Агнія Барто «Весняна прогулянка», «Митько-лінько» - ПОЕТИЧНА МОЗАЇКА - 4 КЛАС
Розробки уроків - Зарубіжна література 2-4 класи
Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом російської поетеси; формувати вміння аналізувати віршовані твори; вчити учнів захоплюватися красою природи; розвивати уяву, фантазію, зв'язне мовлення; формувати бажання обирати краще з літературних джерел для самовиховання.
Обладнання: мапа світу; портрет А. Варто; картки для словникової роботи; тест; підручник; робочий зошит.
ХІД УРОКУ
І. Емоційне налаштування на урок
— Зараз я вам пропоную кілька хвилин присвятити поезії, що допоможе створити своєрідний настрій для спілкування. Я запрошую дітей, що підготувалися декламувати. А завдання для всіх — уважно слухати й спробувати з’ясувати, хто є автором творів.
Учні декламують вірші «Літо краснеє минуло», «Давня весна», «Вже сонечко в море сіда...».
— Хто є автором цих поезій? (Леся Українка)
— Для кого написані ці вірші?
— Де народилася ця поетеса? (В Україні)
— Сьогодні ми ознайомимося із ще однією поетесою, яка любила природу й писала для дітей.
>> Гра «Читаємо навпаки»
Учні читають запис на дошці справа наліво.
отраБяінгА
(Агнія Барто)
II. Повідомлення теми й мети уроку
— Наш урок ми присвячуємо російській поетесі Агнії Барто. Вона теж дуже любила дітей, природу, писала про них вірші.
III. Робота над новим матеріалом
1. Опрацювання статті підручника про А. Барто
— Прочитайте статтю про Агнію Барто мовчки. Після читання ми перевіримо усвідомлення її змісту за допомогою тестування.
2. Тестування
1) Поетеса народилася 1906 року:
а) 17 лютого;
б) 8 березня;
в) 25 січня.
2) Агнія Барто мріяла стати:
а) поетесою;
б) балериною;
в) акторкою.
3) Вірші почала писати:
а) в дитинстві;
б) в шкільні роки;
в) в юності.
4) Під час війни поетеса була на фронті:
а) медсестрою;
б) військовою;
в) кореспондентом газети.
5) Усе життя Агнія Барто присвятила:
а) дітям;
б) друзям;
в) родичам.
6) Ім’ям поетеси названо:
а) школу;
б) вулицю;
в) одну з малих планет.
— А тепер відкриймо її серце, відверте і чисте, що завжди ясніло щирою любов’ю до дітей.
3. Опрацювання вірша А. Л. Барто «Весняна прогулянка»
1) Слухання вірша.
Учитель читає вірш напам’ять.
— Які картини природи змальовано у вірші? Прочитайте.
2) Словникова робота.
Листвою барвистий повітря ясної дубок чисте полянки зеленою
Читання слів «луною» за вчителем, а потім — «буксиром» у парах.
— З’єднайте іменники з відповідними прикметниками, щоб утворилися словосполучення із вірша.
— Доберіть синоніми до слова потьмяніло.
3) Читання вірша учнями мовчки.
— Чому дубок назвав дівчаток егоїстками?
— Поясніть, як ви розумієте слово егоїст.
— Поміркуйте, чому Агнія Варто дала віршу таку назву.
4) Виразне читання вірша.
4. Опрацювання вірша А. Варто «Митько-лінько»
1) Робота над заголовком.
— Прочитайте назву вірша А. Варто. Як ви вважаєте, про кого вона пише у вірші?
2) Виразне читання вірша вчителем.
— Які риси характеру дівчини висміює поетеса?
— Згадайте, чи доводилося вам давати собі обіцянки і не виконувати їх?
3) Гра «Слова-вороги».
Добрий |
боягузливий |
сміливий |
лінивий |
щедрий |
нікчемний |
працьовитий |
брехливий |
чесний |
байдужий |
турботливий |
хвалькуватий |
слухняний |
злий |
скромний |
жадібний |
— Які з цих рис характеру притаманні вам? А які б хотіли мати?
4) Виразне читання вірша учнями.
а) Ланцюжком;
б) «луною».
— Прочитайте всі окличні речення.
5) Вправи на розвиток швидкості читання.
Гра «Прочитай рядок до кінця».
IV. Підсумок уроку
— Із творчістю якої поетеси ви ознайомилися?
— Які вірші читали?
— Яку провідну думку в її віршах ви можете назвати??
V. Домашнє завдання
Підготуватися до конкурсу на кращого читця віршів.