Едуард Шим «Скільки живе бджола», «Смужки і плямки» - ЛІСОВІ КАЗКИ - 2 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: формувати в учнів уявлення про особистість видатного російського письменника Едуарда Шима; вдосконалювати вміння виділяти у творі головну думку, характеризувати дійових осіб; розвивати навички виразного читання, вміння обґрунтовувати свою думку, усвідомлювати доцільність і мудрість світу природи, правильну поведінку людини у взаєминах з природою; виховувати любов до природи.
Обладнання: портрет Е. Шима; малюнок бджоли; кошик з речами; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Емоційне налаштування на урок
Пролунав уже дзвінок —
Починається урок.
Тож і ми часу не гаймо
І у подорож рушаймо.
II. Актуалізація опорних знань
Учень
Розпочинаймо подорож у казку
Дотепну для всіх нас підказку.
Хай герої її завітають до нас,
З нетерпінням чекає наш клас.
Учениця
Казок чимало є на світі
І веселих, і сумних.
Хіба зможемо прожити
Ми без них?
Казка стукає у двері, тож запросимо її!
Учні
Казко, казко, завітай!
Нас гарненько привітай!
Заходить Казка.
Казка. Запрошую вас у подорож до прекрасного світу казок.
>> Вікторина
— Чи добре ви знаєте казки?
Завдання. Назвати автора і назви казок, яким належать ці уривки.
1) «...Я зараджу твоїй біді, сказала фея. — Але пам’ятай: додому мусиш повернутися до півночі, бо рівно опівночі скінчаться мої чари». (Шарль Перро «Попелюшка»)
2) «...Як же зраділи гноми! Вони радісно кричали, стрибали, співали й танцювали». (Брати Грімм «Білосніжка та сім гномів»)
3) «...Ох, дуже погано! — сказала принцеса. — Я майже всю ніч не заплющила очей. І що це потрапило мені в ліжко! Я лежала на чомусь твердому...» (Г. К. Андерсен «Принцеса на горошині»)
4) «...— Тоді не за своє діло не берися! — сердито сказала щука і зникла в темній глибині» (Е. Шим «Лебідь, рак і щука»)
Заходить Червона Шапочка із корзиною в руках.
— Чи здогадалися, хто я?
— У моєму кошику речі. З якої вони казки? (Робота в зошиті)
• Ключ — «Золотий ключик».
• Ковбаса — «Три бажання».
• Три горішки — «Три горішки для Попелюшки».
• Булава — «Кирило Кожум’яка».
• Дзеркало — «Білосніжка та сім гномів».
• Лук і стріла — «Царівна жаба».
• Черевичок — «Попелюшка».
• Качина пір’їна — «Кривенька качечка».
• Мед — ???
Проблемне запитання:
— То з якої казочки мед?
III. Оголошення теми і мети уроку
— Де ж береться мед? (Відповіді учнів.)
— Сьогодні ми опрацюємо казки Едуарда Шима «Скільки живе бджола?», «Смужки й Плямки», приділимо увагу вдосконаленню навичок виразного читання, навчимося читати за особами, переказувати, характеризувати дійових осіб, визначати головну думку казки.
Побуваємо в чудовій країні — Росії, що межує з Україною. (Демонстрування на мапі.)
1. Розповідь учителя про автора й твори Едуарда Шима
З’являється Бджілка і запрошує до себе на гостину на запашні луки.
2. Виразне читання казки вчителем
3. Словникова робота. Робота в зошиті
В’юнко — міняючи напрям руху.
Читання слів швидко і правильно: бджілка, кульбаба, шерстинка, обтріпалися, повитиралися, усього-на-всього.
4. Читання твору учнями, його аналіз. Робота в зошиті
— Від чийого імені йде оповідь у казці?
— За ким спостерігав автор?
— З яких рослин Бджілка збирала мед?
— Чому бджоли живуть недовго?
5. Складання опису бджоли (за малюнком). Робота в зошиті
6. Вибіркове читання
— Як бджоли збирають пилок з квітів?
— Чому бджіл не можна займати і не варто їх боятися?
— Скільки живе бджола?
>> Фізкультхвилинка
7. Читання за особами
8. Складання розповіді за малюнком
9. Переказ казки
— Що ви дізналися про бджолу з цього твору?
10. Творче завдання
— Як ви ставитеся до цих комах?
— Яку користь приносять бджоли, крім меду?
11. Робота над прислів'ями. Робота в зошиті
— Які українські прислів’я про бджіл ви знаєте?
12. Гра «Хто швидше?»
Позмагаймось, хто швидше знайде абзац зі словами:
• не зачепить;
• повитиралися;
• доля.
— Знайдіть речення за поданими початком, закінченням, серединою:
• Я туди...;
• ...не побачить;
• ... давай по ній кружляти.
IV. Узагальнення й систематизація знань. Робота в зошиті
— Як звати головного героя твору?
— Чи викликав він у вас симпатію?
— Чи хотілося вам допомогти бджілці?
— Яка головна думка твору?
V. Підсумок уроку
— Пропоную вам, діти, звернутися до шкільної бібліотеки, взяти книжку Е. Шима «Лісові розмови» і прочитати її.