Шандор Петефі «Знову осінь завітала», «Останні квіти»; Жак Превер «Зимова пісенька»; Ованес Туманян «Березень», «Весняне запрошення» - ПОЕТИЧНА МОЗАЇКА - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: розказати учням про особливості пейзажної лірики; вчити правильно, виразно читати поетичні твори, зв'язано висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчу уяву, виховувати спостережливість, любов до природи.
Обладнання: мапа світу; портрети Шандора Петефі, Жака Превера, Ованеса Туманяна; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Бесіда про особливості поезії (за матеріалами підручника)
— Який розділ почали читати?
— Що таке поезія?
— Хто її пише?
— Що належить до пейзажної лірики?
2. Робота над загадками
• Голі поля, мокне земля,
Дощ поливає. Коли це буває? (Осінь)
• Сніг на полях, лід на річках,
Хуга гуляє. Коли це буває? (Зима)
• Тане сніжок, квітне лужок,
День прибуває. Коли це буває? (Весна)
• Сонце пече, липа цвіте,
Вишня дозріває. Коли це буває? (Літо)
III. Повідомлення теми та мети уроку
— Для кожного з нас зустріч із поезією — це особливий стан душі, насолоди, захоплення красою слова.
Сьогодні ми познайомимось з новими людьми, поетами, дізнаємося про їхні твори. А ще вкотре переконаємося, що світ природи дивовижний і чарівний. Треба бути тільки уважним і спостережливим.
IV. Усвідомлення й вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя про Шандора Петефі (справжнє ім'я — Олександр Петрович)
2. Опрацювання твору Ш. Петефі «Знову осінь завітала». Читання вірша вчителем
3. Словникова робота
Сповиток — мала дитина, замотана в ковдру.
Ліра — музичний струнний інструмент.
Читання слів швидко і правильно: недоладно, шурхоче, справді-бо, заколисають.
4. Читання твору учнями, його аналіз
— Знайдіть у вірші слова, вжиті в переносному значенні.
— Доведіть, користуючись текстом вірша, що поет звертається до природи як до людини.
— Який, на вашу думку, настрій вірша «Знову осінь завітала»? Як, зображуючи картини природи, поет створює цей настрій?
5. Створення ілюстрації до вірша
6. Висновки
— Чи можемо ми сказати, що поет був уважним і спостережливим?
— Розкажіть про свої враження від перебування серед осінньої природи?
7. Опрацювання статті підручника про відомого французького поета і кінодраматурга Жака Превера
8. Опрацювання вірша «Зимова пісенька для дітей»
1) Словникова робота.
Файка — люлька.
2) Самостійне читання вірша учнями з подальшим тестуванням.
Учитель читає запитання, учні на картках записують короткі відповіді.
Запитання
• Хто ходив зимової ночі під вікнами?
• 3 чим ходив дід-сніговик?
• Куди заходить дід-сніговик?
• Чому заходить до хатинки?
• Що залишається після того, як зникає дід-сніговик?
Відповіді: Дід-сніговик. З люлькою. До хатинки. Щоб зігрітись. Калюжа.
9. Читання тексту вголос. Перевірка розуміння прочитаного за запитаннями
— Яким ви уявили діда-сніговика? Намалюйте його словесний портрет.
— На яку особливість вірша Жака Превера ви звернули увагу? Саме так писали сюрреалісти.
— Яка головна думка твору?
— Як по-іншому можна назвати вірш?
10. Конкурс ілюстраторів
11. Опрацювання статті підручника про геніального вірменського співця Ованеса Туманяна
12. Опрацювання віршів «Березень», «Весняне запрошення»
1) Читання віршів учителем.
— Чим відрізняються ці вірші від поезій попередніх авторів?
2) Словникова робота.
Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.
— Кого можуть описувати ці слова?
3) Читання твору «Березень» (мовчки).
— Яка вдача у березня?
— Як про це говорить поет?
4) Читання твору «Весняне запрошення» (самостійно).
5) Аналіз вірша «Весняне запрошення».
— Який настрій вірша «Весняне запрошення»?
— Як поет створює цей настрій?
— Чи погодились би ви з товаришем піти на гору? Що б ви там побачили? Розкажіть про це, використовуючи рядки вірша.
13. Складання осіннього (літнього) запрошення у свій улюблений куточок природи
V. Підсумок уроку
— Які вірші ми сьогодні читали?
— Хто їх автори?
— Який із цих віршів справив на вас найбільше враження? Чим?