О. Генрі (1862—1910) «Останній листок». Взаєморозуміння та прагнення зробити добро іншому як засіб подолання життєвих негараздів - КРАСА ЧИСТИХ ЛЮДСЬКИХ ВЗАЄМИН - II семестр

Усі уроки зарубіжної літератури 7 клас

Мета: познайомити зі змістом твору і дати відчути його гуманістичне спрямування, теплоту взаєморозуміння героїв; вдосконалювати навички роботи з текстологічним аналізом твору (роль деталі); вдосконалювати навички виразного читання учнів; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність, уміння обстоювати власну точку зору.

Обладнання: портрет О. Генрі.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація пізнавальної діяльності учнів

Слово вчителя

— Ми з вами прочитали та обговорили вже багато літературних творів. Кожен з вас має певний життєвий досвід. Ви, мабуть, не раз замислювалися над питанням: що в людському житті найголовніше? Без чого людина не може бути людиною, незалежно від того, якою б сильною, сміливою, розумною вона не була? Згадаймо вже знайомих нам Робінзона і Маленького принца..

Це, так би мовити, найбільша розкіш на землі — розкіш людського спілкування.

Говорячи про спілкування, дайте відповідь на запитання: якими повинні бути людські взаємини?

Яке слово вам перш за все спадає на думку, коли ми говоримо про людські взаємини? (Прийом «Вільний мікрофон») (Вірність, міцність, постійність, надійність... )

— Це все правильно й цікаво, й дуже потрібно і в житті літературних героїв, і в нашому реальному житті, але сьогодні тема нашої розмови — «Краса чистих людських взаємин».

І веде нас до цієї розмови дослідження творів письменника О. Генрі.

II. Актуалізація опорних знань учнів

Повідомлення про письменника

Учитель. Як ви вважаєте, із зображуванням чого ми можемо зустрітися у творах О. Генрі? (Описом реального життя найнижчих верств населення.)

III. Формування нових знань, умінь та навичок учнів

Читання тексту в класі й обговорення прочитаного з одночасною роботою над виразним читанням.

Учитель. Я задавала вам читати цей твір, і сьогодні ми звернемось до його змісту, щоб разом відчути радість відкриття. Почнемо...

1) Від початку оповідання до фрази «так і виникла спільна студія»

• Що ми можемо сказати про фінансовий стан наших героїнь? Доведіть свою думку.

• Які настрій та вдача героїнь, на перший погляд?

2) Від: «Це було в травні» до «вона матиме один шанс із п’яти замість одного з десяти»

• Як зображує письменник лихо, що навалилося на дівчат? Як зветься цей художній засіб? Чому автор використав такий прийом?

• Яким був стан Джонсі, за словами лікаря?

• Чому він так розмовляв зі Сью?

3) Від «Після того як лікар пішов» до «Не ворушись, поки я не прийду»

• Доведіть, що Сью виконає настанови лікаря за будь-яких умов.

• Що надає їй сили триматися самій та підбадьорювати подругу?

4) Від «Старий Берман був художник» до «Ми всі поїдемо звідсіля. Так, так!»

• Яке перше враження склалося у вас про художника? Що ми можемо сказати про його талант, майстерність? (Полотно для шедевра — і реклама)

• Назвіть, будь ласка, ключові слова, які характеризують Бермана. («Невдаха», «пив», «злющий стариган», «знущався над всілякою сентиментальністю», «дивився на себе, як на пса-охоронця, що спеціально захищає двох молодих художниць») Це про художника чи про звичайну людину?

• Чому Сью розповіла йому про Джонсі все: і про її хворобу, і про її думки-фантазії? (Більше нікому було розказати, довіряла)

• Які слова свідчать про справжнє ставлення цього похмурого старого п’янички до дівчат? («Коли-небудь я напишу шедевр, і ми всі поїдемо звідсіля»)

5) Від «Джонсі думала» до «з низької голландської покрівлі»

• Який проміжок часу описано у цьому уривку? (1,5 доби: вечір — ніч — день — вечір — ніч) Чому час сприймається ніби спресований?

• Що в центрі уваги цього уривку? (Листок: три рази згадується про нього у тексті розміром у пів сторінки плюс детальний опис листка). Який ще опис подій присутній у цьому уривку?

• Як почуває себе Джонсі? Чому можна, на вашу думку, допомогти хворій?

6) Від «Тільки-но розвиднілося...» до «...ви переможете»

(Читати, поділяючи на абзаци)

• Чому про Джонсі сказано «нещадна»? До кого це вона немилосердна?

• Чому речення «Листок плюща все ще залишався на місці» утворює цілий абзац?

• Які деталі свідчать, що Джонсі починає одужувати? (Люстерко і бажання написати фарбами неаполітанську затоку)

• Як звучить прогноз лікаря цього разу?

7) Від «А тепер мені треба навістити...» до «форма хвороби дуже важка» (не забігати наперед!)

• Як ви вважаєте, чому захворів старий Берман?

8) Від «Наступного дня лікар сказав Сью» до «І більше нічого не треба»

• Здавалося б, історія молодої художниці скінчилася. Про що, по-вашому, йтиметься в останньому абзаці оповідання?

9) Від «Того ж дня ввечері...» до «Разом із подружкою».

• Подивіться: у цьому уривку є два дуже важливих слова. Одне підкреслює повне одужання ще слабкої Джонсі («із задоволенням»), друге ніби готує нас до трагедії («зовсім не потрібний»).

• А чому яскраво-синій шарф «зовсім не потрібний»?

• Що трапилося зі старим Берманом?

10) Від «Мені треба тобі щось сказати» до «Ніхто не міг зрозуміти, куди він виходив у цю останню ніч».

• А ви зрозуміли?

11) Від «Потім знайшли ліхтар» до кінця.

• Яке враження справив на вас цей твір?

• Як сказано про останній вчинок Бермана? («Це й є шедевр»)

• Чому старий художник вчинив саме так? (Не сперечався із хворою, не намагався її запевнити у чомусь, не покладався на лікаря)

• Чи можна сказати, що це імпульсивний вчинок, несподіванка? (Турбота про дівчат, шарф, який плете Джонсі)

IV. Підбиття підсумків уроку

Учитель. Чи можна зробити висновок, прочитавши оповідання О. Генрі, що справжня доброта і допомога непоказні, вони не кричать про себе, знаходячи засоби захистити дорогих людей, навіть жертвуючи собою? Обґрунтуйте свій висновок.

V. Домашнє завдання

У портретах, що належать класицизму (продемонструвати портрет Ломоносова, портрет Пушкіна пензля О. Кіпренського), крім особи, зображували якісь атрибути, пов’язані з нею, що розкривають сутність цієї людини.

Скористайтеся цим принципом і створіть портрети Джонсі, Сью, Бермана (письмове завдання).

Нагадати про підготовку до уроку позакласного читання.