Жуль Верн. П’‎ятнадцятилітній капітан. Образ Діка Сенда, моральні якості героя, його мужність і людяність

Жуль Верн. П’‎ятнадцятилітній капітан. Образ Діка Сенда, моральні якості героя, його мужність і людяність

Зарубіжна література 6 клас І семестр розробки уроків

Мета: охарактеризувати образ головного героя роману; продемонструвати привабливість образу Діка Сенда; розвивати навички аналізу художнього образу; виховувати шанобливе ставлення до позитивних вчинків і рис характеру людей, зокрема до цілеспрямованості, працьовитості, здатності до самопожертви.

Обладнання: портрет письменника, фрагменти художнього фільму «П'ятнадцятирічний капітан», ілюстрації до роману.

Хід уроку

Хто з дитячих літ усвідомив, що праця –

це закон життя, хто змалку знає,

що хліб заробляється тільки в поті чола,

той завжди готовий на великі справи.

Жуль Верн

І. Актуалізація опорних знань.

1. Перевірка домашнього завдання.

(Записати перелік пригод, які сталися з героями роману на морі.

Прослідкувати на фізичній карті світу маршрути, яким щорічно ходив «Пілігрим»? Чому ці мандрівки були такими довгими за кілометражем та часом?*)

2. Літературний диктант.

I частина. «Літературознавча»

1. Великий за обсягом і складний за будовою твір, Часто зі значною кількістю дійових осіб, у якому докладно описуються життєві події чи явища, називається... (романом).

2. Один із різновидів роману, що наповнений великою кількістю пригод та надзвичайних подій, якому притаманний напружений динамічний сюжет, насиченість таємницями, загадками, незвичайними подіями і несподіваними поворотами у їхньому розвитку, називається... (пригодницьким романом).

3. Науково обґрунтований роман, в основі сюжету якого лежить географічна помилка, це — ... (географічний роман).

4. Роман Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан» належить до різновиду роману, який називається... (пригодницьким).

II частина. «Впізнай героя за описом зовнішності».

5. «Він був скоріше довгий, ніж високий, скоріше сухорлявий, аніж худий. Кістлява статура, велика кудлата голова, золоті окуляри...» (кузен Бенедикт).

6. «...був середній на зріст, міцної статури, чорнявий, із синіми рішучими очима. Його розумне обличчя дихало енергією » (Дік Сенд).

7. «Це був чорнявий, сухорлявий, моторний, середній на зріст і, певно, дужий чоловік» (Негору).

8. «Це був середнього зросту, міцно збудований чоловік років під сорок. Жваві очі, посріблені сивиною чуприна я борода, засмагле, аж чорне, обличчя, мову того кочовика... Шкіряна куртка, крислатий капелюх, чоботи на високих підборах з халявами до колін, на закаблуках великі остроги, які дзвеніли при кожному кроці» (Гарріс).

III частина. «Впізнай героя за рисою характеру».

9. «Це було обличчя не тільки хороброї, а й за взятої людини» (Дік Сенд).

10. «Чоловік він був мовчазний, тримався від команди осторонь, однак справу свою знав добре» (Негору).

11. «...він належав до тих людей, які здаються рідними всім» (Кузен Венедикт).

12. «...хоробра жінка й не боялася моря» (Місіс Уелдон).

• Взаємоперевірка літературного диктанту.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Робота над новою темою.

Слово вчителя.

Герої творів Жуля Верна— благородні, сильні, мужні й великодушні люди із сильними характерами. Серед улюблених героїв письменника немає ледарів, нероб. Жуль Верн і сам був працелюбною людиною. Навіть в старості, зовсім втративши зір, він продовжував працювати — творити, надиктовуючи свої твори або ж використовуючи спеціальний пристрій.

• Бесіда за запитаннями.

— Яке місце посідає праця в житті людини ?

— Хто із героїв творів, що розглядалися на уроках зарубіжної літератури в 5та 6 класах, досягали своєї мети завдяки працьовитості?

• Робота над епіграфом.

— У розповіді про кого із героїв роману Жуль Верн використовує слова, взяті за епіграф сьогоднішнього уроку?

— Знайдіть у тексті роману цю фразу і прочитайте її продовження. Як ви розумієте В зміст?

— Доведіть, використовуючи текст роману, що праця була законом життя для Діка Сенда.

Слово вчителя.

Образ головного героя роману цікавий і багатогранний. Якості юного капітана не обмежуються лише працьовитістю, На попередньому уроці ми вже відзначали силу характеру Діка Сенда. Спробуймо образ головного героя, що викликає таке прихильне ставлення читачів, охарактеризувати цілісно.

Робота в парах.

Складіть компакт-біографію Діка Сенда за змістом II розділу І частини роману.

Ім'я та прізвище: Річард (Дік) Сенд

Місце народження: «мабуть, був родом зі штату Нью-Йорк, а то і з самої його столиці — міста Нью- Йорка».

Батьки: він сирота, був підібраний жалісливим перехожим «на ріжку піщаної коси Сенді-Гук, що утворює вхід до порту Нью-Йорк у гирлі річки Гудзон». Вихованець родини судновласника Джеймса Уелдона.

Вік: п'ятнадцять років.

Виховання і освіта: «Дік виховувався в дитячому будинку. В чотири роки він навчився читати, писати й рахувати».

Мрії та професійний вибір: «Діка змалку вабило море, і у вісім років він пішов юнгою на корабель, який плавав у південних морях. Тут він став навчатись моряцького ремесла, що його й треба навчатись з раннього дитинства».

«Дік був скупий на слова та жести»; «...спокійний голос людини, яка готова до будь-яких несподіванок».

«Спокійний, рішучий».

«Юнака не турбувала власна доля, злигодні та муки, що їх йому напевне доведеться зазнати. Він хвилювався за місіс Уелдон та за її сина».

«Моє життя потрібне місіс Уелдон і моїм товаришам!» .

«Навіщо жити, коли не можеш нічим стати у пригода тим, кого любиш?»

«Він спитав себе подумки, чи не зможе ціною власного життя врятувати своїх супутників».

«Стати людиною».

Усвідомлення браку наукових знань і прагнення до навчання.

«Якби на борту «Пілігрима» я знав усе, що належить справжньому морякові, скількох нещасть можна було б уникнути!»

«У вісімнадцять років Дік Сенд з відзнакою закінчив мореплавну школу...»

«...особливо захоплювався географією й історією подорожей, і йому кортіло швидше вирости, щоб вивчати вищу математику й навігацію».

Відгуки про героя інших героїв.

Негору — із ненавистю: «п'ятнадцятирічний хлопчисько».

Гарріс — із іронією: «Мій юний друг».

Джек — з любов'ю: «Мій друже Дік. Мій любий друже Дік!»

Том — з повагою: «Капітане Діку, мої товариші і я — віднині ваші матроси. Все, що ми здатні зробити за вашими наказами, зробимо!»

Місіс Уелдон — з довірою, впевненістю: «Так на судні є капітан — капітан Дік Сенд! Прошу це пам'ятати. І знайте — він зуміє добитися послуху від кожного!»

Метод «Гронування». Психологічна характеристика героя.

Бесіда.

— Чи можна таку біографію назвати багатою на події? Доведіть, спираючись на текст, що Жуля Верна більше цікавлять не факти біографії Діка Сенда, а риси його вдачі, його мрії та прагнення, його стосунки з оточенням.

— Що трапилося 2 лютого під координатами «43° 37" південної широти і 165° 19" західної довготи (від Грінвічського меридіана)»? Як ви думаете, чому саме Дік помітив уламок судна?

— Хто були люди, порятовані з напівзатопленого судна? («Найстарішого негра звали Том. Завдяки своєму вікові, енергійній вдачі та здобутому за довге трудове життя досвідові, він був

товаришам за старшого. Решта негрів були молоді люди від двадцяти п'яти до тридцяти років; звали їх Бет, Остін, Актеон і Геркулес. Бет доводився сином старому Томові. Всі четверо — дужі хлопці; на невільничих ринках Центральної Африки за них заплатили б чимало. Хоч вони були вимучені, в них легко впізнавалися всі чудові риси цієї сильної раси, на яку встигло накласти свій відбиток ліберальне виховання, що його дістали негри в одній)з численних шкіл Північної Америки».)

— Про що вони розповіли? Які ганебні факти з історії людства тут мають місце? Чи викорінена торгівля живим товаром у наш час? Як ви думаєте, чому торгівля Людьми має місце й тепер? Які факти нелюдського поводження ще є в трагедії «Вальдека»? (Ганебний факт залишення потерпілих без допомоги під час зіткнення.)

— Чому, по-вашому, автор так детально описує Дінго? Які стосунки склалися в собаки з людьми на «Пілігримі»? (Дінго не довіряє людям, його головний стан - це стан непомірного суму. Попри те, що він врятував життя неграм, він байдужий до людей, а до Негору виказує відкриту ворожість.)

— Чому пес заприятелював з малим Джеком?

— Навіщо автор створює таємницю навколо літер «С. В.»?

— Поясніть, чому боротьба зі смугачем обернулася трагедією для китобоїв? (По-перше, такою малою чисельністю китобоїв шанси на успіх були мізерними. По-друге, поранивши кита, моряки мали усвідомити міру небезпеки й припинити полювання, але бажання наживи та мисливський азарт узяли гору. По-третє, це була самиця з китеням, яка захищала своє дитя. Крім того, з усіх різновидів китів саме смугач є найбільш агресивним та небезпечним.)

— Визначте міру трагедії для тих, хто залишився живим.

— Яка відповідальність лягла на плечі. Діка Сенда? («На борту «Пілігрима» не зосталося жодного моряка! Ні, один усе ж зостався: Дік Сенд! Але він — молодий матрос, п'ятнадцятирічний юнак! Однак тепер він — капітан, боцман, матрос, одне слово, уособлює собою всю команду.»)

— Чого бракувало Дікові Сенду, щоб бути повноцінним капітаном? Знайдіть аргументи в тексті.

— Яку роль для Діка мала підтримка місіс Уелдон та інших людей, що залишилися на «Пілігримі»? Визначте характер стосунків Діка з Негору. (Ці стосунки набули тепер характеру прихованого протистояння. Але Жуль Верн тримає інтригу й відразу не повідомляє про істинні причини такої поведінки Негору. Тим паче поведінка кока була бездоганною.)

— Яку мету поставив перед собою капітан Дік Сенд? (Привести «Пілігрим» у будь-який американський порт, таким чином врятувавши і людей, і корабель.)

— Як змінила Діка взята на себе відповідальність? («Відповідальність, яку він узяв на себе, робила його дорослим.»)

— Чи могла місіс Уелдон покластися в цій небезпечній ситуації на свого кузена?

— До чого призвели таємні дії Негору? (Негору зіпсував кільце, на якому кріпився перший компас, а лід другий поклав залізяку, що обернулося відхиленням від Курсу на цілих 45 градусів. Крім того, негідник перетер линву, що тримала лаг.)

— Чому Дік Сенд не міг точно визначити напрям до американського берега?

— Через які «морські» випробуваний довелося пройти новій команді «Пілігрима»? Яке з них було найстрашнішим? (Найбільшу небезпеку становила земля, до якої з блискавичною швидкістю наближався «Пілігрим» під час потужного шторму.)

— Які ознаки географічного, наукового та пригодницького роману наявні в «морських» пригодах людей з «Пілігрима»? (Наявність помилки в напрямку руху судна, з вини Негору. Таємні дії кока, пригоди, пов'язані з ризиком для життя. Як науковий роман «П'ятнадцятирічний капітан» містить у собі величезну кількість інформації з різних основ наук, передовсім з навігації, географії, біології, картографії.)

— Які сумніви з'явилися в Діка Сенда після того, як корабель пройшов повз острів?

— Чому Дік прийняв рішення викинути судно на берег? (Надмірна кількість рифів у бухті наражала всіх на загибель. Лоцманів тут не було. Для Діка головним було врятувати життя людей, тому він Приносить у жертву корабель.)

— Яку роль у цьому епізоді відіграли бочки з китовим жиром? Поясніть його застосування з наукової точки зору. Чи має для людей значення зиск в ситуації «життя-смерть»? Китовий жир, що був вилитий у воду для вгамування хвиль, це ж грощі!?

— Чи можна сказати, що Дік Сенд вийшов переможцем у боротьбі зі стихією, адже «Пілігрим» розбився? (Так. Він зробив головне - всі люди опинилися на березі неушкодженими. Він виправдав їхню довіру. Дік пройшов випробування, які зробили його справжнім капітаном.)

III. Узагальнення та систематизація знань.

— Зробіть висновок, у чому полягає сенс зображення «морських» пригод героїв роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан»?

— До кого з героїв роману найбільше прикута увага впродовж розвитку подій у II—XIII розділах першої частини? Наведіть аргументи на підтвердження вашої думки. (Екстремальна ситуація під час шторму згуртувала всіх людей на «Пілігримі». Вони стали командою. Всі, крім Негору.)

— Наскільки вони пов'язані із зображенням взаємодії світу людей і світу природи?

— Чи змінилися сьогодні взаємини людини зі світом природи? До чого призвело хижацьке винищення китів у XIX столітті? Доведіть, що Жуль Верн майже сто п'ятдесят років тому передбачав екологічні проблеми, що стали актуальними в наш час.

Висновок. Перший етап пригод завершився благополучно. Людей врятовано. Під ногами тверда земля. Проте скінчилися лише морські Пригоди. Випробування героїв продовжаться на суходолі. Адже без відповіді залишилася таємниця літер «С. В.», не до кінця зрозумілі вчинки Негору та поведінка Дінго. Морський вузол залишається зав'язаним.

IV. Підсумок.

V. Домашнє завдання:

Створити характеристики персонажів (за варіантами)

Усно дібрати цитати до характеристики персонажів.На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.