В. Скотт «Айвенго». Жіночі образи. Історичний колорит твору і засоби його створення. Динаміка сюжету і гумор - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

В. Скотт «Айвенго». Жіночі образи. Історичний колорит твору і засоби його створення. Динаміка сюжету і гумор - БИЛИНИ ТА БАЛАДИ

Розробки уроків - Світова література 7 клас - 2015 рік

Тема. В. Скотт «Айвенго». Жіночі образи. Історичний колорит твору і засоби його створення. Динаміка сюжету і гумор

Мета: навчальна: показати учням глибоку зацікавленість автора зображенням історії батьківщини; розкрити панораму життя середньовічної Англії в романі «Айвенго»; розвивальна: формувати в учнів уміння сприймати великий за обсягом твір цілісно, порівнюючи зображуване в романі з реальними історичними подіями; вдосконалювати навички текстологічного аналізу твору; виховна: сприяти формуванню культури зв'язного мовлення, культури відповіді: логічність, послідовність, доказовість, емоційність; виховувати почуття патріотизму, прагнення сповідувати загальнолюдські цінності.

Обладнання: портрет письменника, видання роману, ілюстрації до твору, фрагменти кінофільму.

Теорія літератури: історичний роман, історичний та місцевий колорит, художній час, художній простір, інтрига, художні образи, художні засоби.

Тип уроку: нетрадиційний урок (урок-гра «Лицарський турнір»).

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку

Звернення вчителя до учнів

— Хоч «Айвенго» перш за все лицарський роман, мужність та вірність притаманні у цьому творі не тільки чоловікам. Тому ми спочатку розглянемо образи двох прекрасних героїнь роману «Айвенго» і спробуємо вирішити проблемні питання, а потім проведемо уявний рицарський турнір, на якому з’‎ясуємо, хто ж із учнів став найкращим знавцем твору й найщирішим прихильником англійського романіста В. Скотта.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Робота в парах

♦ Зробіть порівняльну характеристику леді Ровени та Ребеки.

Орієнтовна відповідь

Ровена

Ребека

Спільне

Красиві, привабливі, мужні, вірні, вдячні, милосердні, закохані в Айвенго, мають почуття власної гідності

Портрет: «Ровена була висока на зріст і надзвичайно струнка, мала ясні блакитні очі під густими темними бровами та розкішне волосся каштаново-русявого кольору, що було вигадливо завите у численні буклі. Щойно Ровена помітила, як палко дивиться на неї лицар, вона відразу затулила обличчя серпанком».

Походження: знатна леді, саксонка, дівчина з вищої верстви

Відмінне

Портрет: «Вона була напрочуд гарної статури, і східний одяг ще більше прикрашав її. Жовтий шовковий тюрбан підходив до засмаглого відтінку її шкіри; очі блищали, тонкі брови вигинались гордою дугою, білі зуби виблискували, як перли, а густі чорні коси розсипались по грудях і плечах, прикритих довгою накидкою із пурпурного персидського шовку...— все разом створювало таке дивне враження, що ребека могла конкурувати з будь-ким із найгарніших дівчат...»

Походження: незнатного роду, дочка зневаженого народу — євреїв

Відмінне

Риси характеру: мужня, вихована, стримана, холодна, розумна, вважає рицарські турніри, загибель заради слави нормальним явищем

Риси характеру: принципова, категорична, віддана своїй вірі, горда, здатна вчинити самогубство заради збереження своєї честі, добра, милосердна, мудра

2. Проблемне питання

♦ Айвенго обрав собі за дружину Ровену тільки тому, що вона леді? (Ні, Ребека, хоч і дуже йому подобалася, але не розділяла його поглядів на турніри, рицарські поєдинки, хай і з пролиттям крові, але заради слави.)

3. Робота зі словником літературознавчих термінів. Запис понять історичний колорит, місцевий колорит, добирання прикладів з роману.

ІV. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Лицарський турнір

Порядок проведення. Діти об’‎єднуються у дві команди. Обираються командири, девізи, журі

Раунд І. Учасники гри у письмовій формі дають відповіді на запитання. Після підбиття підсумків раунду у кожній команді залишається половина гравців. Гру залишають ті, хто набрав найменше балів, і так у кожному раунді.

1. Що є безумовним доказом пригнічення корінного населення, обмеження його самостійності? (У нього відібрано рідну мову.)

2. Кого В. Скотт зобразив під ім’‎ям Локслі? (Робіна Гуда)

3. Відгадайте за описом, чиє це помешкання: величезна зала, довгий дубовий

стіл, застелений дорогою червоною скатеркою, другий стіл довший і нижчий для челяді, столи утворювали літеру Т. Вздовж головного столу стояли масивні стільці та крісла з різьбленого дуба. (Седріка Сакса)

4. Відгадайте, чий це портрет: «...Виявився високим, худорлявим старим чоловіком із правильними рисами обличчя; орлиний ніс, гострі чорні очі, високе, все в зморшках, чоло, довге сиве волосся й борода справляли гарне враження». (Ісаака)

5. У скількох турнірах, зображених у романі, брав участь Айвенго? (У трьох)

6. По чому можна було впізнати рабів? (По нашийниках)

7. Хто дав бідному паломникові, у якого переодягнувся Айвенго, багаті рицарські обладунки та коня? (Друзі Ісаака за його рекомендацією)

8. Що Айвенго зробив з призами, що йому належали після перемоги в турнірі? (Віддав борги, залишив переможеним)

9. Хто розповідав пораненому Айвенго про штурм фортеці? (Ребека)

10. Хто помінявся одягом ченця із Седріком, який знаходився в полоні? (Вамба)

11. Що означає слово Айвенго? (Слово походить від назви місцевості.)

12. Де і коли відбуваються події роману? (В Англії)

Раунд ІІ. Завдання гравцям — провести репортаж із змагання вільних стрільців .

Раунд ІІІ. Члени команд змагаються, хто точніше й детальніше опише обладунки рицаря (за малюнком чи за описами в романі)

Раунд IV. Гравці пояснюють значення вислову «Тільки на спробному камені вивіряється щире золото» і кому з героїв роману він належить (Айвенго)

Раунд V. Конкурс для командирів-хлопців. Вони повинні сказати компліменти Ровені та Ребеці

2. Підбиття підсумків гри, визначення та нагородження переможців

V. Домашнє завдання

Дібрати приклади гумору в романі В. Скотта «Айвенго».