Літературна казка. Ернст Теодор Амадей Гофман «Лускунчик і Мишачий король» - СКОРО КАЗКА МОВИТЬСЯ - 4 КЛАС

Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи

Мета: ознайомити учнів з казкою Е. Т. А. Гофмана; вчити самостійно розрізняти, визначати, обґрунтовувати жанрові ознаки літературних творів, складати невелику усну розповідь про життєвий шлях письменника, висловлювати особисті міркування щодо прочитаного; виховувати уважність.

Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент


II. Актуалізація опорних знань

>> Дидактична гра «Опорні слова»

Дидактична мета: вчити запам’ятовувати деталі сюжету, відтворювати їх в усних переказах.

1) Скрипка, вишивальниця, вовчиця, пастка, принцеса. («Вишивальниця птахів», грецька казка)

2) Сторож, савана, леопард, змія, страус. («Сторож савани», кенійська казка)

3) Брати, півбудинка, півосла, суддя, вирок. («Як гукнеш — так і відгукнеться», ефіопська казка)

4) Дракончик, бджола, чернець, Тенгу, монастир. («Тенгу», японська легенда)

>> Дидактична гра «Відгадай»

Дидактична мета: розвивати вміння впізнавати жанри різних творів, закріплювати знання основних особливостей жанрів.

Учитель зачитує уривки творів різних жанрів. Діти відгадують, який за жанром цей твір, і доводять свою думку. Виграє той, хто дасть найбільше правильних відповідей.

Наприклад:

• Казка, друзі, — не на сміх,

Не із брехеньок пустих.

Казка — це не просто міх

небувалих лих і втіх...

(Валентин Бичко «Казка, друзі, — не на сміх», вірш)

• Народився Робін Гуд у Ноттінгемському графстві, неподалік від міста Локслі. («Робін Гуд», англійська легенда)

• Ліс — не школа, а всіх навчає. (Прислів'я)

• Біля корабельного дзвона боцман поставив високу скриню. Матроси скаржились, що та скриня заважає їм вибивати склянки. (Микола Трублаїні «Пустуни на пароплаві», оповідання)

• Летить — пищить, сяде — мовчить.

Хто його вб’є, той свою кров проллє. (Загадка)

III. Повідомлення теми й мети уроку

— Назва розділу — «Літературні казки» — підказує, що йдеться про казки, які, на відміну від народних, мають автора. Тому їх ще називають авторськими.

Як і в народних казках, у цих творах дійовими особами є люди, тварини, рослини...

Сьогодні ви послухаєте уривок з казки «Лускунчик і Мишачий король».

Автор її — відомий німецький письменник Ернест Гофман. Народився Ернест Теодор Амадей Гофман у 1776 році в Кенігзберзі (зараз це російське місто Калінінград). Хлопчиком він був веселим, дуже допитливим і ще в школі виявив великий хист до музики і малювання. Ернест також наполегливо опановував мистецтво слова: залюбки складав вірші, оповідання, казки тощо. Але вчитися після школи пішов, як і його батько, на правника, бо в ті часи це був фах, що давав змогу людині забезпечити собі та своїй родині життя. Після навчання Е. Гофман почав працювати у суді, але недовго. Невдовзі став керівником оркестру, потім диригентом та художником-декоратором у театрах. І весь час багато писав. Спершу то були музичні твори: опери, дуети, вокальні п’єси, статті про музику та про музик. З 1812 р. Е. Гофман майже цілком віддається літературі.

З того часу він написав чимало: романи, повісті та оповідання, що разом склали 6 великих томів. Найвідоміші з них — збірки оповідань і казок «Фантазії в дусі Калло», «Серапіонові брати», романи: «Еліксир диявола», «Життєві переконання кота Мурра». Гофман — автор опер «Аврора», «Ундина». Йому було всього 46 років, коли він пішов з життя. Він здобув собі світову славу художніми творами. Майже всі його оповідання та повісті мають казковий сюжет, у них поруч із людьми діють феї, чаклуни, добрі і лихі духи, тварини. Та є серед героїв Гофмана люди, особливо діти, які мають чисте, вразливе серце.

Запрошую вас побувати в дивовижному світі Гофмана.

IV. Робота над новим матеріалом

1. Первинне слухання твору

— Назвіть дійових осіб казки.

— Хто її головний герой?

2. Словникова робота

Гусари

Лускунчик

тулуп

споконвіку

вельми

предки

ошатний

найдужче

зажадала

найтвердіші

безперестанку

присоромлений

— Доберіть синоніми до слів: вельми, ошатний, споконвіку.

3. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання

— Прочитайте, яким був Лускунчик, що стояв тихо і скромно під ялинкою.

— Кому батько доручив доглядати й оберігати Лускунчика?

— Хто ще мав право користуватися його послугами?

— Чим Марі сподобався Лускунчик?

— Яким було його обличчя, очі? Пригадайте.

— Яким було ставлення Фріца до Лускунчика? Прочитайте, що говорить про це батько.

— Доведіть, що Марі була доброю і вразливою дівчинкою.

— Перекажіть уривок казки від імені Марі, а потім — від імені Фріца, передаючи інтонацію їх ставлення до Лускунчика.

V. Підсумок уроку

— Поміркуйте, чому Марі була сердита на хрещеного Дросельмаєра.

— Що вас здивувало в казці?