовні теми
1) Внутрішня драма головного героя роману Стендаля «Червоне і чорне»: шлях від наполеонізму до злочину.
2) «Червоне» і «чорне» в романі Стендаля «Червоне і чорне».
3) Роль жіночих образів у долі Жульєна Сореля та втіленні авторського задуму в романі Стендаля «Червоне і чорне».
2. Написання твору-роздуму за обраною темою
Орієнтовний план твору-роздуму «Внутрішня драма головного героя роману Стендаля «Червоне і чорне»: шлях від наполеонізму до злочину»
І. Вступ. Французьке суспільство І половини XIX століття як тло роману Стендаля «Червоне і чорне».
II. Основна частина.
1. Жульєн Сорель — обдарована особистість низького походження:
а) дитинство та юнацтво Жульєна; взаємини в родині;
б) мрії та захоплення юнака;
в) шлях до кар’єрного зростання завдяки впливовості жінок;
г) суперечливість характеру героя; шлях до злочину.
2. Переосмислення життєвих цінностей Жульєном у в’язниці.
3. Переможець чи переможений?
III. Висновок. Проблеми особистості змальованої Стендалем, що є актуальними й донині та хвилюють сучасного читача.
V. Домашнє завдання
Для всіх: розпочати читати повість Бальзака «Гобсек». Індивідуальне: підготувати повідомлення на тему «Бальзак і Україна».
VI. Підбиття підсумків уроку