Жуль Верн. П’‎ятнадцятилітній капітан. Дік Сенд і Негоро. Проблема рабства в романі. Описи природи

Жуль Верн. П’‎ятнадцятилітній капітан. Дік Сенд і Негоро. Проблема рабства в романі. Описи природи

Зарубіжна література 6 клас І семестр розробки уроків

Мета: завершити аналітичне дослідження роману Жуля Берна «П'ятнадцятирічний капітан»; розкрити глибину художнього зображення в творі проблеми рабства, а також розкрити сенс протистояння Діка Сенда й Негору як конфлікт гуманістичної моралі з антилюдяною життєвою концепцією; сприяти формуванню в учнів активної гуманістичної життєвої позиції.

Обладнання: фрагмент художнього фільму «П'ятнадцятирічний капітан», в якому відображено порятунок героїв.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Оголошення теми й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

III. Актуалізація опорних знань

Інтелектуальне змагання на кращого знавця змісту IX—XX розділів другої частини роману Жуля Верна «П’‎ятнадцятирічний капітан»

(У грі мають значення два аспекти — правильність та швидкість відповіді; кращий знавець тексту визначається за найбільшою кількістю фішок, отриманих за правильні відповіді.)

Запитання:

— Хто йшов назирці за невільничим караваном? (Дінго.)

— Хто подав Діку Сенду звістку про місіс Уелдон та її сина? (Геркулес.)

— Куди прямує невільничий караван? (У Казонде.)

— Скільки бранців загинуло на шляху до Казонде? (Половина.)

— Як називали работорговці негрів-бранців? («Чорний товар».)

— Чим «славилося» Казонде? (Це був один із центрів работоргівлі в Анголі.)

— Хто був Тубільним казондським володарем? (П'яниця йрозпусник Муані-Лунга.)

— Хто був істинним правителем держави Муані-Лунга? (Работорговець Жозе-Антоніу Алвіш.)

— Ким був Алвіш за расовою приналежністю? (Негром.)

— Хто став першою жертвою работорговців серед мандрівників з «Пілігрима»? (Стара нянька Нен.)

— Як закінчилося мерзенне життя Гарріса? (Його вбив ножем Дік Сенд.)

— Яку інформацію про долю місіс Уелдон та Джека повідомив Дікові Гарріс? (Гарріс сказав, що вони мертві.)

— Чому Негору не дав наглядачам відразу вбити Дііса? (Він хотів насолодитися жорстокими муками юного капітана.)

— Що таке «лаконі»? (Ярмарок.)

— Хто такий мганнга? (У тубільців чаклун і одночасно лікар.)

— Як Муані-Лунга запропонував Покарати Діка? (Віддати його людожерам.)

— Чим частував Муані-Лунга Алвіш? (Пуншем.)

— Яким був кінець Муані-Лунга? (Він згорів, випивши палаючого пуншу.)

— У чому полягав дикунський звичай поховання тубільного володаря? (Було вбито й поховано разом із ним понад 50 його дружин і наложниць.)

— Як Негору планував використати місіс Уелдон та її рідних? (Він хотів отримати за них викуп.)

— За якими втраченими речами дуже жалкував кузен Бенедікт? (За окулярами та лупою.)

— Що вимагав Негору від місіс Уелдон? (Написати листа чоловікові про те, що вона з сином і кузеном перебувають у полоні.)

— Чиї дії перешкоджали работорговцям з Екваторіальної Африки? (Наукові експедиції та дослідження. Мандрівники на власні очі пересвідчувалися, що работоргівля є величезним злом.)

— Яку мету ставив перед собою мандрівник Камёнрон? (Перетнути Африку від берега до берега — від Занзібару до Анголи.)

— Хто з мандрівників був найвпливовішою особою в Африці? (Дослідник і мандрівник доктор Лівінгстон. Він першим здійснив перехід через Центральну Африку з заходу на схід.)

— Чому Лівінгстон не прибув до Казонде? (Він помер 17 травня 1873 року.)

— Яку комаху кузен Бенедікт прийняв за невідому африканську шестиногу? (Горбкувата мантікора, різновид жужелиці)

— Яким чином кузен Бенедікт опинився за межами Алвішевої факторії? (Він виліз за огорожу через кротову нору, переслідуючи мантікору.)

— Чому правителька Муана звеліла покликати уславленого мганнгу з північної Анголи? (Проливні дощі були справжнім лихом для тубільців. Потрібен був чаклун, який би відігнав дощ.)

— Яка фізична вада була у мганнги з північної Анголи? (Він був німий.)

— Ким насправді був мганнга? (Це був Геркулес.)

— Що зробив Геркулес? (Він врятував Діка Сенда, місіс Уелдон та Джека.)

— Чому Дік Сенд вирішив прямувати в Мосамедіш? (Потрібно було випередити Негору.)

— Яка пригода на шляху в Мосамедіш мало не коштувала мандрівникам життя? (Водоспад футів сто заввишки.)

— Що означають літери «С. В.» На нашийнику Дінго? (Самюель Верной. Це ім'я дослідника Африки, якого пограбував і смертельно поранив його провідник Негору. Перед смертю вчений залишив записку в бляшанці. Мандрівники завдяки Дінго вийшли до хижки Вернона, де він помер.)

— Яким був кінець Негору? (Його загриз Дінго, але отримав смертельну рану й сам сконав. Негідник Негору повернувся до хижки Вернона, щоб забрати захований під смоківницею скарб.)

— Як Дік врятував друзів від тубільців, що їх переслідували? (Він спрямував їхню й свою пірогу у водоспад. Тубільці загинули, а Дік урятувався під перевернутою пірогою.)

— Чому Дік Сенд з друзями не змогли б дістатися до моря водним шляхом? (На річці було 62 водоспади.)

— Яким чином мандрівники дісталися до моря? (Разом з караваном португальських купців.)

— Ким виявився «шестиніг Бенедікта»? (Звичайнісіньким павуком, якому Геркулес відірвав дві лапки.)

— Як склалася доля Діка Сенда? (У вісімнадцять років він став капітаном одного з кораблів Джеймса Уелдона.)

— Що сталося з Томом, Бетом, Остіном та Актеоном? (Їх продали в рабство. Але завдяки піклуванням Джеймса Уелдона вони були вивезені на Мадагаскар, де рабство вже було скасоване.)

IV. Аналітичне дослідження в просторі означеної теми «Проблема рабства в романі Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан».

— Пригадайте, коли вперше в тексті йдеться про рабство і работоргівлю? (Розділ 4 першої частини роману «Порятовані з «Вальдека» - історія старого негра Тома й згадка про невільничі ринки Центральної Африки.)

— Під час дослідження тексту ми з вами з'ясували, що Жуль Берн у романі «П'ятнадцятирічний капітан» порушує дві надзвичайно важливі проблеми: проблему збереження тваринного світу як один із аспектів екологічних проблем та збереження довкілля, що особливо гостро постали в XX—XXI століттях, та проблему работоргівлі як одного з найганебніших злочинів проти людини. Якій з н них автор приділяє в творі більше уваги? Як ви думаєте, чому? Аргументуйте свої відповіді, спираючись на текст.

— З якого моменту тема рабства й работоргівлі стає домінуючою в творі? (З останнього розділу І частини роману автор приділяє темі рабства головну увагу.)

— Яким чином це пов'язано з розвитком сюжетної лінії твору та випробуваннями героїв? (Це пов'язано з підступними намірами Негору, що був агентом работорговця Алвіша й умисно привів «Пілігрима» до берегів Екваторіальної Африки, де на кінець XIX століття процвітала работоргівля. Негідник планував гарно заробити, продавши порятованих з «Вальдека» негрів та отримавши викуп за місіс Уелдон та її сина. Крім того, злочинець планував забрати золото, яке він награбував, вбивши дослідника Самюеля Вернона.)

— З якою метою Жуль Берн подає історичну довідку розвитку работоргівлі та скасування рабства в прогресивних країнах світу? Яку роль відіграла війна за скасування рабства в Сполучених Штатах Америки для темношкірих, героїв роману?

— Поміркуйте, чому серед работорговців найбільше було португальців та арабів?

— Схарактеризуйте «бізнес» Алвіша. Доведіть, що всі його комерційні оборудки були незаконними. (Тканини - на негрів; негрів - на слонову кістку; слонову кістку за величезні гроші продавав у Європі.)

— Як ви вважаєте, чому Алвіш, сам представник негроїдної раси, торгує своїми братами по крові?

— Доведіть на прикладах з тексту, що работоргівля не тільки відкидала на багато десятиліть назад розвиток народів Африки, а й ставила під загрозу саме їхнє існування.

— Поміркуйте, чому саме негри були найвигіднішим «живим товаром».

— Пригадайте, як негритянські жінки-рабині з факторії Алвіша ставилися до місіс Уелдон. Чому вони їй не співчували?

— Схарактеризуйте дії работорговців та їхніх агентів і наглядачів. Яка риса їхньої поведінки є домінуючою? Що для них є найважливішим у житті?

— Як ставляться до рабства й работоргівлі герої роману, що потрапили до Африки через підступи Негору?

— Як ви вважаєте, з якою метою Жуль Верн робить темношкірих героїв роману вільними громадянами Сполучених Штатів? Поміркуйте, чи однакові можливості з білими людьми мали негри в США після скасування рабства? (Мабуть, що ні. Адже їм довелося шукати гарного заробітку на іншому континенті, в Австралії.)

— Поміркуйте, який нюанс в розкриття проблеми рабства вносить той факт, що з невільничого каравану на шляху до Казонде загинула половина людей. Назвіть основні причини їхньої загибелі. Аргументуйте.

— З якою метою Жуль Берн поєднує в романі свідчення про работоргівлю видатних дослідників Африки зі щоденниковйми записами Діка Сенда?

— Доведіть, що свобода є найважливішим фактором життя головних героїв роману.

— Наведіть приклади безкорисливої допомоги героїв задля порятунку товаришів. Які моральні якості вони при цьому проявляють?

— Як пов'язаний щасливий кінець роману із авторським задумом роману Жуля Верна у вирішенні проблеми рабства? Доведіть, що це точка зору письменника-гуманіста.

Висновок. Для Жуля Верна свобода людини була однією із найважливіших цінностей. Письменник- гуманіст з любов'ю і повагою ставився до представників усіх рас, націй і народів. Ганебна сторінка історії людства, пов'язана з рабством та торгівлею людьми, викликала чи не найбільші страждання душі митця й спонукала його закликати й своїх сучасників, і наступні покоління боротися проти рабства. Він це робив силою свого таланту. Й роман «П'ятнадцятирічний капітан» стоїть у ряду найпотужніших творів Жуля Верна, що засуджують будь-які насилля над людиною й природою. На жаль, і в сучасному світі торгівля «живим товаром» залишається однією з найактуальніших проблем.

V. Порівняльна характеристика стосунків Діка Сенда й Негору.

— Визначте характер стосунків між Діком Сендом і Негору. (Ці герої знаходяться в стані конфлікту, який набуває відвертості у II частині роману.)

— Простежимо за текстом, як розвивалися відносини між Діком і Негору. Працюючи зі змістом колективно створюємо опорно-смислову схему «Порівняльна характеристика стосунків Діка Сенда й Негору»

— На основі проведеного дослідження зробіть висновок, які дві життєві позиції художньо втілені в конфлікті Діка Сенда й Негору. Запишіть висновки в зошити

VI. Висновки та узагальнення

— Перегляньте фрагмент художнього фільму «П'ятнацятирічний капітан», у якому відображено порятунок героїв. Які почуття вас охопили під час перегляду? Як кіноверсія допомагає краще зрозуміти авторський задум Жуля Верна?

— Які моральні уроки ви винесли зі знайомства з романом Жуля Берна «П'ятнадцятирічний капітан»?

— На кого з героїв роману ви хотіли б бути схожими? Чому?

— Людей якого типу, зображених у романі Жуля Верна, ви не хотіли б зустріти в своєму житті? Поясніть чому.

— Чому роман «П'ятнадцятирічний капітан» залишається актуальним і сьогодні?

VII. Домашнє завдання.

Ознайомитися зі статтею підручника про Стівенсона та його творчий спадок, звернути увагу на місце пригодницького роману в творчості письменника.

Повторити особливості жанру пригодницького роману.

Підготувати усне враження від прочитання роману Стівенсона «Острів скарбів».На нашому Youtube каналі публікуються відео скорочених творів класиків зарубіжної літератури. Переходьте на канал, підписуйтесь та слідкуйте за новими публікаціями. Кожен день ми додаємо щось новеньке.