Усі уроки зарубіжної літератури 11 клас. Профільний рівень + рівень стандарту II семестр - О. Г. Куцінко 2019
Урок 51. Утілення в образах дітей Кураж трагічної долі людських чеснот в умовах війни: сміливості (Ейліф), чесності (Швейцеркас) і доброти (Катрін). Образ Кураж — пророча метафора майбутнього Німеччини
Німеччина
Плани-конспекти уроків. Проблема війни та миру в літературі ХХ ст.
Мета — формувати компетентності:
- предметні (навички дослідницько-аналітичної роботи з текстом та виокремлення головного у тексті; культуру зв'язного усного мовлення; мислення);
- ключові (уміння вчитися: критичне мислення та вміння розуміти систему образів для розкриття ідейного задуму твору; комунікативні: уміння сприймати чужу точку зору; інформаційні: розуміння філософсько-етичної проблематики твору; уміння визначати роль деталі в тексті; навички роботи з книгою; громадянські: чітку громадянську позицію щодо розв'язання війни та захисту Батьківщини; загальнокультурні: уміння й навички, необхідні у повсякденному житті; активну життєву позицію; усвідомлення переваг духовних цінностей над матеріальними; високі моральні якості).
Тип уроку: урок опанування нових знань і формування на цій основі вмінь та навичок.
Основні терміни й поняття: художній образ, підтекст.
Міжпредметні зв'язки: історія, мистецтво (художня культура).
Обладнання: портрет Б. Брехта, тексти п'єси, ілюстративний матеріал із зображенням сцен війни, аркуші паперу ф. А1 та маркери (для 4 груп).
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Літературний диктант
Брехт створив теорію нового — неаристотелівського — театру, що дістав назву... («епічного театру»).
Одним із найяскравіших відкриттів новаторського театру був «ефект… (відчуження)».
Брехтівські п’єси спрямовані не на почуття публіки, а на її… (інтелект).
«Матінку Кураж та її діти» створено… (1939 року).
П’єсу Б. Брехта засновано на подіях… (Тридцятирічної війни).
За задумом автора, твір «Матінка Кураж та її діти» мав пролунати як... (пересторога напередодні другої світової війни).
Матінка Кураж за професією була… (маркітанткою).
Разом із маркітанткою Кураж подорожували її діти, яких було... (троє).
Наприкінці п’єси Кураж попрямувала далі за військом, натомість її діти… (загинули).
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Кожен із дітей Кураж, за задумом драматурга, є алегорією певної чесноти, але на прикладі долі цих дітей автор показує зворотний бік людських чеснот, що виявляється за умов війни. Діти матінки Кураж загинули. Хто винен у цьому? Безлика сутність, яку ми називаємо війною, чи власна матір? Сьогодні ми спробуємо розкрити образи героїв п’єси і дати відповіді на ці та інші запитання.
(Учні занотовують до зошитів тему уроку.)
ІV. Робота над темою уроку
1. Характеристика образів драматичного твору (робота в групах)
Спираючись на текст п’єси «Матінка Кураж та її діти», проаналізуйте в 4 групах один із художніх образів твору (1-ша група — матінку Кураж, 2-га група — Ейліфа, 3-тя група — Швейцеркаса, 4-та група — Катрін), складіть за ним ґронування, презентуйте результати роботи однокласникам.
Очікувані результати
1-ша група — матінка Кураж
Кураж навчилася отримувати зиск від війни. Разом зі своїми дітьми вона їздила у фургончику слідом за військами. І хоча це було дуже ризикованим, але для неї важливішою була можливість збагатіти. Засліплена жагою збагачення, матінка Кураж не змогла зупинитися навіть тоді, коли почала втрачати власних дітей: «Матінка» трохи погорювала і знову вирушила налагоджувати торгівлю. Героїня заради багатства зраджує своїх дітей. Торгівля йде добре, і тому вона підтримує війну, яка стала для неї годувальницею. Анна впевнена, що про мораль краще говорити ситому, а не голодному. Матінка Кураж по своїй суті була не злою людиною, навіть веселою та доброю господинею. Принагідно вона може навіть допомогти іншим, але якщо це не зашкодить її гаманцю.
2-га група — Ейліф
Головна риса вдачі Ейліфа — хоробрість. Вона потрібна людині, щоб долати перешкоди, захищати власне життя і життя інших; боронити Вітчизну, відстоювати власну думку, знаходити вихід зі скрутного становища тощо. Однак ми бачимо, що за умов війни хоробрість набуває форми свавілля, перетворюється на жорстокість. Хоробрість героя на полі бою винагороджено, а псевдогероїзм на селянських подвір’ях ухвалює смертний вирок.
3-тя група — Швейцеркас
За те, що Швейцеркас був чесним простаком, йому довірили на війні полкову касу. Поразка під час бойових дій змусила його полк відступити. Юнак діє необачно, не дослухається до застережень матері та сестри, хоче вислужитися перед фельдфебелем, тривалий час обмірковує, що робити, тому потрапляє в полон. На жаль, йому не вдалося обернути ситуацію на власну користь, він уперто захищає касу, яку після його загибелі не знайдуть ані католики, ані протестанти, тому й жертва хлопця видається непотрібною й безглуздою. За умов війни чесність може бути згубною для людини. Стає зрозумілим, що, окрім неї, необхідно мати ще якісь чесноти.
4-та група — Катрін
Катрін — найпривабливіший образ із-поміж персонажів п’єси Б. Брехта. Вона є втіленням доброти, але, напевно, не випадково дівчину змальовано німою. Біль і розпач відчутні у сценах, коли Катрін хоче застерегти Швейцеркаса від загибелі, не може змусити матір заплатити за життя хлопця потрібну суму, чує про загрозу для життя дітей, пригортає чуже немовля, реагує на звістки, що війна швидко не скінчиться... Німоту Катрін сприймаємо як алегорію безпорадної доброти. Дівчина не сидить, склавши руки, вона діє, але їй складно щось змінити довкола себе.
2. Постановка й розв'язання проблемного питання
Упродовж п’єси героїня називає себе і своїх дітей, що допомагають їй тягти фургон, «діловими людьми», «мирними людьми», «маленькими людьми», «простими людьми», «порядними людьми»1. Яке значення вкладає вона в ці слова? Чи згодні ви з нею?
V. Узагальнення й систематизація здобутих знань, умінь та навичок
1. Узагальнювальне слово вчителя
Ви вже переконалися в тому, що Б. Брехт у п’єсі «Матінка Кураж та її діти» використовує низку прийомів, необхідних для створення «ефекту відчуження». Це — монтаж, з’єднання частин, епізодів без їхнього злиття; зонґи (пісні), що їх виконують герої, в узагальненій формі відтворюють світогляд та життєву позицію кожного з цих образів, а також покликані виявити ставлення автора й акторів до цих персонажів. Брехт попереджав акторів про необхідність дистанціюватися, «відчужено» виконувати ці пісні, оскільки в них мають бути відчутними звинувачення й критика персонажів автором та виконавцями.
Філософську ідею Брехта про несумісність материнства (а отже, і життя, радості, щастя) із військовою комерцією виражено у формі параболи (оповідь віддаляється від сучасного світу, а потім, немов рухаючись по кривій, знову повертається до залишеного предмета, осмислюючи його з філософсько-етичної сторони й оцінюючи його). Параболічним є сюжет, окремі ситуації, епізоди, пов’язані з почерговою втратою матінкою Кураж її дітей: у кожному з них утілено колізію торговки й матері, людини й війни.
Сам образ жінки Брехт зобразив у зовсім несподіваному ракурсі. Драма матері, яка сказала війні «так», для якої людська бойня — благо, гроші, нажива, підсилює згубний та антигуманний уплив війни. Між початком п’єси та її кінцем минає дванадцять років, які змінили обличчя й добробут матінки Кураж (вона постаріла, утратила всіх своїх дітей, майже розорилася), але не змінилися її суть і її ставлення до війни. Вона продовжує тягнути свій фургон, сподіваючись на кращі дні, щоб тільки не скінчилася війна, її годувальниця.
Образ матінки Кураж спричинив бурхливу дискусію в німецькому літературознавстві. Головне, чим докоряли Брехтові,— його героїня нічого не навчилася і не змінилася, а це може пробудити в читача й глядача песимістичний настрій. Брехт відповів дуже коротко: прозріє матінка Кураж чи ні — це не так уже й важливо, автор має досягти прозріння в глядача. На думку Брехта, негативний приклад переконливіший для людини, здатної побачити в матінці Кураж свого двійника і зробити відповідні висновки.
2. Творча робота (запис до зошитів)
Напишіть стисле есе (7-9 речень) «Лист до матінки Кураж».
VI. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Інтерактивний прийом «Мікрофон»
Завершіть одне з речень на вибір:
«Я вважаю, що провідною ідеєю п’єси «Матінка кураж та її діти» Б. Брехта є...»;
«Образи героїв твору, на мою думку, покликані…»;
«Письменник спрямовує читача до…».
VIІ. Домашнє завдання
Для всіх: підготувати відгук, колаж тощо за своїм сприйняттям п’єси Б. Брехта «Матінка Кураж та її діти».
Випереджальне (індивідуальне; для 2-3 учнів): підготувати повідомлення2 про відображення твору Б. Брехта «Матінка Кураж та її діти» в театрі, кіно, творах інших видів мистецтв, про переклади творів митця українською, про значення творчості Б. Брехта для розвитку світової драматургії.
1 Тут і далі: цитати з п’єси Бертольда Брехта «Матінка Кураж та її діти» наведено у перекладі Марка Зісмана.
2 Тут і далі: за можливості — мультимедійну презентацію.