Джозеф Редьярд Кіплінг «Слоненя» - ЛІСОВІ КАЗКИ - 2 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: дати короткі відомості про життя і творчість англійського письменника Д. Р. Кіплінга; викликати інтерес до його творів; розвивати навички виразного читання, вміння послідовно переказувати, оцінювати вчинки персонажів; виховувати любов до природи, спостережливість, допитливість.

Обладнання: портрет Д. Р. Кіплінга; малюнки слона, жирафи, страуса, крокодила, павіана, гіпопотама; ілюстрації з краєвидами природи Африки; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Емоційне налаштування на урок

Затишно дітям в пазусі казок.

Отак би й слухав про царя Салтана

або про те, як весело козак

обманював турецького султана.

Про карих коней з полуменем грив,

про чаклуна, що все на світі може.

І хто б там що кому не говорив,

а згине зло і правда переможе!...

Ліна Костенко

— І дорослі, й діти хочуть вірити в диво, у те, що добро перемагає зло, і все буде гаразд.

II. Повідомлення теми й мети уроку

— Чи легко бути письменником? Чи замислювались ви коли-небудь, як люди стають письменниками?

— Що може бути поштовхом, щоб у людей розвинувся талант до написання творів?

— Сьогодні ми з вами ознайомимося з творчістю Д. Р. Кіплінга та опрацюємо його казку «Слоненя».

1. Розповідь учителя про творчість Д. Р. Кіплінга

2. Виразне читання казки вчителем

3. Словникова робота. Робота в зошиті

— Прочитайте слова правильно і швидко («луною», за вчителем). Поясніть значення слів:

давноминулі, завбільшки, погойдувати, Африка, страусиха, довготелесий, гіпопотам, павіан, жираф, рівнодення.

На мапі учитель демонструє Африку, ілюстрації із зображенням природи цієї країни, малюнки згаданих у творі тварин і птахів.

4. Складання опису слона за малюнком. Робота в зошиті

5. Розповідь учителя про слона

6. Читання твору учнями мовчки. Робота в зошиті

Під час читання проводимо гру «Губи» (читання таким чином, щоб губи під час читання не ворушилися).

— Яким було слоненя?

7. Повторне читання казки «ланцюжком»

— Де жило слоненя?

— Що цікавило його?

— Яким воно було?

— Як реагували звірі на його запитання?

— Чому саме так?

— Що йому порадила пташка Колоколо? (Прочитати.)

>> Фізкультхвилинка

8. Вправи на розвиток швидкості читання

1) Гра «Хто швидше?». Робота в зошиті

— Знайдіть і прочитайте, яких прикметників ужив автор до слів:

• ніс (пухкенький, гарненький);

• цікавість (невситима);

• тітка (довгонога);

• дядько (довготелесий);

• копито (тверде, міцне);

• дині (солодкі);

• ранок (чудовий);

• свято (весняне);

• слоненя (цікаве й допитливе).

2) Гра «Чи були такі речення в казці?». Робота в зошиті

• « Ну, прощавайте! Піду я до великої сіро-зеленої річки Лімпопо». (Так)

• «А що крокодил їсть на вечерю?». (Ні)

• «А жило Слоненя в Африці, й цілу Африку воно заповнило своєю невсипущою цікавістю». (Так)

• Слоненя взяло із собою сто фунтів яблук. (Ні).

9. Стислий переказ казки. Робота в зошиті

10. Подискутуймо!

— Чи є користь від цікавості?

III. Узагальнення й систематизація знань.

>> Робота в зошиті

— Який епізод казки запам’ятався найбільше?

— Висловте своє ставлення до прочитаного. Що саме сподобалося в казці? Чому? Що не сподобалося?

— Чого вчить ця казка?

IV. Підсумок уроку

— Як ви ставитесь до вчинків Слоненяти?

— Як на його місці вчинили б ви?

— Що нового ви відкрили для себе?

— Поцікавтеся творчістю Д. Р. Кіплінга. Дочитайте казку до кінця.