Жуль Верн. П’‎ятнадцятилітній капітан. Дік Сенд і Негоро. Проблема рабства в романі. Описи природи

Жуль Верн. П’‎ятнадцятилітній капітан. Дік Сенд і Негоро. Проблема рабства в романі. Описи природи

Зарубіжна література 6 клас І семестр розробки уроків

Мета: завершити аналітичне дослідження роману Жуля Берна «П'ятнадцятирічний капітан»; розкрити глибину художнього зображення в творі проблеми рабства, а також розкрити сенс протистояння Діка Сенда й Негору як конфлікт гуманістичної моралі з антилюдяною життєвою концепцією; сприяти формуванню в учнів активної гуманістичної життєвої позиції.

Обладнання: фрагмент художнього фільму «П'ятнадцятирічний капітан», в якому відображено порятунок героїв.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

III. Актуалізація опорних знань

Інтелектуальне змагання на кращого знавця змісту IX—XX розділів другої частини роману Жуля Верна «П’‎ятнадцятирічний капітан»

(У грі мають значення два аспекти — правильність та швидкість відповіді; кращий знавець тексту визначається за найбільшою кількістю фішок, отриманих за правильні відповіді.)

Запитання:

— Хто йшов назирці за невільничим караваном? (Дінго.)

— Хто подав Діку Сенду звістку про місіс Уелдон та її сина? (Геркулес.)

— Куди прямує невільничий караван? (У Казонде.)

— Скільки бранців загинуло на шляху до Казонде? (Половина.)

— Як називали работорговці негрів-бранців? («Чорний товар».)

— Чим «славилося» Казонде? (Це був один із центрів работоргівлі в Анголі.)

— Хто був Тубільним казондським володарем? (П'яниця йрозпусник Муані-Лунга.)

— Хто був істинним правителем держави Муані-Лунга? (Работорговець Жозе-Антоніу Алвіш.)

— Ким був Алвіш за расовою приналежністю? (Негром.)

— Хто став першою жертвою работорговців серед мандрівників з «Пілігрима»? (Стара нянька Нен.)

— Як закінчилося мерзенне життя Гарріса? (Його вбив ножем Дік Сенд.)

— Яку інформацію про долю місіс Уелдон та Джека повідомив Дікові Гарріс? (Гарріс сказав, що вони мертві.)

— Чому Негору не дав наглядачам відразу вбити Дііса? (Він хотів насолодитися жорстокими муками юного капітана.)

— Що таке «лаконі»? (Ярмарок.)

— Хто такий мганнга? (У тубільців чаклун і одночасно лікар.)

— Як Муані-Лунга запропонував Покарати Діка? (Віддати його людожерам.)

— Чим частував Муані-Лунга Алвіш? (Пуншем.)

— Яким був кінець Муані-Лунга? (Він згорів, випивши палаючого пуншу.)

— У чому полягав дикунський звичай поховання тубільного володаря? (Було вбито й поховано разом із ним понад 50 його дружин і наложниць.)

— Як Негору планував використати місіс Уелдон та її рідних? (Він хотів отримати за них викуп.)

— За якими втраченими речами дуже жалкував кузен Бенедікт? (За окулярами та лупою.)

— Що вимагав Негору від місіс Уелдон? (Написати листа чоловікові про те, що вона з сином і кузеном перебувають у полоні.)

— Чиї дії перешкоджали работорговцям з Екваторіальної Африки? (Наукові експедиції та дослідження. Мандрівники на власні очі пересвідчувалися, що работоргівля є величезним злом.)

— Яку мету ставив перед собою мандрівник Камёнрон? (Перетнути Африку від берега до берега — від Занзібару до Анголи.)

— Хто з мандрівників був найвпливовішою особою в Африці? (Дослідник і мандрівник доктор Лівінгстон. Він першим здійснив перехід через Центральну Африку з заходу на схід.)

— Чому Лівінгстон не прибув до Казонде? (Він помер 17 травня 1873 року.)

— Яку комаху кузен Бенедікт прийняв за невідому африканську шестиногу? (Горбкувата мантікора, різновид жужелиці)

— Яким чином кузен Бенедікт опинився за межами Алвішевої факторії? (Він виліз за огорожу через кротову нору, переслідуючи мантікору.)

— Чому правителька Муана звеліла покликати уславленого мганнгу з північної Анголи? (Проливні дощі були справжнім лихом для тубільців. Потрібен був чаклун, який би відігнав дощ.)

— Яка фізична вада була у мганнги з північної Анголи? (Він був німий.)

— Ким насправді був мганнга? (Це був Геркулес.)

— Що зробив Геркулес? (Він врятував Діка Сенда, місіс Уелдон та Джека.)

— Чому Дік Сенд вирішив прямувати в Мосамедіш? (Потрібно було випередити Негору.)

— Яка пригода на шляху в Мосамедіш мало не коштувала мандрівникам життя? (Водоспад футів сто заввишки.)

— Що означають літери «С. В.» На нашийнику Дінго? (Самюель Верной. Це ім'я дослідника Африки, якого пограбував і смертельно поранив його провідник Негору. Перед смертю вчений залишив записку в бляшанці. Мандрівники завдяки Дінго вийшли до хижки Вернона, де він помер.)

— Яким був кінець Негору? (Його загриз Дінго, але отримав смертельну рану й сам сконав. Негідник Негору повернувся до хижки Вернона, щоб забрати захований під смоківницею скарб.)

— Як Дік врятував друзів від тубільців, що їх переслідували? (Він спрямував їхню й свою пірогу у водоспад. Тубільці загинули, а Дік урятувався під перевернутою пірогою.)

— Чому Дік Сенд з друзями не змогли б дістатися до моря водним шляхом? (На річці було 62 водоспади.)

— Яким чином мандрівники дісталися до моря? (Разом з караваном португальських купців.)

— Ким виявився «шестиніг Бенедікта»? (Звичайнісіньким павуком, якому Геркулес відірвав дві лапки.)

— Як склалася доля Діка Сенда? (У вісімнадцять років він став капітаном одного з кораблів Джеймса Уелдона.)

— Що сталося з Томом, Бетом, Остіном та Актеоном? (Їх продали в рабство. Але завдяки піклуванням Джеймса Уелдона вони були вивезені на Мадагаскар, де рабство вже було скасоване.)

IV. Аналітичне дослідження в просторі означеної теми «Проблема рабства в романі Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан».

— Пригадайте, коли вперше в тексті йдеться про рабство і работоргівлю? (Розділ 4 першої частини роману «Порятовані з «Вальдека» - історія старого негра Тома й згадка про невільничі ринки Центральної Африки.)

— Під час дослідження тексту ми з вами з'ясували, що Жуль Берн у романі «П'ятнадцятирічний капітан» порушує дві надзвичайно важливі проблеми: проблему збереження тваринного світу як один із аспектів екологічних проблем та збереження довкілля, що особливо гостро постали в XX—XXI століттях, та проблему работоргівлі як одного з найганебніших злочинів проти людини. Якій з н них автор приділяє в творі більше уваги? Як ви думаєте, чому? Аргументуйте свої відповіді, спираючись на текст.

— З якого моменту тема рабства й работоргівлі стає домінуючою в творі? (З останнього розділу І частини роману автор приділяє темі рабства головну увагу.)

— Яким чином це пов'язано з розвитком сюжетної лінії твору та випробуваннями героїв? (Це пов'язано з підступними намірами Негору, що був агентом работорговця Алвіша й умисно привів «Пілігрима» до берегів Екваторіальної Африки, де на кінець XIX століття процвітала работоргівля. Негідник планував гарно заробити, продавши порятованих з «Вальдека» негрів та отримавши викуп за місіс Уелдон та її сина. Крім того, злочинець планував забрати золото, яке він награбував, вбивши дослідника Самюеля Вернона.)

— З якою метою Жуль Берн подає історичну довідку розвитку работоргівлі та скасування рабства в прогресивних країнах світу? Яку роль відіграла війна за скасування рабства в Сполучених Штатах Америки для темношкірих, героїв роману?

— Поміркуйте, чому серед работорговців найбільше було португальців та арабів?

— Схарактеризуйте «бізнес» Алвіша. Доведіть, що всі його комерційні оборудки були незаконними. (Тканини - на негрів; негрів - на слонову кістку; слонову кістку за величезні гроші продавав у Європі.)

— Як ви вважаєте, чому Алвіш, сам представник негроїдної раси, торгує своїми братами по крові?

— Доведіть на прикладах з тексту, що работоргівля не тільки відкидала на багато десятиліть назад розвиток народів Африки, а й ставила під загрозу саме їхнє існування.

— Поміркуйте, чому саме негри були найвигіднішим «живим товаром».

— Пригадайте, як негритянські жінки-рабині з факторії Алвіша ставилися до місіс Уелдон. Чому вони їй не співчували?

— Схарактеризуйте дії работорговців та їхніх агентів і наглядачів. Яка риса їхньої поведінки є домінуючою? Що для них є найважливішим у житті?

— Як ставляться до рабства й работоргівлі герої роману, що потрапили до Африки через підступи Негору?

— Як ви вважаєте, з якою метою Жуль Верн робить темношкірих героїв роману вільними громадянами Сполучених Штатів? Поміркуйте, чи однакові можливості з білими людьми мали негри в США після скасування рабства? (Мабуть, що ні. Адже їм довелося шукати гарного заробітку на іншому континенті, в Австралії.)

— Поміркуйте, який нюанс в розкриття проблеми рабства вносить той факт, що з невільничого каравану на шляху до Казонде загинула половина людей. Назвіть основні причини їхньої загибелі. Аргументуйте.

— З якою метою Жуль Берн поєднує в романі свідчення про работоргівлю видатних дослідників Африки зі щоденниковйми записами Діка Сенда?

— Доведіть, що свобода є найважливішим фактором життя головних героїв роману.

— Наведіть приклади безкорисливої допомоги героїв задля порятунку товаришів. Які моральні якості вони при цьому проявляють?

— Як пов'язаний щасливий кінець роману із авторським задумом роману Жуля Верна у вирішенні проблеми рабства? Доведіть, що це точка зору письменника-гуманіста.

Висновок. Для Жуля Верна свобода людини була однією із найважливіших цінностей. Письменник- гуманіст з любов'ю і повагою ставився до представників усіх рас, націй і народів. Ганебна сторінка історії людства, пов'язана з рабством та торгівлею людьми, викликала чи не найбільші страждання душі митця й спонукала його закликати й своїх сучасників, і наступні покоління боротися проти рабства. Він це робив силою свого таланту. Й роман «П'ятнадцятирічний капітан» стоїть у ряду найпотужніших творів Жуля Верна, що засуджують будь-які насилля над людиною й природою. На жаль, і в сучасному світі торгівля «живим товаром» залишається однією з найактуальніших проблем.

V. Порівняльна характеристика стосунків Діка Сенда й Негору.

— Визначте характер стосунків між Діком Сендом і Негору. (Ці герої знаходяться в стані конфлікту, який набуває відвертості у II частині роману.)

— Простежимо за текстом, як розвивалися відносини між Діком і Негору. Працюючи зі змістом колективно створюємо опорно-смислову схему «Порівняльна характеристика стосунків Діка Сенда й Негору»

— На основі проведеного дослідження зробіть висновок, які дві життєві позиції художньо втілені в конфлікті Діка Сенда й Негору. Запишіть висновки в зошити

VI. Висновки та узагальнення

— Перегляньте фрагмент художнього фільму «П'ятнацятирічний капітан», у якому відображено порятунок героїв. Які почуття вас охопили під час перегляду? Як кіноверсія допомагає краще зрозуміти авторський задум Жуля Верна?

— Які моральні уроки ви винесли зі знайомства з романом Жуля Берна «П'ятнадцятирічний капітан»?

— На кого з героїв роману ви хотіли б бути схожими? Чому?

— Людей якого типу, зображених у романі Жуля Верна, ви не хотіли б зустріти в своєму житті? Поясніть чому.

— Чому роман «П'ятнадцятирічний капітан» залишається актуальним і сьогодні?

VII. Домашнє завдання.

Ознайомитися зі статтею підручника про Стівенсона та його творчий спадок, звернути увагу на місце пригодницького роману в творчості письменника.

Повторити особливості жанру пригодницького роману.

Підготувати усне враження від прочитання роману Стівенсона «Острів скарбів».