Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019

Урок 68. «Стариган із крилами» Ґ. Ґарсії Маркеса. Символічний образ ангела. Ідея прагнення внутрішнього вдосконалення, морального відродження, повернення до одвічних цінностей. Сенс фіналу та назви оповідання
Колумбія
Плани-конспекти уроків. Людина та пошуки сенсу існування в прозі другої половини ХХ ст.

Мета — формувати компетентності:

- предметні (розуміння основних проблем та ідеї оповідання «Стариган із крилами» Ґ. Ґарсії Маркеса, мотивів поведінки персонажів; поглиблені вміння аналізувати філософський зміст літературного твору; читацьку активність);

- ключові (уміння вчитися: уміння виокремлювати особливості зображення людського суспільства у творі; образне мислення; соціальні: уміння висловлювати свою думку; загальнокультурні: здатність розуміти іншу людину; людяність та співчуття; світогляд).

Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.

Основні терміни й поняття: образ-символ.

Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура). обладнання: портрет Ґ. Ґарсії Маркеса, тексти оповідання «Стариган із крилами», ілюстрації до твору. * i. 2

Перебіг уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Евристична бесіда

Коли й за яких обставин у селищі з’явився стариган?

Чому священик не погоджується із селянами, що це ангел? Які аргументи він наводить?

Що спричинило хворобу ангела? (Людські байдужість та жорстокість)

Які епізоди у творі є фантастичними? (Поява та відліт ангела, поява жінки-павука.)

Що є розв’язкою оповідання? (У ангела відновилися крила, і він полетів у бік моря, перетворившись на маленьку цяточку)

Куди полетів ангел? Чи повернеться він колись?

2. Інтерактивна вправа «Збережи останнє слово за мною»

Методичний коментар. Для проведення вправи «Збережи останнє слово за мною» запитання попередньо готує вчитель або учні формулюють самостійно. Запитання записують на окремих аркушах, відповіді учень записує на звороті. Під час подальшої роботи учень, який розпочав обговорення твору чи сформулював запитання, передає естафету обговорення наступному. Після повного обговорення слово повертається до того, хто розпочинав або озвучував запитання; він підбиває підсумки або зачитує свою відповідь. Отже, учень здобуває право підбити своєрідний підсумок, погодившись із тим, що говорили однокласники, чи заперечити, доводячи свою думку. Обговорення припиняється. Запропонована стратегія допомагає учням, не впевненим у собі, до яких у колективі не дослухаються, почуватися впевненіше й переконатися у своєму праві на власну думку. (Стратегію апробовано під час реалізації проекту «читання та письмо для розвитку критичного мислення».)

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

1. Слово вчителя

Ви, звісно, помітили, що дія в оповіданні Ґ. Ґарсії Маркеса «Стариган із крилами» відбувається на узбережжі латинської Америки, але ані точних координат, ані назви селища у творі не зазначено. напевно, автор цим намагався сказати, що описане селище — це символічна модель усього людства, яке в гонитві за матеріальними благами втрачає високі духовні ідеали та моральні орієнтири. Справжнє диво для мешканців селища було лише розвагою. Воно не змінило нікого, позаяк ніхто й не прагнув змін. Отже, сенс не в тому, що диво виявилося нібито несправжнім, а в тому, що мешканці самі не здатні були побачити справжнє диво та творити диво в собі.

2. Постановка проблемних питань (запис до зошитів)

Через що ангел відлетів геть?

Чому не зробив цього раніше?

Для чого він прилітав і чи потрібен він людям?

Учитель. На ці запитання ми спробуємо сьогодні знайти відповіді.

(Учні занотовують до зошитів тему уроку й оголошені вчителем проблемні питання.)

ІV. Робота над темою уроку

1. Творчо-аналітична робота (у групах)

У складі 3 груп доберіть образи-символи за відповідною тематикою (1-ша група — образи світу людей, 2-га група — образи-люди, 3-тя група — образи світу природи); оформте результат роботи груп колективно у довільній формі (таблиця, схема, малюнок тощо).

Очікуваний результат

Образи-символи в оповіданні Ґ. Ґарсії Маркеса «Стариган із крилами»

Образи світу людей

Селище

Модель людства

Мешканці селища

Примітивність та обмеженість натовпу

Образи-люди

Стариган із крилами

Божий посланець, символ знехтуваної віри та уособлення природи

Пелайо та Елісенда

Утілення прагматизму

Отець Ґонзаґа

Категоричність невігластва

Хлопчик

Жорстоке дитя хворого суспільства

Жінка-павук

Символ деградації суспільства

Образи світу природи

Дощ

Символ необхідності духовного очищення землі

Краби

Життєві негаразди та випробування

Морська стихія

Бурхливе й суперечливе життя

Морський вітер

Відчуття свободи

Порівняйте результати роботи в групах зі складеним на попередньому уроці опорним конспектом до характеристики образів. Колективно сформулюйте висновок.

2. Аналізування образу героя літературного твору

як слід тлумачити образ ангела? (З одного боку, це символ втілення прекрасного і прагнення чистоти та високого ідеалу; з іншого — символ знехтуваної віри й уособлення природи.)

Існує думка, що випадковостей не буває, особливо у Бога. якщо ангел з’явився в селищі, отже, так мало статися. чому ж тоді він не робив нічого суттєвого: не карав, не нагороджував, не пророкував?

Чому люди не відчули, що поряд із ними — небесний посланець?

Отець Ґонзаґа не заперечує, що старенький є ангелом, проте й не стверджує цього. Він говорить, «що крила ще ні про що не свідчать, їх мають і літак, і яструб, отже, це — атрибут не тільки ангелів». Як ви вважаєте, чи має священик рацію? Свідченням чого є крила у старигана?

Парох церкви Різдва Пресвятої Богородиці у Львові о. Орест Фредина стверджує, що ангели, на відміну від людини, не мають матеріального тіла, тому їх зображують із крилами. Це ознака того, що вони приходять із неба, що вони швидкі посланці від Бога. Насправді ж у них крил нема. Стариган-ангел у творі Маркеса крила має. на яке ставлення до себе з боку мешканців селища він заслуговував?

3. Розв'язання проблемних питань

Через що ангел відлетів геть?

Чому не зробив цього раніше?

Для чого він прилітав і чи потрібен він людям?

На вашу думку, чому автор зобразив ангела стареньким і немічним дідуганом? Відповідь аргументуйте.

V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок

1. Узагальнювальне слово вчителя

Як ви вже переконалися, оповідання Маркеса «Стариган із крилами» багате на символіку. Образ старигана є символом не тільки божого послання, знехтуваної віри та нагадування про те, що духовність гине, він є втіленням національного характеру з його чеснотами й вадами. Він також є уособленням природи (не випадково його поява супроводжувалася немилосердним дощем, який символізував страждання).

В оповіданні-притчі змальовано ситуацію зустрічі людей з дивом. Щоправда, ця зустріч суттєво не вплинула на життя людей: існуючи поруч, світ людей і світ надприродного залишаються відокремленими один від одного, тому кожен із них приречений на самотність. Диво нічого не змінило в житті людей: окрім будинку, що його збудували Пелайо та Елісенда на гроші, виручені від показу незвичайного старигана, у селищі все залишилося як раніше. люди навколо ангела настільки поринули в буденність, що навіть не заслуговують на покарання (про нагороду взагалі не йдеться). З ангелом, який відлетів, зникає щось чарівне та важливе, що вони не розпізнали й чого не збагнули.

Ангел став своєрідним нагадуванням людям, що вони поступово перетворюються на порожню оболонку, позбавлену духовності. Хіба це не нагадує нашу сучасність? Хіба ми не помічаємо, як дедалі більше людей дбають про матеріальне збагачення, забуваючи про духовне й душевне відродження, про красу й людяність у всьому? люди не помічають справжнього дива, оскільки закриваються від нього.

2. Творча робота (запис до зошитів)

Напишіть стисле есе (7-9 речень) на одну з тем «Люди й ангели» або «Очікування дива».

VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

VIІ. Домашнє завдання

Повторити зміст творів «Старий і море» Е. М. Гемінґвея та Стариган із крилами» Ґ. Ґарсії Маркеса.