Усі уроки зарубіжної літератури. 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту. I семестр - О. Г. Куцінко 2019

Яскраві образи й символи у віршах Федеріко Ґарсії Лорки. Своєрідність художнього світу поета. Яскраві образи й символи у віршах поета. Своєрідність художнього світу Лорки
Іспанія
Шедеври європейської лірики першої половини ХХ ст.

Мета — формувати компетентності:

■ предметні (поглиблені знання про іспанську літературу першої половини ХХ ст.; знання про життя та творчість Ф. Ґ. Лорки; читацьку активність);

■ ключові (уміння вчитися: навички пізнавальної діяльності; комунікативні: навички спілкування в колективі й толерантне ставлення до думок оточуючих; інформаційні: уміння самостійно знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Основні терміни й поняття: художні образи і символи, міфопоетика, ритмомелодика, голосіння-плач.

Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).

Обладнання: портрет Ф. Ґ. Лорки, видання його творів, фрагменти відеофільмів («Федеріко Ґарсія Лорка»1, «Федеріко Ґарсія Лорка. гітара»2), презентація за темою уроку, медіазасоби.

Справжня поезія — це любов, мужність і жертва. Сьогодні поет зобов'язаний розтяти собі вени заради інших...

Ф. Ґ. Лорка

1 режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=VRVeUgsRiFM.

2 режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=9q9X5j-1Pg4.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Інтерактивний прийом «Ґронування»

- Складіть ґроно за темою «Лірика першої половини ХХ ст.».

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Сприйняття творів інших видів мистецтв

(Учитель демонструє фрагмент відеофільму «Федеріко Ґарсія Лорка. Гітара» (вірш «Гітара» звучить у перекладі С. Осоки у виконанні перекладача).)

2. Слово вчителя

— Іван Драч назвав автора ліричного твору, який щойно прозвучав, «циганським баладником», тому що в його творах «усе в нетривких, примарних чарах місяця — буденність закутується в романтичне покривало нічного місяця»... Трагічна розв’язка його життя (на злеті літ митця розстріляли франкісти) стала своєрідним символом долі митця доби тоталітарних режимів і воєн ХХ ст. Саме про творчість Федеріко Ґарсії Лорки — іспанського поета, драматурга, відомого також як музикант і художник-графік, ми сьогодні говоритимемо.

(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)

ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ

1. Повідомлення учнів за випереджальним домашнім

Завданням (запис до зошитів)

(Учні виступають зі стислим оглядом життя та творчості Ф. Ґ. Лорки.)

Очікуваний зміст повідомлення

Лорка народився 5 червня 1898 р. в містечку Фуенте-Вакерос в іспанській провінції Ґранада. У школі хлопчик вчився не надто успішно. 1909 року родина переїхала до міста Ґранада.

У 1910-х рр. Федеріко брав активну участь у діяльності місцевого художнього товариства. 1914 року Лорка почав вивчати право, філософію і літературу в університеті Ґранади, багато подорожував країною.

1918 року вийшла друком перша поетична збірка Лорки «Враження і пейзажі», яка принесла йому популярність.

1919 року Ґарсія Лорка приїжджає до Мадрида. У столичному університеті він знайомиться із Сальвадором Далі та Луїсом Бунюелем, а також із Ґреґоріо Мартінесом Сьєррою, директором театру «Еслава». На прохання Мартінесa Сьєрри лорка пише свою першу п’єсу «Чаклунство метелика» і здійснює її постановку (1919-1920). До 1928 року він навчається в Мадридському університеті.

Федеріко Ґарсія Лорка

У наступні роки Ґарсія Лорка стає помітною фігурою у середовищі художників-авангардистів. Виходять друком його нові поетичні збірки, зокрема «Циганське романсеро» (1928). У цих віршах поет, за його власними словами, «хотів злити циганську міфологію зі всією сьогоднішньою буденністю».

За рік Ґарсія Лорка їде до Нью-Йорка, і незабаром з’являються нові твори — книга віршів «Поет в Нью-Йорку» (1931), п’єси «Публіка» (1931, 1936) і «Коли мине п’ять років» (1931).

Повернення поета до Іспанії збіглося з падінням режиму Прімо де Рівери й установленням республіки. 1931 року Лорку призначають директором студентського театру «Балаган». Працюючи в театрі, митець створює свої найвідоміші п’єси: «Криваве весілля», «Йерма» та «Дім Бернарди Альби».

Перед початком громадянської війни Ґарсія Лорка виїжджає з Мадрида до Ґранади, хоча було очевидно, що там на нього чекає серйозна небезпека: на півдні Іспанії були особливо сильними позиції правих. 18 серпня 1936 року націоналісти заарештовують Ґарсію Лорку і наступного дня поета вбивають як республіканця та комуніста. Багато сучасних досліджень спростовують цю думку, уважаючи причиною розстрілу Лорки ворожнечу між його сім’єю та іншими впливовими родинами регіону. Лорка не робив заяв на користь сторін конфлікту і був особистим другом Хосе Антоніо Прімо де Рівери. Після цього до смерті генерала Франко книги Ґарсії Лорки були в Іспанії заборонені.

2. Сприйняття творів інших видів мистецтв

(Учитель демонструє фрагмент відеофільму «Федеріко Ґарсія Лорка».)

3. Аналізування поетичних творів

(Учні декламують та аналізують вірш «Гітара» Ф. Ґ. Лорки.)

- Яке начало більше притаманно Лорці — ліричне чи драматичне? Чому? (драматичне. Ритм вірша нагадує людське ридання, почуття ліричного героя подане на межі життя та смерті, на надриві.)

- Які почуття переважають у вірші? (Зорові та слухові асоціації, за допомогою яких створюються прекрасні образи: невпинної води, що рине з яру, плачу вітру, хмари, піску, останньої в голому гіллі пташки. Звуки гітари порівняно зі дзвоном розбитих кришталевих чар. Усі поетичні образи ніби демонструють завершеність свого існування, природа підкоряється дисципліні музичного ритму. Тут важливий прийом алітерації приголосних [р], [л], збережений перекладачем: «голім гіллі», «кличе біле латаття», «плаче стріла за ціллю». Він допомагає зберігати ритмомелодику голосіння-плачу, яка наближує вірш до мелодій канте хондо.)

- Де, на вашу думку, кульмінаційна точка вірша? Як ви розумієте образ «п’яти ножів», що одним ударом входять у серце? (Вигук «А-ой гітаро!» є кульмінаційною точкою вірша. Звівши в ньому лексику до мінімуму, митець сказав безмежно багато. Образ «п’яти ножів» можна сприймати багатозначно: це пальці музиканта, що примушують ридати гітару; це самі струни, які Лорка в іншому вірші порівнював зі струнами з плоті та сталі, персоніфікуючи їх; це наслідування андалузького танцю зі звуком кастаньєт та підборів танцюристів; це зрештою уособлення трагічного іспанського світовідчуття — одвічного двобою Заходу і сходу, що, по суті, є розгорнутою метафорою смерті. Певна недомовленість вірша зачаровує.)

- Зазначте жанр та стиль твору. (Це ліричний вірш, написаний у стилі сюрреалізму.)

(Учні декламують та аналізують вірш Ф. Ґ. Лорки «Про царівну Місяцівну».)

- Чим позначений модернізм Лорки у цьому творі? (удалим і, можна сказати, чарівним поєднанням міфології і фольклору: міфологія додає віршу неповторної образності, а фольклор забезпечує співочість і близькість до народної творчості. Це — яскравий приклад міфопоетики Лорки.)

- Як реагує циганський хлопець на жіночу красу Місяцівни? (такої краси циганський син ніколи не бачив, тому йому аж серце в’яне. Жіночий образ у поета, якщо і грішний, то водночас — чистий і прекрасний. За неземну жіночу красу їй прощають усі гріхи.)

- Яке застереження отримує Місяцівна? Чому? (Голос прагне застерегти прекрасну Місяцівну від біди: коли цигани повернуться, накують із її серця намиста та багато перснів.)

- Що утримує Місяцівну на землі? (Відчайдушна красуня не поспішає, вона ще не награлася, не натішилися. Місяцівна ще хоче потанцювати з циганським сином, бо як вернуться цигани, він лежатиме на ковадлі із заплющеними очима. Уже й цигани близько тупотять, а Місяцівна ще кружляє у танку, ще й малого підбадьорює і просить не топтатися по її білім серпанковім покривалі.)

- Яка кульмінація цього твору? (У гонитві за красою у смертельному танку помирає циганський хлопчик. А Місяцівна до приїзду циган залишає кузню. Кричать і тужать цигани над тілом хлопчика, а Місяцівну в нічному небі повивають хмари.)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

1. Усне словесне малювання

- Якщо би вам довелось малювати ілюстрації до життя або творчості Федеріко Ґарсії Лорки, які кольори ви б використали? Чому?

2. Узагальнювальне слово вчителя

— У творчості Лорки сюрреалістські тенденції схрестилися з традиціями народнопісенної культури та здобутками вітчизняної барокової лірики. Завдяки такому поєднанню виник унікальний міфо-поетичний світ, густо забарвлений «місцевим колоритом» і спрямований на відтворення «колориту духовного».

Отже, Лорка був обдарованим музикантом, талановитим композитором; добре знав і любив європейську класичну і народну іспанську музику. Музикальність вірша — найвизначніша риса поезії Лорки. Важко назвати іншого сучасника, твори якого були б так схожі на маленькі музичні композиції.

Лорку часто називають центральною фігурою «покоління 1927 року», одним із найяскравіших і найзначніших діячів іспанської культури XX ст. Убитий на початку Громадянської війни в Іспанії, як один із страчених жертв режиму Франко є символом закатованих франкістами та культурний символ ЛГБТ-руху в Іспанії.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Інтерактивний прийом «одне слово»

- Одним словом по черзі підбийте підсумки сьогоднішнього уроку.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Для всіх: створити асоціативну сітку за темою «життя та творчість Ф. Ґ. Лорки».

Випереджальне (індивідуальне, для 3-4 учнів): підготувати повідомлення про історичну ситуацію в Росії на межі ХІХ-ХХ ст., релігійно-філософську думку та тенденції в художній культурі цієї доби.