Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019
Урок 69. РМ (усно). Складання вітального слова на честь художнього образу або автора: Ґ. Ґарсія Маркес та його «Стариган із крилами»
Колумбія
Плани-конспекти уроків. Людина та пошуки сенсу існування в прозі другої половини ХХ ст.
Мета — формувати компетентності:
- предметні (поглиблені знання про творчість Ґ. Ґарсії Маркеса; уміння аналізувати художні образи (зокрема, на прикладі оповідання «Стариган із крилами») щодо їхньої проблематики, образної системи, композиції, поетичної мови);
- ключові (уміння вчитися: навички виразного читання, аналізування тексту, творчого мислення; уміння порівнювати літературні тексти; соціальні: свідоме ставлення до світу, його протиріч і розмаїття; загальнокультурні: прагнення літературної освіти; естетичний смак; світогляд).
Тип уроку: урок розвитку усного та писемного мовлення.
Міжпредметні зв'язки: мистецтво (художня культура).
Обладнання: тексти повісті Е. М. Гемінґвея «Старий і море» та оповідання Ґ. Ґарсії Маркеса «Стариган із крилами», ілюстрації до творів.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Евристична бесіда
У чому сенс «магічного реалізму» Маркеса? (Це дивовижний сплав європейської культури та культури аборигенів з її народною вірою у надзвичайне.)
Який світ описано в оповіданні «Стариган із крилами»?
Чим світ, описаний Маркесом у творі, відрізняється від світу, описаного Е. М. Гемінґвеєм у повісті «Старий і море»?
Чому ми обидва твори називаємо притчами? Що між ними спільного?
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя
За біблійною традицією, Бог виявляє свою волю через ангелів. Слово ангел означає вісник, той, хто доносить Божественну істину, Господню волю до людей. Образ ангела — це втілення прагнення високого ідеалу. люди не здатні сприймати високі шляхетні істини, адже перебувають у полоні корисливості, байдужості. Саме тому ангел у Ґ. Ґарсії Маркеса не помирає, а одужує. У нього виростають могутні крила, він відлітає у піднебесся. чи повернеться він на грішну землю? У творі Маркеса реалістичні події переплітаються з фантастичними, а незвичайне допомагає висвітлити проблеми повсякденного. У Е. М. Гемінґвея, навпаки, буденність допомагає розкрити приховану, але велику сутність людини.
2. Постановка проблемного питання (запис до зошитів)
Сьогодні ми спробуємо завдяки порівнянню знайти відповідь на запитання: «Чи варто ангелам відвідувати землю?».
(Учні занотовують до зошитів тему уроку й оголошене вчителем проблемне питання.)
ІV. Робота над темою уроку
1. Порівняльна робота (у групах)
Порівняйте у складі 2 груп подібні персонажі: 1-ша група — повісті Е. М. Гемінґвея «Старий і море» (хлопчика та старого), 2-га група — оповідання Ґ. Ґарсії Маркеса «Стариган із крилами» (Пелайо та Елісенду). Складіть їхню цитатну характеристику.
План складання порівняльної характеристики хлопчика та старого за повістю Е. М. Гемінґвея «Старий і море»
Старий |
Хлопчик |
Зовнішній вигляд, вік, ім’я. Поведінка. Дії, учинки, життєва позиція. Ставлення до людей, навколишнього світу. Ставлення до хлопчика. Ставлення оточуючих до нього. Символічний сенс образу |
Вік, зовнішність, ім’я. Поведінка. Дії, учинки. Ставлення до старого. Символічний сенс образу |
Методичний коментар. Порівняння подібних персонажів оповідання Ґ. Ґарсії Маркеса «Стариган із крилами» має відбуватися за схожим планом.
2. Інтерактивний прийом «Діаграма Венна»
Створіть діаграму Венна за однією з тем (на вибір) «Сантьяґо — ангел», «Манолін — хлопчик».
3. Запитання-узагальнення
Існує англійська мудрість: «Є тільки дві речі, які ми можемо дати нашим дітям. Перша — крила, друга — коріння». Поясніть її значення. на вашу думку, чи зможуть Пелайо та його дружина Елісенда дати своїй дитині крила? Аргументуйте свою відповідь. (Приземлене світосприйняття не дає змоги родині Пелайо осягнути непересічність того, що відбувається. їхній син — жорстоке дитя хворого суспільства.)
Чи є щось спільне в образах стариганів із творів Е. М. Гемінґвея та Ґ. Ґарсії Маркеса, крім віку?
Що криється за самотністю та видимою безпомічністю обох старих? (В образі Сантьяґо — внутрішня сила справжньої людини з власним етичним кодом, в образі ангела — вразлива особа, єдиною «надприродною» властивістю якої є терплячість.)
Опишіть вісника Бога. (Це старенький дідуган, який упав обличчям у багнюку; такий старий і немічний; циркова звірина; рот беззубий; лисий череп; великі півнячі крила, обскубані та брудні; велика старезна курка, ніж людське створіння; надто схожий на земну людину.)
Що приховано за цими словосполученнями? (Ставлення людей до Божественного.)
Чому ангел постає у подобі старигана з крилами? (Старий ангел — це втілення людської совісті, світлих ідеалів, істини, беззахисного добра. Він старий через гріхи людей.)
Чому люди не готові до гостини ангела? (Тому що духовно хворі.)
Доведіть, що вони жили у духовно хворому суспільстві. (У центрі — ангел. Він відкритий для всіх, але всі сприймають його однобоко: одні прийшли задля розваги, інші намагаються використати його.)
V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок
1. Узагальнювальне слово вчителя
Мотив падіння й злету утворює сюжетно-композиційну канву твору: на початку ангел борсається у багнюці не в змозі підвестися, а наприкінці оповідання він через надзусилля здіймається у повітря й розчиняється у небі. У божого вісника крила виросли не завдяки, а всупереч людям! Тест на людяність суспільство не склало.
Образ крил — це Божий дар, обдарування, заклик до злету душі. Сам по собі цей дар ще не свідчить про те, що людина гідна його. Духовне сходження кожен має здійснити самостійно, використовуючи для цього власні крила.
2. Розв'язання проблемного питання
Складіть тези для відповіді на запитання: «Чи варто ангелам відвідувати землю?».
3. Творча робота (запис до зошитів)
Складіть вітальне слово на честь художнього образу або автора твору, спираючись на складені тези (за оповіданням Ґ. Ґарсії Маркеса «Стариган із крилами»).
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
VIІ. Домашнє завдання
Для всіх: повторити відомості про творчість Ду Фу, лі Бо, Мацуо Басьо, Мо Яня; читати твір «Тисяча журавлів» Я. Кавабати.
Випереджальне (індивідуальне; для 3-4 учнів): підготувати повідомлення про японію ХХ ст., особливі види японського прикладного мистецтва, життя та творчість я. Кавабати.