Ян Бжехва «Яйце», «Мурашка» - ПОЕТИЧНА МОЗАЇКА - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: продовжити ознайомлення дітей із жанром вірша; дати уявлення про відомого польського поета, прозаїка й перекладача Яна Бжехву; розвинути способи і види читання, вміння передавати в інтонації слова героїв, оцінювати їх вчинки, виявляти мотиви їх поведінки; виховувати любов до природи.
Обладнання: мапа світу; портрет Яна Бжехви; ілюстрації до віршів; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда про особливості віршів
— Який розділ почали вивчати?
— Що таке вірш?
— Про що і про кого найчастіше пишуть у віршах?
— З віршами яких зарубіжних авторів ми вже ознайомилися?
2. Читання вірша С. Жупанина «Буду я природі другом»
III. Повідомлення теми та мети уроку
— Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з віршами зарубіжних поетів. Послухайте їх і здогадайтесь, про кого вони.
1. Гра «Впізнай за описом»
— За описом спробуйте визначити, хто це.
Серед комах вони заслуговують на особливу увагу. Сотні величезних купин збудовано у лісах цими невтомними працівниками та безжалісними мисливцями.
З весни до осені тягнуть вони у гніздо мертвих жуків, мушок, метеликів, гусениць різних видів. Щохвилинно зносять два-три десятки комах, за годину їх надходить вже тисячі півтори, за день — близько двадцяти тисяч. Теплої пори й на рівному місці, навантажені здобиччю, вони рухаються із середньою швидкістю 1 м/хв. Площа їхнього полювання навколо мурашника перевищує двісті тисяч квадратних метрів. Вони знищують мільйони шкідливих для лісу комах. (Мурахи)
— Який це опис — художній чи науковий? Чому?
2. Робота над загадками
• Із будиночка малий гість вийде
І ніколи більше туди не зайде. (Яйце і курча)
• Гніздо луб’яне, саме кістяне, а вийде живе. (Яйце, курчата)
IV. Усвідомлення і вивчення нового матеріалу
1. Вступне слово вчителя про Яна Бжехву (справжнє ім'я — Ян Лесман)
2. Опрацювання твору Я. Бжхеви «Мурашка». Читання вірша вчителем
1) Словникова робота.
Коновка — те саме, що відро, цеберка.
Сльота — хмарна, сира погода.
Коркоші — плечі.
2) Читання твору учнями, його аналіз.
— Назвіть усіх героїв вірша, які мали везти стіл. Яких причин вони шукали, щоб відмовитися?
— Як на вашу думку, чому саме мурашка не злякалася роботи?
3) Різновиди читання.
а) Читання «буксиром» у парі із сусідом по парті.
б) Гра «Хто швидше?».
— Знайдіть у вірші дієслова, які використав поет, для того щоб показати які дії виконували дійові особи.
в) Читання «Незнайко».
Діти хвилинку готують якийсь рядочок вірша для гри, а потім пропонують його товаришам.
4) Робота за малюнком підручника.
— Знайдіть рядки з вірша, які підходять до ілюстрації.
5) Виразне читання вірша.
— Поміркуйте, чи не трапляється подібних ситуацій у нашому житті?
3. Опрацювання твору Я. Бжехви «Яйце»
1) Робота над заголовком.
— Поміркуйте, яким може бути текст з такою назвою — науковим чи художнім. Про кого в ньому буде йтися? Доведіть свою думку.
2) Читання вірша вчителем.
— Послухайте і скажіть, чи правильними були ваші припущення.
— Який це текст за метою висловлювання?
3) Словникова робота.
Вередує
на твердо
упирається
що качине
зварилось
мені за вузько
стверджує
що від гуски
4) Читання вірша мовчки.
— Чому курці доводилося хвилюватися за своє яйце?
— Чим схожа курка на всіх інших мам?
— Розкажіть, як яйце відповідало на мамине зауваження.
— Яку рису характеру висміює автор?
— Чи доводилося вам в житті бачити упертих дітей? Як ви долаєте свою упертість?
5) Вправи на розвиток швидкого читання.
а) Вибіркове читання.
— Виберіть слова, які характеризують яйце за ознакою.
— Які слова характеризують його за дією?
б) Найдіть і прочитайте найдовше і найкоротше речення.
6) Робота за малюнками.
— Уважно розгляньте ілюстрацію до вірша.
— Яким зображено яйце?
— Якою зображено курку?
— Які почуття викликає у вас малюнок (спокою чи тривоги)?
7) Виразне читання вірша.
V. Підсумок уроку
— Із творами якого поета ви сьогодні ознайомилися?
— Чим вони подібні?
— Чим різняться?
— Які з прочитаних творів ви хотіли б вивчити напам’ять? Чому?
— А закінчити наш урок хочу віршем Оксани Сенатович:
У сльоту, і в час негоди,
І в погоду, друже мій,
Серцем, слухати зумій
Звуки рідної природи,
Звуки дивні, голоси
Незвичайної краси.