Повість-казка. Сельма Лагерлеф «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми» - ВЕСЕЛІ ПРИГОДИ ТА ДИВОВИЖНІ МАНДРІВКИ З КАЗКОВИМИ ГЕРОЯМИ - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: дати короткі відомості про життя і творчість шведської письменниці С. Лагерлеф; викликати інтерес до її творів; розвивати навички виразного читання, вміння послідовно переказувати, оцінювати вчинки персонажів; виховувати любов до краю, де народився.
Обладнання: мапа світу; портрет С. Лагерлеф; ілюстрації до казки; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Казок чимало є на світі —
І веселих, і сумних.
Хіба зможемо прожити
Ми без них?
II. Повідомлення теми й мети уроку
— Чи любите ви казки?
— Які казки ви знаєте?
— Згадайте, хто з українських письменників складав казки.
— Яких зарубіжних казкарів ви знаєте?
— Сьогодні ми ознайомимось з творчістю Сельми Лагерлеф та опрацюємо її казку «Чудесна мандрівка Нільса Гольгерсона з дикими гусьми».
III. Вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя про творчість С. Лагерлеф (за матеріалами підручника)
2. Виразне читання казки вчителем
3. Словникова робота
— Прочитайте слова правильно і швидко «луною» (за потреби пояснити значення слів).
Цибатий, збитошник, злостивий, куняти, незчувся, скриня, брязнув.
Учитель на мапі показує Швецію, демонструє ілюстрації з природою цієї країни, малюнки згаданих у творі тварин і птахів.
— Що незвичного трапилося з хлопчиком? З ким він зустрічався?
4. Читання твору учнями мовчки
5. Повторне читання казки «ланцюжком» (частина перша)
— Яким був Нільс? Знайти у творі опис.
— Яку вдачу мав Нільс? Що непокоїло батьків хлопчика?
— Які почуття охопили Нільса, коли він побачив гнома? Що свідчить про його жорстокість і непорядність?
У відповіді використовуйте текст твору.
6. Робота над другою частиною казки
>> Вправи на розвиток швидкості читання. Гра «Хто швидше?»
— Прочитайте другу частину казки і з’ясуйте, скільки разів у ній зустрічається слово Нільс.
— Знайдіть те місце у казці, яке видалося вам дивним. Зачитайте уривок
7. Складання плану казки. Стислий переказ за планом
IV. Узагальнення й систематизація знань
— Який епізод казки запам’ятався найбільше?
— Висловте своє ставлення до прочитаного. Що саме сподобалося в казці? Чому? Що не сподобалось?
— Чого вчить ця казка?
V. Підсумок уроку
— Як ви ставитеся до вчинків Нільса?
— Як на його місці вчинили б ви?
— Що нового відкрили для себе?
VI. Домашнє завдання
— Придумайте продовження казки і прочитайте частину «Верхи на гусакові».