Світова література 5 клас - книга для вчителя - Волощук Є.В. 2013
Йоганн Вольфганг Гете. «Нічна пісня мандрівника». Зображення взаємозв'язку різних сфер природи та людини в поетичному творі
Природа і людина
I семестр
Мета: ознайомити учнів із віхами життя й особливостями творчості Й. В. Гете, розкрити його роль у розвитку світової літератури;
виразно читати та емоційно сприймати пейзажну лірику; визначити ставлення автора до світу природи, підкреслити емоційне забарвлення описів природи, їхню роль у тексті;
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати полікультурну компетенцію;
виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, портрет Й. В. Гете, дидактичний матеріал, репродукція картин К. Фрідріха «Гора Вацманн», «Мандрівник над морем туману».
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Природа - єдина книга, яка на всіх своїх сторінках має глибокий зміст.
Й. В. Гете
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Складання асоціативного куща «Поезія землі» за віршем Дж. Кітса.
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.
8 серпня 1749 р. у Франкфурті-на-Майні у дружини імперського радника Катаріни Елізабет Текстор-Гете народилася дитина без ознак життя. Повитуха розтирала новонародженого вином, поки маля не закричало. Якщо народження людини пов’язане з міфом, то міф народження Гете пов’язаний з вибором: він знав, що місія його в цьому світі сповнена відповідальності, і це штовхало його до життя.
Саме такою була поява Гете, видатного німецького та європейського поета-просвітителя. Але величезною волею він розвинув у собі таку життєздатність, що, здавалося, для нього не існувало поняття «старість», а його відхід з цього світу став не більш ніж відходом людини, що виконала свій земний обов’язок і захотіла нарешті вічного спокою.
Про життя і творчість Гете російський письменник Іван Тургенєв сказав: «Життя і поезія не розпадаються у нього на два окремих світи: його життя було його поезією, його поезія була його життям». Сьогодні ми ознайомимося з обома його світами: життям і поезією, які подібно до світла в гранях кристалів вражають своєю різноманітністю і красою, збігом масштабу обдарування і особистості.
2. Робота над біографією Й. В. Гете: за матеріалами підручника та розповіддю вчителя складіть опорну схему «Універсальність особистості Гете».
Учитися Вольфганг почав у три роки. Це були уроки читання. Вже у семирічному віці він вивчав «мертві» мови - латину і давньогрецьку. Потім, аж до вступу в університет, майбутній поет майже щороку опановуватиме якусь галузь знань, а саме:
у 9 років - французьку мову і малювання;
в 11 років - італійську мову;
у 13 років - англійську та давньоєврейську мови;
у 14 років - основи юриспруденції та гри на фортепіано і флейті;
у 15 років - античну філософію;
у 16 років - фехтування, верхову їзду та латинську літературу.
Крім цього, Гете залюбки грав у лялькових домашніх виставах і захоплювався садівництвом.
Середовище, в якому ріс майбутній письменник, сприяло формуванню його як інтелектуала - особистості з широким світоглядом і глибокими знаннями: батько Гете був власником великої бібліотеки, що нараховувала до 2000 томів, та картинної галереї, а бабуся влаштовувала різдвяні лялькові вистави для дітей.
У 16 років Гете став студентом юридичного факультету Лейпцизького університету і водночас вдумливо взявся за літературну творчість, виявляв інтерес до середньовічної історії та фольклору.
Коли Гете виповнилося 26 років, герцог міста Веймар, який захоплювався творами молодого поета, запросив його на службу до себе. Приїзд талановитого молодого письменника зробив Веймар центром німецької культури.
Гете був пристрасним і обдарованим дослідником. Веймарське видання його творів складало 56 томів, 12 з яких - наукові праці. За змістом вони охоплювали весь спектр природничих наук: ботаніку, зоологію, анатомію, палеонтологію, мінералогію, фізику, хімію, астрономію. І це ще неповний перелік. Серед найбільших наукових досягнень Гете - розробка власної, загалом правильної, теорії прогнозування погоди; початок нової галузі знань - метаморфоз рослин; відкриття міжщелепної кістки у людини. 30 років пролежали наукові праці Гете у шухляді, оскільки науковий світ був ще не готовий до їх сприйняття.
Життя Гете не обмежувалося літературою та наукою. Він - вищий чиновник у справах церкви та шкільної освіти, член Таємної ради, керує будівництвом та військовою справою, бере участь у відновленні гірничих розробок. У сфері його інтересів - політика, державна діяльність, реформи. Саме в цей період Гете пише вірш «Нічна пісня мандрівника».
3. Словникова робота.
Палеонтологія - наука, що вивчає викопні організми в їхньому історичному розвитку та взаємозв’язку з довкіллям.
Мінералогія - наука, що вивчає мінерали, їхній склад, будову, фізичні властивості, умови утворення, народногосподарське значення.
Метаморфоза — т у т: видозмінення вегетативних органів рослин у процесі еволюції внаслідок пристосування їх до інших функцій. Наприклад, у барбарису і кактусів колючки є видозміненим листям.
4. Слово вчителя про історію створення вірша «Нічна пісня мандрівника».
Гете любив мандрувати, споглядати природу, блукати полями й лісами, підніматися на пагорби і гірські вершини, шукаючи самоти і натхнення.
Коли 6 вересня 1780 р. поет піднявся на вершину гори Кікельхан, він написав своїй коханій Шарлотті фон Штайн: «Тут я і заночував, щоб уникнути міського бруду, штовханини, скарг, прохань, всієї цієї непереборної людської суєти». І того самого вечора Гете олівцем написав на дерев’яній стіні мисливської сторожки вісім віршованих рядків.
Як вважають дослідники творчості поета, на створення вірша його міг надихнути не тільки побачений гірський пейзаж, а й вірш давньогрецького поета Алкмана, який першим ввів у світову поезію мотив повного заспокоєння, нічного сну, розлитого в природі на гірських вершинах. Поезії тієї епохи, до речі, мовами оригіналу, були настільними книгами Гете.
5. Мистецьке відлуння.
Розгляньте репродукції картин К. Фрідріха «Мандрівник над морем туману», «Пейзаж із самотнім деревом» (с. 122), «Гора Вацманн» (с. 148). Чи можуть, на вашу думку, ці картини слугувати ілюстраціями до вірша Гете «Нічна пісня мандрівника»? Обґрунтуйте свою думку.
6. Виразне читання вірша «Нічна пісня мандрівника».
7. Засвоєння елементів теорії літератури.
Ліричний герой - це образ, що виникає в уяві читача від вражень, висловлених у творі почуттів, переживань, роздумів. Ліричний герой не обов’язково тотожний з автором. Через нього автор або передає власні почуття, або просто відображає переживання.
8. Евристична бесіда.
1. Які картини природи зображує поет у вірші?
2. З якої висоти дивиться ліричний герой на природу?
3. Які образи передають сонну нерухомість природи?
4. Чому протиставлений спокій природи?
5. Який настрій у ліричного героя? Чого він прагне?
6. Доведіть, що феноменом вірша є поєднання простоти форми зі складністю вираженої думки.
7. Які багатомірні смисли розкриває поезія Гете?
8. У чому незвичність ритмічного малюнку вірша?
9. Висновки.
Погляд поета спрямований звідкілясь із космічних висот, він змальовує картину нічного спокою, що розливається в безмежному світі: вершини гір, верхівки дерев, птахи в лісах, людина. У Гете сонна незворушність зображена через відсутність вітру, співу птахів. Однак цей спокій різний: він абсолютний лише на гірських вершинах (це вічний, божественний спокій); у верхівках дерев - ледь відчутний подих вітерця, що от-от з’явиться; ненадовго замовкли непосидючі птахи, проте бентежний і втомлений людський дух ще не дійшов рівноваги, спокій і відпочинок - лише передчуття. Так принишкла природа, протипоставлена почуттям стомленого мандрівника. Але вільний і прекрасний світ - джерело життя і натхнення для людини.
Вірш Гете поєднує, здавалося б, непоєднуване: граничну простоту і складність образів, скупість поетичної мови і одночасно багатомірність виражених у ній смислів, невигадливості і водночас витонченості форми. Незвичайний і навіть парадоксальний ритмічний малюнок вірша. Текст створений із коротких за кількістю слів рядків. Контраст довгих і коротких рядків створює особливе динамічне тло поетичного вислову, відчуття руху - всупереч заціпенінню, яке охоплює природу.
10. Хвилина компаративного аналізу. Порівняйте вірш Гете «Нічна пісня мандрівника» з віршем М. Лермонтова «Горные вершины... (из Гете)».
Й.В. Гете «Нічна пісня мандрівника» |
М. Лермонтов «Горные вершины... (из Гете)» |
||
Тема |
Зображення нічного спокою. |
||
Ідея |
Спокій природи, що спить, протиставлений почуттям стомленого мандрівника. |
Тяжкий шлях мандрівника і гармонія природи. |
|
Роль природи |
Природа - таємниця, але вона близька людині. |
Природа підкреслює психологічний стан людини. |
|
Емоційний стан ліричного героя |
Зачарований тишею, споглядає і вивчає світ. |
Глибокий невгамовний смуток. |
|
Образи |
Вершини, нічна імла, птахи, що заснули. |
Лагідні долини, темна ніч, імла, листя, яке не тремтить, дороги, які не курять. |
|
Наявність епітетів, метафор |
Майже відсутні. |
Активно використані. |
|
Ритм |
Динамічний, рухливий. |
Плавний, спокійний. |
|
Вид лірики |
Пейзажна. |
||
V. Підсумки.
Хвилина поетичних паралелей. Прочитайте вірш Ф. Тютчева, присвячений пам’яті Й.В. Гете. На які риси характеру поета звертає увагу Ф. Тютчев? Які факти з життя німецького поета вас вразили найбільше?
***
На древе человечества высоком
Ты лучшим был его листом,
Воспитанный его чистейшим соком,
Развит чистейшим солнечным лучом!
С его великою душою
Созвучней всех на нём ты трепетал,
Пророчески беседовал с грозою
Иль весело с зефирами играл!
Ни зимний вихрь,
Ни буйный ливень летний
Тебя сорвал с родимого сучка:
Был многих краше, многих долголетней,
И сам собою пал, как из венка.
Ф. Тютчев
VI. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріали підручника (с. 122-125).
2. Завдання підручника 4 (с. 126).
3. Вивчити вірш Й. В. Гете «Нічна пісня мандрівника» напам’ять.