Світова література 5 клас - О.М. Ніколенко - Грамота 2013

КОМЕТА ПРИЛІТАЄ - ТУВЕ ЯНСОН - СУЧАСНА ЛІТЕРАТУРА

Робота з текстом

1. Опишіть Долину та будиночок мумі-тролів.

2. Хто розповів мешканцям блакитного будиночка иро комету й близький кінець світу?

3. Як поставилися до розповіді про кінець світу Чмих і Мумі- троль?

4. Яка в кожного з них була таємниця?

5. Яку велику мету поставили друзі, вирушаючи у Велику Подорож?

6. Розкажіть про персонажів, яких зустріли Чмих і Мумі-троль під час своєї подорожі.

7. Які випробування випали на долю героїв твору?

8. Назвіть риси характеру, які вони виявили в небезпечних обставинах.

9. Як комета вплинула на життя Землі? Опишіть зміни, що відбулися в Долині мумі-тролів під впливом цієї події.

10. Де друзі шукали притулок і захист? Чому саме гам?

11. Визначте проблеми твору, важливі для кожної людини особисто й для суспільства в цілому.

12. Які вічні цінності утверджуються у творі?


Кого з персонажів ви впізнали на малюнках Т. Янсон? Стисло охарактеризуйте їх. Які епізоди зображені на малюнках? Перекажіть ці епізоди близько до тексту.

Краса слова

Ця повість-казка — один із перших творів Т. Янсон про мумі-тролів. Видання «Гонитва за кометою » з’‎явилося 1946 р. З того часу авторка декілька разів переробляла твір, який у 19G8 р. вийшов друком під назвою «Комета прилітає». У повісті читачі ознайомлюються з описом Долини, де мешкають різні казкові персонажі. На долю маленьких героїв випали нелегкі випробування. Ондатр, що потрапив до будинку мумі-тролів, розповів їм про кінець світу, який загрожує Землі та її мешканцям, якщо прилетить лиха й небезпечна комета. Мумі-троль ралом із Чмихом вирушають до Обсерваторії, щоб з’‎ясувати ступінь небезпеки. Мумі-троль, котрий любить свою домівку понад усе, усвідомлює високу мету Великої Подорожі: «Земля може загинути, і наше завдання цьому запобігти». Хоча у творі Т. Янсон ідеться про казкові пригоди, але водночас тут порушуються питання, важливі для всього сучасного людства: Земля — наш спільний дім, і люди повинні згуртуватися перед загрозою глобальних катастроф, бо тільки любов, дружба й порозуміння можуть урятувати цей світ.

Узявшись за лапки, пліч-о-пліч, герої зуміли пережити жахіття, які принесла на землю червона комета, що так близько долетіла до Землі. Як у всіх казках, у цього твору теж щасливий кінець — море повернулося до своїх берегів, а герої повертаються з мандрів у свій блакитний будиночок, де на них чекає Мумі-мама з великим тортом і пропонує з’‎їсти торт прямо на ґанку, «найнебезпечнішому місці на світі». Отже, разом можна все пережити й вистояти у випробуваннях!..

Т. Янсон. Ілюстрації до повісті-казки «Комета прилітає»

Творче завдання

Створіть «Мумі-альбом» із зображеннями персонажів Т. Янсон і їх стислими описами. Наприклад: «Мумі-мама — мама Мумі-троля і дружина Мумі-тата. Усім подобаються її оладки й малинове варення, за допомогою яких вона вміє вирішувати будь-які конфлікти» і т. д.