Захист проекту «У природи немає поганої погоди...» за мотивами твору С. Маршака «Дванадцять місяців» - ЛІТЕРАТУРНА КАЗКА - I семестр

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС

Мета: розвивати в учнів творчі здібності, ініціативність та здатність працювати в команді; дослідницький пізнавальний інтерес; вміння самостійно знаходити інформацію; орієнтуватися в ній та використовувати її, представляти у вигляді оформленого результату діяльності.

Обладнання: оформлені папки, відео-презентації, стіннівки, фотографії, елементи костюмів та декорації, призи, символи для голосування. теорія літератури: різні літературні роди й жанри, художні образи.

Тип уроку: нестандартний урок, літературне свято; за традиційною методикою може певною мірою бути схожим на бесіду з позакласного, додаткового читання.

ХІД УРОКУ

I. Оголошення теми й мети уроку, мотивація навчальної діяльності школярів

— Сьогодні у нас незвичайний урок. Ви захищатимете проект, над яким групи працювали протягом останніх двох тижнів. Те, що людина невіддільна від природи, ви вже зрозуміли давно. Тому і в усній народній творчості, і в літературі природа — один із головних героїв, який допомагає людям, підтримує або, навпаки, загрожує, карає залежно від їхньої поведінки та ставлення. Кожна людина цінує свій рідний край, і його пейзажі, незалежно від того, чи це пустеля, тайга, степ, гори чи рівнини... В одній популярній пісні є такі рядки «У природи немає поганої погоди...» Саме так звучить тема нашого проекту. Групи мали дослідити, як висвітлюється обрана ними пора року у фольклорі, в літературі, у п’єсі-казці С. Маршака «Дванадцять місяців», в інших видах мистецтва — живописі, музиці, фотомистецтві; представники груп пробували і свої творчі здібності: складали вірші, казки, оповідання, малювали ілюстрації, фотографували, шукали інформацію в мережі Інтернет, готували відео-презентації.

II. Захист проектів

Порядок захисту — за жеребкуванням.

1. Завдання спільне для всіх команд

За 2-3 хвилини придумати назву команди, емблему та девіз (афоризм, ключове слово, прислів’я, які б висвітлювали тему й ідею роботи).

2. Презентація проектів

Орієнтовний зміст проекту

• Опис пори року в науковому стилі (з підручника, з енциклопедії);

• народні прикмети, прислів’я, приказки;

• вірші поетів різних народів, короткі оповідання;

• власна творчість;

• символіка образів (зима — холод, старість; весна — оновлення, відродження, юність і под.);

• перегляд ілюстрацій (зроблених художниками та учнями);

• прослуховування аудіо-записів із коментуванням;

• перегляд відеоматеріалів;

• інсценування (місяці з п’єси-казки С. Маршака «Дванадцять місяців»).

Завдання для всіх груп. Зробити висновки з почутого й побаченого. (Природа прекрасна в усі пори року, в усіх її виявах; людина невіддільна від природи, тісно з нею пов’язана. Природа часто описується в літературі, у фольклорі, а інколи навіть є дієвою особою, як у казці С. Маршака «Дванадцять місяців»; до природи треба ставитися бережливо, з повагою, як це робила Пасербиця.)


3. Конкурс костюмів «Міс Природа», «Містер Природа»


4. Визначення найкращого захисту проекту за допомогою символів (заготовлюються сніжинки, квіточки, ягідки, листочки за кількістю учнів)

Кожен учень підходить до столу і вкидає у скриньку (вазу) відповідний символ.

III. Рефлексія

Оцінювання та самооцінювання зробленого: що вдалося, над чим треба ще попрацювати; хто відчув задоволення від роботи, а хто — ні, чому; хто помітив у собі задатки лідера, організатора; кому важко робити вибір, виступати перед аудиторією.

IV. Домашнє завдання

Підготуватися до тематичного оцінювання.