С. Маршак. «Дванадцять місяців». Підлабузництво підлеглих та необмежена влада — головні причини спотворення характеру принцеси - ЛІТЕРАТУРНА КАЗКА - I семестр

УСІ УРОКИ ЗАРУБІЖНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 5 КЛАС

Мета: поглибити знання учнів про аналіз драматичного твору та образів-персонажів; розвивати логічне мислення, творчу уяву; сприяти становленню гуманних стосунків між людьми, виховувати самокритичність, прагнення до самовдосконалення.

Обладнання: портрет письменника, різні видання п’єси-казки, ілюстрації до неї, аудіо- та відеоматеріали.

Теорія літератури: драматичний твір, діалоги, монологи, репліка, образ (герой, персонаж, дійова особа).

ХІД УРОКУ

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

— Ось і добігає кінця наша чарівна подорож сторінками п’єси-казки С. Маршака «Дванадцять місяців». Нам сподобалися брати- місяці — такі різні, але й однакові, бо кожен займається своєю справою, ретельно виконує свої обов’язки, виявляє співчуття до добрих людей. Пасербиця за свою доброту, працьовитість і ввічливість заслужено отримала нагороду, а Баба з Дочкою були покарані. Та залишився ще один головний персонаж, який заслуговує на увагу. Це — Принцеса. Ми вже знайомі з фантастичною Сніговою королевою — холодною, бездушною, жорстокою. Принцеса з казки Маршака — реальна, її характер під час подій змінюється. Чому та як це відбувається та про багато інших проблем ми й будемо розмірковувати на сьогоднішньому уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Формування навчальних умінь та навичок, використання отриманих знань

1. Складання порівняльної таблиці-характеристики Пасербиці та Баби з Дочкою


Пасербиця

Баба та її Дочка

Добра, привітна, ввічлива, весела, працьовита, дбайлива, добре ставиться до природи, до всього живого. «Робітниця — золоті руки!», «Красуня — очей не відведеш!»

Злі, жадібні, безсердечні, лайливі, нечесні, егоїстичні, нерозумні

2. Проблемне запитання

• Хто, на вашу думку, має більше негативного у собі — Баба чи її Донька? (Баба переживає за свою доньку, дбає про неї. Донька ж ладна відправити заради своєї користі матір у ліс, на загибель, вона зовсім не поважає рідних, старших.)

• Що схожого і що відмінного між пасербицею з казки «Пані Метелиця», Попелюшкою з однойменної казки Ш. Перро та Пасербицею з «Дванадцяти місяців»? (Усі дівчата — сироти, бідні, потерпають від мачух та їхніх дітей; працьовиті, добрі, ввічливі. Пасербиць з «Пані Метелиці» та «Дванадцяти місяців» змушують виконати складне й небезпечне для життя завдання, яке може призвести до загибелі; Попелюшку ж усього лиш не беруть на бал.)


3. Колективна характеристика Принцеси з наведенням прикладів, обґрунтуванням


4. Проблемні запитання та ситуації

• Усі названі риси характеру Принцесі — зі знаком мінус. А чи є у неї щось позитивне? (Розум, здатність змінюватися на краще, здоровий глузд, згодом — презирство до підлабузників)

• Що зробило Принцесу саме такою? (Необмежена влада, брак досвіду, відсутність справжніх наставників)

— Титул короля, королеви — це не лише багатство, слава, виконання усіх побажань. Це — безліч обов’язків, обмежень, умовностей. Дуже часто коронована особа не має права навіть обрати собі пару до душі. Багато в чому їй доводиться керуватися державними інтересами, а не власними почуттями. Тому багато королів, королев, принців та принцес вважали себе нещасними (та й були ними насправді).

Продовжте речення

• Якби принцом (принцесою) був (була) я...

• Хто з героїв казки говорив правду Принцесі (або намагався)? (Солдат, Січень, Лютий, пізніше Професор)

• Що Професор попросив у Січня і чому? Як це його характеризує? (Професор намагався навчити Принцесу, але не міг протистояти її лінощам та примхам, бо це загрожувало його життю. Йому доводилося погоджуватися навіть із нісенітницями — 32 грудня і под. Врешті-решт, це йому набридло, і він «збунтувався» — відмовився погоджуватись із дурницями, як цього вимагала Принцеса. Професор попросив у Січня, щоб все стало на свої місця, все робилося за правилами.)

• Як автор ставиться до своїх героїв? (Пасербицю любить, співчуває їй; Бабу, Дочку і Принцесу засуджує; сміється над підлабузницьким оточенням Принцеси; милується природою у всіх її виявах.)


5. Усний твір

Стислий переказ казки (або епізоду) від імені одного з героїв (бажано другорядних, ніби безсторонніх, за принципом — збоку видніше).

IV. Закріплення знань, умінь та навичок

Спробуйте в перекладі казки С. Маршака «Дванадцять місяців» (переклад з рос. Н. Забіли) знайти суттєву помилку (за відповідь — 12 балів). (В оригіналі — підсніжники, білі квіти (так і на малюнку), а в перекладі згадуються проліски, сині квіти, які виростають пізніше, ніж підсніжники.)

V. Домашнє завдання

Підготуватися в групах до захисту проекту «У природи немає поганої погоди».

VI. Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Передай мікрофон»

Продовжте фразу.

• Найпереконливішою на уроці була відповідь...

• Найцікавішою була розповідь...

• Я задоволений (задоволена) тим, що...

Методична примітка-порада

Під час застосування інтерактивного прийому «Мікрофон» запитання заздалегідь пишуться на дошці і ті учні, хто бажають, відповідають на одне з них (можна й за викликом учителя). Інтерактивний прийом «Передай мікрофон» — учні передають мікрофон одне одному (за вибором або кожному без винятку) після того, як висловляться.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.