ГРАЙ ЩОБ ЗАРОБЛЯТИ
Ігри в які можна грати та заробляти крипту не вкладаючи власні кошти
Можешь майнити крипту навіть з телефону. Заходь швидше поки активація майнера безкоштовна
Генріх Гейне. «Задзвени із глибини...». Втілення краси весняної природи у вірші. Зв'язок із фольклором
Природа і людина
I семестр
Мета: ознайомити учнів із віхами життя й особливостями поезії Г. Гейне, розкрити роль поета у розвитку світової літератури;
навчити виразно читати і емоційно сприймати пейзажну лірику, зокрема «Задзвени із глибини...»; визначити ставлення автора до світу природи, звернути увагу на емоційне забарвлення описів природи, їхню роль у тексті;
розвивати творчу уяву, навички зв'язного мовлення, спілкування, аналізу та систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; формувати полікультурну компетенцію;
виховувати повагу до літературної творчості; формувати всебічно розвинену особистість, прищеплювати інтерес до духовних надбань людства.
Обладнання: підручники, портрет Г. Гейне, дидактичний матеріал, аудіозапис «Весняного вальсу» Й. Штрауса, «Пісні жайворонка» з циклу «Пори року» П. Чайковського.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Один з найбільших ліриків світу.
М. Рильський
Хід і структура уроку
I. Організаційний момент.
II. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
Складання асоціативного куща «Пейзаж та його роль у поезії».

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.
Визначний німецький поет Генріх Гейне ввійшов в історію світової поезії як неперевершений лірик, співець кохання і природи. Серед радощів буття, за визначенням самого поета, у його творчості і житті лише три були найважливішими - Любов, Батьківщина і Природа. І хоча у цій низці Природа проголошена останньою, вона незмінно присутня у всіх його поетичних творах. Стримана і непоказна природа для Гейне - наймиліша, найрідніша, найнатхненніша. Ліси, луки, річки, водоспади - все потрапляє під уважне око поета. Генріх любить горду красу дерев, адже кожне дерево для нього ще й символ.
(Учитель зачитує вірші «На півночі дикій...», «Місячним світлом сп’яніли липи...»).
Так сосна і пальма у вірші уособлюють самотніх людей, які тягнуться один до одного і ніколи не зможуть подолати відстань. «Місячним світлом сп’яніли липи...» - пише поет, і виникає образ прекрасного, сповненого пахощами літа. Листочки липи, немов серця, тому закоханим подобаються ці теплі духмяні дерева.
2. Робота з інформаційними картками «Портрет Г. Гейне»: за поданими висловлюваннями та репродукцією скласти портрет поета.
1. Французький письменник Теофіль Готьє так змалював у розквіті життєвих сил портрет Генріха Гейне: «То був вродливий чоловік років 35-36-ти, зовні здоровий і міцний; германський Аполлон - так хотілося його назвати тому, хто дивився на його високе біле чоло, чисте, як мармур, і оповите пишним білявим волоссям. Блакитні очі натхненно сяяли; круглі повні щоки були аж ніяк не бліді, як це було модно на той час. Навпаки, на них палахкотів класичний рум’янець. Він не мав вусів і бороди, не палив, не пив пива, відчуваючи, як і Гете, відразу до цих трьох речей... Це був чарівний бог - лукавий, як біс, але дуже добрий, що б там про нього не казали».
2. Риси характеру і манери поведінки Гейне французька письменниця Жорж Санд характеризувала так: «Жартує Гейне досить в’їдливо, і його дотепи боляче зачіпають. Його вважають злим, проте це глибоко помилкова думка; адже наскільки злий у нього язик, настільки ж добре серце... Цим він здатний налякати кожного, хто не знайомий з його внутрішнім світом і таємницями особистого життя».
3. Родичі з упередженням стежили за першими літературними спробами Гейне. З особливим скептицизмом до них поставився дядько майбутнього поета Соломон Гейне, який за короткий час із простого клерка став мільйонером, власником п’ятих за величиною статків у Європі. «Якби цей хлопець був здатний хоч на щось путнє, він не писав би віршів», - виніс той свій суворий вирок поетові-початківцю. Племінник не розгубився: «Знаєш, дядьку, найкраще в тобі - це те, що ти носиш моє прізвище».
3. Робота над біографією Г. Гейне: за матеріалами підручника складіть опорну схему «Життєві обставини Г. Гейне».

4. Слово вчителя про історію створення вірша «Задзвени із глибини...».
Ліричні вірші раннього періоду творчості Гейне склали збірку «Книга пісень» (1827). Це був відгук на перше нерозділене кохання поета до кузини Амалії. У віршах Гейне - смуток і туга, все живе, все може думати, страждати, співати і співчувати, особливо природа. Збірка принесла йому визнання в Німеччині, а згодом і в усьому світі. За життя автора вона перевидавалася 13 разів. Багато віршів були покладені на музику видатними композиторами, такими як Р. Шуман, Ф. Шуберт, П. Чайковський, М. Мусоргський, О. Бородін, М. Римський-Корсаков, М. Лисенко, Б. Лятошинський.
5. Виразне читання вірша «Задзвени із глибини...».
6. Евристична бесіда.
1. Визначте тему та ідею твору.
2. Чому цю поезію вважають зразком пейзажної лірики?
3. Які образи складають поетичний світ Гейне?
4. Чому весняна пісня має звучати з «глибини тихої печалі»? Які, на вашу думку, факти біографії знайшли відображення в образі «тихої печалі»?
5. Хто, на вашу думку, співає весняну пісню?
6. Яким змістом наповнені образи дому і троянди? Символом яких прагнень ліричного героя вони є?
7. Які слова вказують на те, що природа співчуває ліричному герою?
8. Як спонукальні дієслова підкреслюють оптимістичні настрої вірша?
9. В яких словах простежується авторське кепкування над закоханістю ліричного героя?
10. Чи нагадує вам вірш фольклорну пісню? Чим саме?
7. Висновки.
Вірш Г. Гейне оспівує красу весняної природи. Ліричний світ поета населений птахами, які виспівують свої шлюбні пісні, квітами зеленого саду, трояндою як символом кохання. Природа - натхненна союзниця його переживань: разом з ним вона радіє приходу весни і сумує через розставання з коханою, сподівається на краще. Так у поезії підкреслюється органічна єдність людини з глибинно таємничим життям природи. Гейне залюбки вживає у вірші елементи фольклорної пісні: мотиви (любов - весна, радість - весна, надія - весна), традиційну символіку (дім, троянда), повтори, паралелі між пейзажами і душевним станом людини.
8. Засвоєння елементів теорії літератури.
Звукопис - це художній прийом, що полягає у створенні образів через добирання таких слів, які імітують звуки реального світу (завивання вітру, ревіння мотора тощо).
9. Дослідницька робота «Таємниці поетичного звукопису».
1. Зазвичай не приписують кожному звуку суворе певне смислове або колірне значення. Але існують деякі закономірності:
[р] - це щось гучне, яскраве, червоне, гаряче, швидке;
[л] - блакитне, свіже, плавне, легке;
[н] - ніжне, сніг, небо;
[д] і [т] - задушливе, тяжке, туман, пітьма;
[дз] - дзвінке, кришталеве, чисте, вода, спів птахів;
[м] - миле, м’яке, матір, море;
[а] - широта, далечінь, океан, розмах;
[о] - високе, блакитне.
2. Знайдіть приклади звукопису у вірші «Задзвени із глибини...».
3. Визначте, в чому полягає художній сенс використання цього прийому в кожному прикладі.
4. Поясніть значення звука в мові художньої літератури.
10. Висновки.
У вірші поет використав звукопис - повтори приголосних звуків [л], [н], [дз] (задзвени, дзвени, глибини, лине, линь, мила, далі); голосні звуки [а], [и] (глибини, мила, линь, знайди, ним, далі). Використаний звукопис підкреслює весняний настрій, свіжість та чистоту природи навесні, робить виразнішими образи, допомагає відчути настрій ліричного героя. Деякі образи виникають в уяві лише через звукопис: птахи, що співають весняну пісню, журчання талих вод, пронизлива далечінь.
11. Мистецьке відлуння.
1. Прослухайте п’єсу «Пісня жайворонка» з циклу «Пори року» П. Чайковського. Знайдіть у ній дві теми. Охарактеризуйте їх. Який настрій навіює вам цей музичний твір?
2. Прослухайте «Весняний вальс» Й. Штрауса. Якими засобами в музичному творі передано весняний настрій?
V. Підсумки.
Складіть опорну схему «Особливості зображення природи в поезії Г. Гейне».
Приклад.

VI. Домашнє завдання.
1. Опрацювати матеріали підручника (с. 126-129).
2. Вивчити вірш «Задзвени із глибини...» напам’ять.