С. Маршак. «Дванадцять місяців». Підлабузництво підлеглих та необмежена влада — головні причини спотворення характеру принцеси - ЛІТЕРАТУРНА КАЗКА - I семестр

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС

Мета: поглибити знання учнів про аналіз драматичного твору та образів-персонажів; розвивати логічне мислення, творчу уяву; сприяти становленню гуманних стосунків між людьми, виховувати самокритичність, прагнення до самовдосконалення.

Обладнання: портрет письменника, різні видання п’єси-казки, ілюстрації до неї, аудіо- та відеоматеріали.

Теорія літератури: драматичний твір, діалоги, монологи, репліка, образ (герой, персонаж, дійова особа).

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Ось і добігає кінця наша чарівна подорож сторінками п’єси-казки С. Маршака «Дванадцять місяців». Нам сподобалися брати- місяці — такі різні, але й однакові, бо кожен займається своєю справою, ретельно виконує свої обов’язки, виявляє співчуття до добрих людей. Пасербиця за свою доброту, працьовитість і ввічливість заслужено отримала нагороду, а Баба з Дочкою були покарані. Та залишився ще один головний персонаж, який заслуговує на увагу. Це — Принцеса. Ми вже знайомі з фантастичною Сніговою королевою — холодною, бездушною, жорстокою. Принцеса з казки Маршака — реальна, її характер під час подій змінюється. Чому та як це відбувається та про багато інших проблем ми й будемо розмірковувати на сьогоднішньому уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Формування навчальних умінь та навичок, використання отриманих знань

1. Складання порівняльної таблиці-характеристики Пасербиці та Баби з Дочкою


Пасербиця

Баба та її Дочка

Добра, привітна, ввічлива, весела, працьовита, дбайлива, добре ставиться до природи, до всього живого. «Робітниця — золоті руки!», «Красуня — очей не відведеш!»

Злі, жадібні, безсердечні, лайливі, нечесні, егоїстичні, нерозумні

2. Проблемне запитання

• Хто, на вашу думку, має більше негативного у собі — Баба чи її Донька? (Баба переживає за свою доньку, дбає про неї. Донька ж ладна відправити заради своєї користі матір у ліс, на загибель, вона зовсім не поважає рідних, старших.)

• Що схожого і що відмінного між пасербицею з казки «Пані Метелиця», Попелюшкою з однойменної казки Ш. Перро та Пасербицею з «Дванадцяти місяців»? (Усі дівчата — сироти, бідні, потерпають від мачух та їхніх дітей; працьовиті, добрі, ввічливі. Пасербиць з «Пані Метелиці» та «Дванадцяти місяців» змушують виконати складне й небезпечне для життя завдання, яке може призвести до загибелі; Попелюшку ж усього лиш не беруть на бал.)


3. Колективна характеристика Принцеси з наведенням прикладів, обґрунтуванням


4. Проблемні запитання та ситуації

• Усі названі риси характеру Принцесі — зі знаком мінус. А чи є у неї щось позитивне? (Розум, здатність змінюватися на краще, здоровий глузд, згодом — презирство до підлабузників)

• Що зробило Принцесу саме такою? (Необмежена влада, брак досвіду, відсутність справжніх наставників)

— Титул короля, королеви — це не лише багатство, слава, виконання усіх побажань. Це — безліч обов’язків, обмежень, умовностей. Дуже часто коронована особа не має права навіть обрати собі пару до душі. Багато в чому їй доводиться керуватися державними інтересами, а не власними почуттями. Тому багато королів, королев, принців та принцес вважали себе нещасними (та й були ними насправді).

Продовжте речення

• Якби принцом (принцесою) був (була) я...

• Хто з героїв казки говорив правду Принцесі (або намагався)? (Солдат, Січень, Лютий, пізніше Професор)

• Що Професор попросив у Січня і чому? Як це його характеризує? (Професор намагався навчити Принцесу, але не міг протистояти її лінощам та примхам, бо це загрожувало його життю. Йому доводилося погоджуватися навіть із нісенітницями — 32 грудня і под. Врешті-решт, це йому набридло, і він «збунтувався» — відмовився погоджуватись із дурницями, як цього вимагала Принцеса. Професор попросив у Січня, щоб все стало на свої місця, все робилося за правилами.)

• Як автор ставиться до своїх героїв? (Пасербицю любить, співчуває їй; Бабу, Дочку і Принцесу засуджує; сміється над підлабузницьким оточенням Принцеси; милується природою у всіх її виявах.)


5. Усний твір

Стислий переказ казки (або епізоду) від імені одного з героїв (бажано другорядних, ніби безсторонніх, за принципом — збоку видніше).

IV. Закріплення знань, умінь та навичок

Спробуйте в перекладі казки С. Маршака «Дванадцять місяців» (переклад з рос. Н. Забіли) знайти суттєву помилку (за відповідь — 12 балів). (В оригіналі — підсніжники, білі квіти (так і на малюнку), а в перекладі згадуються проліски, сині квіти, які виростають пізніше, ніж підсніжники.)

V. Домашнє завдання

Підготуватися в групах до захисту проекту «У природи немає поганої погоди».

VI. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Передай мікрофон»

Продовжте фразу.

• Найпереконливішою на уроці була відповідь...

• Найцікавішою була розповідь...

• Я задоволений (задоволена) тим, що...

Методична примітка-порада

Під час застосування інтерактивного прийому «Мікрофон» запитання заздалегідь пишуться на дошці і ті учні, хто бажають, відповідають на одне з них (можна й за викликом учителя). Інтерактивний прийом «Передай мікрофон» — учні передають мікрофон одне одному (за вибором або кожному без винятку) після того, як висловляться.