Дидактичний супровід уроків світової літератури. 5 клас. І семестр - І. В. Царлова 2013

Кіплінг Р. Дж. «Рікі-Тікі-Таві».

Завдання 1. Інтелектуальний тренінг (2 б).

Чи відрізняються казки народів залежно від того, яку географічну територію вони займають? Якщо так, то чим відрізняються?



Завдання 2. Пригадай. Поглянь на малюнки. Персонажі яких казок зображені на них?



Завдання 3. Спрямоване читання. Самостійна робота з підручником. Опрацювання статті "Джозеф Редьярд Кіплінг. Життєпис». Підкреслити основні відомості про Р. Дж. Кіплінга (2 б).

Кіплінг народився в Бомбеї. Своїм другим ім'ям він завдячує назві озера Редьярд, на берегах якого зустрілися його батьки. Згодом воно стало його першим ім'ям. Коли хлопчикові виповнилося 6 років, його, за звичаєм англійців, що працювали в Індії, відправили в Англію. В 1878 році Кіплінг вступив до військової школи. Оскільки він не проявив особливої тяги до навчання й не зміг заслужити собі стипендію, а батьки не мали змоги оплатити його навчання в університеті, 1882 року йому довелося повернутися в Індію, де його батько, який на той час служив директором школи у Німеччині й доглядачем за музеєм, знайшов йому місце праці в місцевій газеті. Джозеф Кіплінг навчався у Америці.Т а ось коли всі думали ,що він забув свою домівку, він повернувся в Індію. Там його попросили написати книгу для дітей про джунглі. Він виконав прохання. Вона була дуже популярною. Коли він знову приїхав у Англію його там зустрічали письменником.

Лахорську «Цивільну й військову газету» Кіплінг називав своєю «першою й найсправжнішою коханою». Працював він багато й важко, в 1886 році газета почала публікувати його перші оповідання. Перша збірка оповідань «Прості оповідання з пагорбів» (англ. The Plain Tales from the Hills) побачила світ у 1888 році в Індії. В 1887 Кіплінга переводять у більшу газету «Піонер» в Алахабаді, де він продовжує писати. В 1889 році газета звільнила Кіплінга внаслідок суперечки, і він, зібравши гроші за гонорари й платню за шість місяців, покидає Індію, прямуючи до Лондона. Дорогою він відвідує Рангун, Сінгапур, Гонконг і Японію, проїздить Америку від узбережжя до узбережжя. Оселившись в Лондоні, він продовжує публікуватися, переживає нервовий зрив, знаходить літературного агента, і за порадою лікарів, їде в нову мандрівку до Південної Африки, Австралії, Нової Зеландії й знову до Індії. В Індії його застає звістка про смерть літературного агента, на яку він реагує пропозицією руки та серця його сестрі Керрі Балестьєр. Після весілля в Лондоні молода пара їде у весільну мандрівку до Японії, але в Йокогамі їх застає звістка про те, що їхній банк прогорів. Тож вони повертаються на батьківщину дружини Кіплінга — Сполучені Штати Америки, де поселяються у Вермонті. Згодом вони купують будинок, який отримав назву «Наулаха». Там у Кіплінга народжуються дві доньки, він дуже плідно працює, багато публікується.

Перебування в США закінчується 1896 року. Причини називають дві: політичну й сімейну. Політичною причиною стала суперечка між Англією й Сполученими Штатами за права арбітражу в справах Американського континенту. Ситуація загострилася до того, що з'явилися розмови про війну. Кіплінга прикро вразили антианглійські настрої в США. Іншою причиною стали сварки з братом дружини, п'яницею й невиправним боржником. Зустрівшись якось із Кіплінгом на вулиці напідпитку, він пригрозив письменнику фізичною розправою. Попри те, що забіяку заарештували, розгляд справи в суді призвів до того, що Кіплінг став почуватися виснаженим і нещасним. Не дочекавшись вирішення справи, Кіплінги спакувалися й відбули до Англії.

В Англії Кіплінг поселився на девонширському узбережжі в будинку на пагорбі з виглядом на море. За його словами, йому не подобався фенгшвей нової домівки, але, попри це, письменник активно й плідно працював. Тепер Кіплінг уже був знаменитістю. Він не цурався політики в своїх творах. В 1898 році він опублікував поему, присвячену ювілею королеви Вікторії, в якій проголошував свою гордість Британською

імперією й вірш «Ноша білої людини» (англ. The White Man's Burden), які створили великий галас. Чимало людей вважало ці вірші відвертою пропагандою імперіалізму й расової нерівності.

В 1898 році Кіплінг з родиною поїхали на зимові свята до Південної Африки. Ця поїздка стала родинною традицією, що продовжувалася до 1908 року. В Африці його радо приймали, зважаючи на славу державного поета. Кіплінг віддячував своїм друзям поезіями на підтримку Англії в англо-бурській війні.

Під час подорожі до Америки в 1899 році Кіплінг і його старша донька Джозефіна захворіли на пневмонію, від чого Джозефіна померла.

В 1902 році Кіплінг опублікував свою другу дитячу книжку «Just So Stories for Little Children».

Пік кар'єри і пізні роки життя

Перше десятиліття 20-го століття принесло Кіплінгу велику популярність. В 1907 році він отримав Нобелівську премію з літератури. В 1910 році Кіплінг написав знаменитий вірш «Якщо...» (англ. If...), який за результатами опитування, проведеного BBC в 1995 році, був визнаний найулюбленішим британським віршем усіх часів.

Під час Першої світової війни загинув його єдиний син Джон. Кіплінг говорив: «Якщо є питання, чому він помер, скажіть, тому що наші батьки брехали.» Реакцією на цю трагедію стала участь Кіплінга в роботі комісії догляду за могилами невідомого солдата. Він також написав двотомну історію Ірландської гвардії, в якій служив його син. Історія була опублікована в 1923 році.

Помер Кіплінг в 1936-му, продовжуючи творити до самої смерті, хоча менш плідно. Прах Редьярда Кіплінга захоронений в Кутку поетів у Вестмінстерському абатстві. Його будинок став музеєм.

Його репутація в сучасній Індії здебільшого негативна, хоча в листопаді 2007 року було оголошено, що будинок, де він народився, стане музеєм.

Завдання З. Літературний диктант. Продовж речення (3 б).

Сьогодні на запитання: «Ким був Джозеф Редьярд Кіплінг?» часто можна почути відповідь:



За свої творчі досягнення письменник був відзначений найвищою міжнародною нагородою —



Закінчивши училище, юнак відразу повернувся до милої його серцю



Упродовж свого життя Кіплінг багато подорожував світом. Він побував у різних куточках земної кулі —



Відома казка про Мауглі увійшла у збірку



Здебільшого Кіплінг складав ці казки справді «просто так», — розповідаючи їх.



Тематичний словничок уроку

Наздоженуть - піймати

Прокинувся - розплющити очі

Чуйний - співчутливий

Запишався - хотів, щоб на нього звернули увагу

Право пишатися собою - випробувати почуття власної гідності

Охороняти сад і зубом і кігтем і стрибком - не дати ворогу можливості нашкодити.

Завдання 4. Літературна гра «Чи уважний ти читач?»

✵ Знайдіть у тексті слова, що підходять до даної ілюстрації.

✵ Зачитайте фрагмент тексту, що відповідає даній ілюстрації).

✵ Знайдіть розмову Ріккі-Тікі і Нагайни.

✵ Прочитайте цей уривок.

«Вірю — не вірю»

1) Ріккі був мангуст

2) Дія відбувалася в селищі Сігаулі

3) Бойовий клич мангуста був огого

4) Було повінь

5) Після повені мангуст був мертвий

6) Матері сподобалося, що Ріккі спить поруч з Тедді

7) Наг - це кобра

8) Негайно - це сестра Нага

9) Ріккі був дуже цікавий

Поміркуй!

1. Який уривок справив на тебе найбільше враження? Чому?



2. Склади «ланцюжок» основних подій життя Рікі-Тікі-Таві.



3. Розкажи історію Рікі.



Працюй творчо

Складаємо синквейн. Рікі-Тікі-Таві Нагайна

1. Сюжетно - композиційний трикутник до казки Р. Кіплінга «Рікі- Тікі-Таві».

Що таке композиція?

А що таке тема?

Хто головний герой казки?

(Тема - це про кого або про що йдеться у творі. Дуже часто тема тексту виноситься в заголовок)

З чим асоціюється трикутник? (З горою)

Назвіть частині гори Композиція - це побудова.

✵ Давайте підведемо підсумок нашої роботи над казкою

✵ Як називається текст? Хто головний герой? (Мангуст. Автор йому симпатизує.)

2. Намалюйте героїв твору