Літературна казка. Антоній Погорєльський «Чорна курка, або Підземні жителі» - СКОРО КАЗКА МОВИТЬСЯ - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: ознайомити із літературною казкою А. Погорєльського; розвивати вміння висловлювати міркування щодо прочитаного, виявляти толерантність, повагу до однолітків під час діалогу; виховувати бажання бути працьовитою, чесною, відповідальною, вірною своєму слову людиною.
Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит; аудіо-запис пісні.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Мотивація навчальної діяльності
Звучить аудіо-запис «В гостях у казки» (муз. В. Данкевича).
Кажу, кажу казку
За бубликів в’язку.
Один бублик — на зубок,
Другий бублик — в козубок,
Третій — у кишеню,
А четвертий — в жменю,
А онука п’ятим
Буду частувати.
Хай він бублика смакує,
Хай над казкою міркує.
— Діти, чи замислювалися ви над тим, чому народжуються, живуть і не вмирають казки?
Народжуються казки тому, що їх придумує народ. А безсмертні вони тому, що в них живе і не вмирає сам народ. Упродовж тисячі років казки були й залишаються чарівними провідниками доброти, правди, милосердя. Гортаючи сторінки улюблених казок, ви розумієте, що казки — то наші великі вчителі, які насамперед виховують, навчають, а вже потім розважають. У центрі казки завжди стоїть людина. Яка вона — добра чи зла, правдива чи підступна? Що несе іншим людям її існування?
2. Бесіда
— Які бувають казки? (Народні та літературні, або авторські)
— Назвіть три групи казок. (Про тварин, чарівні, соціально-побутові)
— Які казки називають народними?
— Які казки називають авторськими (літературними)?
3. Вправа «Інтерв'ю»
Учні по черзі відповідають на запитання, які ставить учитель.
— Яка твоя найулюбленіша казка?
— Хто твій улюблений казковий герой? Чому?
— Хто тобі читає чи розповідає казки?
III. Повідомлення теми заняття
— Сьогодні ми познайомимось з одним хлопчиком, який потрапив у незвичайну пригоду. Описав її відомий російський письменник Антоній Погорєльський.
IV. Робота над новим матеріалом
1. Розповідь про життя і творчість Антонія Погорєльського
— Він був правнуком останнього гетьмана України Кирила Розумовського. Здобув прекрасну домашню освіту та виховання. Закінчив Московський університет зі званням доктора філософії та словесних наук. Як письменник Антоній Погорєльський став відомим після виходу повісті «Лафертівська маківниця». Заслужену славу принесли йому твори: «Двійник, або Мої вечори в Малоросії», «Монастирка».
Незадовго до смерті письменник пішов у відставку й оселився у своєму родовому маєтку Погорільці (тепер Чернігівська область). Саме звідси пішов його псевдонім. У Погорільцях Антоній займався вихованням свого племінника Олексія Толстого, майбутнього російського письменника.
Чудову повість для дітей «Чорна курка, або Підземні жителі» Антоній Погорєльський теж написав 1829 року в Погорільцях і присвятив Олексію Толстому.
Ваші батьки напевне пам’ятають кінофільм «Чорна курка, або Підземні жителі», знятий за цим твором чверть століття тому на Київській студії імені О. Довженка.
2. Первинне ознайомлення з текстом
— Якої думки були про Альошу в пансіоні?
— За що хлопчика поважали?
3. Словникова робота
Пансіон
зметикувати
несподівано
спочатку
простирадло
паркан
червоногарячим
забіяки
розцяцькованим
придворним
анічогісінькі
платня
походжало
гомоніли
помешкання
шкряботить
4. Аналіз змісту казки
— Яким ви уявляєте Альошу?
— Чим, крім навчання захоплювався хлопчик?
— За що Альоша полюбив чубарочку? Підтвердьте це, зачитавши уривок казки.
— Знайдіть у казці приклади чарівних перетворень. Зачитайте їх.
— Куди повела Чорнушка хлопчика? Перекажіть.
— Ким насправді була Чорнушка в підземному царстві?
— Прочитайте у тексті опис міністра.
— Чому короля здивувало бажання Альоші?
— Які умови короля мав виконувати хлопчик?
— Яка головна думка казки?
5. Складання літературного портрета героя (робота в зошиті)
6. Робота над прислів'ями
— Яке з прислів’їв найбільш вдало висловлює головну думку казки?
• Умієш помилятися — умій і виправлятися. (Іспанія)
• Зі звичками не народжуються, їх набувають. (Тамільське)
• Хто слова не тримає, той честі не має. (Чеське)
• Не взявши книги в руки, не опануєш науки. (Колумбійське)
V. Підсумок уроку
— Уявіть себе на місці Альоші. Яким би було ваше бажання?
VI. Домашнє завдання
— Прочитайте продовження казки. Підготуйте розповідь на тему «Чого навчила Альошу пригода з Чорнушкою?»