ТУВЕ ЯНСОН. КОМЕТА ПРИЛІТАЄ. ЧАРІВНІСТЬ ХУДОЖННЬОГО СВІТУ ТВОРУ, ЙОГО ПЕРСОНАЖІ, ВТІЛЕННЯ В НИХ ІДЕЙ ДОБРОТИ, ЩИРОСТІ, СІМЕЙНИХ ЦІННОСТЕЙ

ТУВЕ ЯНСОН. КОМЕТА ПРИЛІТАЄ. ЧАРІВНІСТЬ ХУДОЖННЬОГО СВІТУ ТВОРУ, ЙОГО ПЕРСОНАЖІ, ВТІЛЕННЯ В НИХ ІДЕЙ ДОБРОТИ, ЩИРОСТІ, СІМЕЙНИХ ЦІННОСТЕЙ

Зарубіжна література 5 клас розробки уроків

Мета: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом відомої фінської письменниці та художниці Туве Маріки Янсон; з'ясувати місце творів для дітей у її творчому доробку; розкрити особливості створення чарівного художнього світу твору Туве Янсон «Комета прилітає як фантастичного світу творчої уяви письменниці-художниці; дослідити специфіку поєднання реального і фантастичного у творах Янсон як шляху до втілення кращих взаємин та теплих родинних зв'язків.

Обладнання: презентація «Дитяча письменниця і художниця Туве Янсон», мультиплікаціні фільми «Муми- тролль и комета»(1ду8), «Муми-тролль и комета» (2010), «Муми-тролль и комета: Путь домой» (1978)

Епіграф: Здається дивним дочекатися 50-річного ювілею Мумі-троля. Подумати тільки, як довго він протримався на плаву - і я теж. Хоча насправді він існував набагато раніше, правда, майже непомітний; маленький підпис у нижньому кутку під карикатурами, чутливий образ, що іронізував над оманливою ідеєю малюнка з такою зловтіхою, з якою це тільки можливо. Потім Мумі-троль перетворився на слухняну істотку з казки, казки, яка розпочинається з «жили-були». Він дуже змінився з тих пір. Дорога була довгою, й від неї відгалузилося багато бокових стежин, на які, можливо, й не варто було звертати, але, як би там не було, без Мумі-троля я не змогла б існувати в цьому житті, що переливається різними відтінками.

Туве Янсон

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми і завдань уроку

III. Перегляд слайд-презентації «Дитяча письменниця і художниця Туве Янсон»

Компакт-біографія Туве Янсон

Прізвище та ім'я: Туве Маріка Янсон

Дата народження: 9 серпня 1914 року

Місце народження: Гельсингфорс, Велике князівство Фінляндське, Російська імперія

Батьки: Народилася в богемній родині: мати - відома художниця Сігне Гаммартсен, ілюстратор книг, що приїхала у Фінляндію зі Швеції (по материнській лінії Туве належала до давнього шведського роду Гаммартсенів, з якого вийшло багато видатних державних діячів та відомих людей); батько - визнаний скульптор Віктор Янсон. Енергійна й талановита тітонька любила ліпити з гіпсу чудернацькі фігурки. Туве була старшою серед трьох дітей. Стала відомою на весь світ письменницею та художницею. Брат Пер-Улоф - відомий фотограф, другий брат - Ларс - художник.

Освіта: Отримала диплом факультету красних мистецтв Шведської Художньої Академії. Стажувалася в художніх школах Франції, Німеччини, Італії.

Професія: Професійна художниця, з 10-річного віку ілюструвала популярний дитячий журнал у Фінляндії. Спеціалізувалася на карикатурі. Першу персональну виставку було відкрито в Гельсінкі у 1943 році.

Захоплення: Дуже любила англійську літературу й тому з особливим запалом працювала над ілюстраціями до книг Льюїса Керролла та Рональда Руела Толкієна. Пристрастю Туве Янсон був театр, де з її ініціативи почали йти вистави про мумі-тролів.

Творчий доробок, місце в ньому книг для дітей: Цикл повістей про мумі-тролів приніс Туве Янсон всесвітню славу.

Відзнаки та нагороди: На Туве Янсон посипався «золотий дощ» різноманітних премій та нагород, найголовніша серед яких - Міжнародна золота медаль Г. К. Андерсена (1966).

Крім того:

Премія імені Нільса Гольгерсона кращому дитячому письменнику року (1953);

премія Шведської академії Мистецтв (1972);

золота Президентська Медаль Фінляндії (1976);

почесне звання доктора мистецтвознавства Університету Гзльсінкі (1978);

за бажанням польських дітей у 1978 році письменниця була удостоєна ордену Усмішки; премія імені Сельми Лагерлеф за внесок у літературу (1993);

звання Почесного Професора Фінської Республіки (1995);

літературна Премія Американо-Скандинавського Культурного Фонду за внесок у мистецтво (1996);

з 2002 року у Фінляндії вручається Літературна Премія імені Туве Янсон.

Дата смерті та місце поховання: 27 червня 2001 року, Гельсинки, Фінляндія

IV. З'ясування історії створення книг про мумі-тролів та первинного рівня сприйняття повісті-казки Туве Янссон «Комета прилітає»

— Що вам відомо про виникнення образу мумі-тролів? (Одного разу в дитинстві Туве Янсон сперечалася про щось зі своїм братом Ларсом і, передражнюючи його, намалювала на стіні маленького бегемотика. Вона тоді й не знала, що зватимуть його Мумі-троль і згодом він стане найвідомішим казковим персонажем. Якось письменниця зізналася, що задовго до того, як Мумі-троль зажив самостійним життям на сторінках її літературних казок, вона зображала його маленьку постать на карикатурах замість власного підпису.)

— Чому твори Туве Янсон про мумі-тролів називають літературно-казковим серіалом? Які твору входять до цього циклу? (Літературна серія про мумі-тролів складається з восьми книг, написаних шведською мовою (хоча усього книг, в яких описано пригоди жителів Мумі-долу, — тринадцять.)

— Які враження від повісті-казки «Комета прилітає» ви принесли сьогодні на урок? Розкажіть, як читалася книжка. Які почуття ви переживали? Вам частіше було весело чи страшно?

— Які епізоди запам'яталися найбільше?

— Які герої та їхні вчинки вам сподобалися? Чим?

— Які герої та їхні вчинки вам не сподобалися? Чим?

— Що видалося химерним та незрозумілим?

— Чи були в книзі, яку ви читали, малюнки Туве Янсон? Якщо були, яке це мало для вас значення під час читання?

— На які запитання за текстом твору ви хотіли б отри-мати відповіді?

V. Аналітичне дослідження особливостей художнього світу повісті-казки Туве Янсон «Комета прилітає»

— Спробуйте одним реченням сформулювати сюжетну лінію твору.

— Хто є головним учасником подій, зображених у тексті? Чим ці персонажі схожі на героїв народних казок, а чим — на тварин чи людей?

— Як ви вважаєте, зображене в творі «Комета прилітає» відбувається в реальному чи уявному світі? Доведіть, що казковий світ має дуже багато спільного з реаліями нашого життя.

— Якими ви собі уявляли Чмиха та Мумі-троля? Знайдіть у тексті цитати, що характеризують цих персонажів. Чим ці істоти схожі на людей?

— Яка подія зав'язує сюжетну інтригу? (Чмих знайшов «цілком нову незнану стежину» й запропонував Мумі-тролеві «разом розвідати новий шлях».) Яку роль у житті людей відіграють нові «стежини» й «шляхи»? Скільки мандрівок здійснюють головні герої твору «Комета прилітає»? Куди саме? (Перша мандрівка, коротка, за незвіданою стежиною Чмиха, друга - до обсерваторії у зв'язку з наближенням комети, довготривала.)

— Де і коли відбуваються події, зображені у казці?

— Розглянемо більш детально першу мандрівку героїв. Прокоментуйте слова Чмиха "Дивна річ — дороги та річки, дивишся їм услід — і відразу страшенно кортить опинитися деінде, піти за ними, аби побачити, де вони закінчуються..." Як такі думки характеризують героя? Чи можна прагнення героя вважати художнім втіленням одвічного прагнення людини, й передовсім дитини, до розширення горизонтів пізнання світу? Аргументуйте свої відповіді.

— Знайдіть у тексті цитати, в яких йдеться про те, як поводяться мандрівники на новому шляху. Як це їх характеризує? Які висловлювання героїв можна вважати філософськими афоризмами? («Ворог позаду набагато страшніший, ніж той, що виходить назустріч.»)

— Яку роль у житті героїв відіграє «таємниця»? Чому кожен з них так прагне Ті мати? Виразно прочитайте «клятву» Чмиха про нерозголошення Мумі-тролевої таємниці. Що вона вам нагадує?

— «Я стану шукачем перлів!» — повідомляє Чмихові Мумі. Розкажіть про видобування перлів з моря Мумі-тролем. Доведіть, що гра є основою поведінки цих персонажів.

— Як вплинула на подальший розвиток подій зустріч Чмиха з кошеням? Чи відгукнулося кошеня на пропозицію Чмиха потоваришувати?

— Розкажіть, як Чмих знайшов печеру. Які почуття його охопили й чому? Яку роль ця печера відіграє у всьому творі?

VI. Підсумок уроку

— Зробіть висновок щодо результатів першої мандрівки головних героїв. Запишіть їх у робочі зошити.

(Висновок: Результати першої мандрівки Мумі- троля й Чмиха Мумі-долом.

Герої-діти продовжують відкривати для себе оточуючий світ через гру.

Мумі-троль та Чмих відкривають для себе простір лісу та моря. Чмих знаходить печеру, яка в майбутньому стане місцем порятунку родини мумі-тролів та їхніх друзів.

У цій мандрівці перевіряються характери та можливості героїв. Відбувається випробування їхньої дружби новими пригодами. Прагнення розширювати коло друзів (Чмих— Кошеня).

— Що ви можете сказати про Мумі-дол у цілому? У чому, по-вашому, полягає особливість і чарівність художнього світу повісті-казки Туве Янсон «Комета прилітає»? Аргументуйте свої відповіді. (Основою художнього світу Туве Янсен є:

— образ рідної домівки - будиночка, в якому завжди горить світло, на тебе чекають рідні, готова смачна їжа та тепле ліжко. Це непорушна цитадель безпеки й любові, одна думка про яку дозволяє долати будь-які випробування й негаразди, це місце, куди можна завжди повернутися;

— другий важливий мотив як усієї творчості Туве Янсон, так і художнього світу повісті-казки «Комета-прилітає» — це мотив свободи, внутрішньої свободи героїв, свободи їхнього вибору. Кожен має право на власне творче самовираження, оскільки вільною є у всіх своїх проявах сама природа, увесь оточуючий світ.

Варто відмітити такі особливості художнього світу твору, що створюють атмосферу чарівності, як постійний потяг до пригод, прагнення мати таємницю, долати перешкоди, здатність героїв дивуватись та захоплюватись довкіллям. Чарівності надає й постійний рух героїв, випробування їхніх характерів та взаємин. Крім того, у творі, як і у всіх інших творах для дітей Туве Янсон, надзвичайно потужним фактором для створення казкового світу є

авторська творча уява, що спирається на особливості дитячого світосприйняття та світовідкриття. Створені нею образи персонажів твору, що поєднують у собі творчу вигадку автора з фольклорно-літературними традиціями та реальним життям, є також однією із специфічних рис художнього світу її казок. Не так часто зустрічається у світовій літературі ситуація, коли письменник є професійним художником та ілюстратором власних творів. Таке унікальне поєднання творчих обдаровань Туве Янсон є ще однією специфічною рисою у створенні чарівного художнього світу її казок.)

VI. Домашнє завдання:

1. Ще раз уважно переглянути ту частину казки, в якій іде мова про другу мандрівку головних героїв та їхнє повернення додому.

2. Спробувати знайти в тексті цитати, що пояснюють мету мандрівки героїв.

3. Туве Янсон належать такі слова: «Світ дітей — це пейзаж, намальований яскравими фарбами, де добро і зло нероздільні...». Спираючись на текст повісті- казки «Комета прилітає», будьте готові підтвердити цю думку письменниці.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.